Skip navigation.

Labris

Banka hrane

 
Srbija 2020

Goran Svilanović

Odjava

Direktor Bloga B92, blogom je obavestio i mene i sve citaoce da ima problem sa mnom. Smatram da je minimum pristojnosti s moje strane da se zahvalim B92 na prilici koju sam imao da pisem za blog i da se povucem.

Bilo mi je zadovoljstvo da citam komentare citalaca bloga i da odgovaram na njihova pitanja. Kada god sam umeo i mogao, probao sam da im odgovorim. Izvinjavam se onima cija su direktna pitanja ostala bez odgovora.


Umesto pojedinacnih odgovora na vase komentare

Zelim da vam kazem da sam veoma zahvalan sto ste procitali ono sto sam napisao. Znate, vise od 9000 vas je procitalo moj prethodni post za manje od 48 sati. Zao mi je samo sto kada napisem tekst o tome da li je Srbiji mesto u NATO, i posle vise od mesec dana to ne procita ni jedna trecina ovog broja. A i broj komentara je neuporediv. Tabloidizacija, sta li?


Imam problem s tim da je Sergej zabranjen

Verane, vreme je za ozbiljan sastanak o VIP blogu B92. Pozovi na taj sastanak koga god hoces, ali ga odrzi.

Sergej Trifunovic je odlican glumac. Slabo ga poznajem. Ali sam pio pivo s njim na mitingu u Uzicu u leto 2000. godine. Bio je tamo. I bio je u Beogradu i bio je u nizu gradova Srbije te godine. Bio je i posle.

I da nije bio, svejedno. Odlican je glumac. Volim ga zato sto je sirov i zato sto je iskren i zato sto je neprilagodjen i zato sto je lud. On samo glumi. I u zivotu i u pozoristu i na filmu. I prelazi granicu sopstvene realnosti koju zivi svakodnevno, stvarajuci novu. Onu koju cemo opet da gledamo kada nesto snimi. I zavidecemo mu na lepoti, na ubedljvosti, na seksipilnosti, na svemu sto nismo mi sami. On jeste zvezda takav kakav je. I kada bezi iz vojske i kada juri udate zene i kada pijan razbije glavu.


O Ustavu - ili Odbrana Ivana Marovica

Scenario je jednostavan i rezultat je dogovora i pregovora nasih demokrata/"demokrata" sa Evropljanima i Amerikancima.

Svi znaju manje vise sta ce i kako ce biti s Kosovom. I zato su se slozili (na predlog DS) da se prvo obave izbori pa da onda Kosovo bude dalje resavano.

Kako svako trazi nesto za sebe, tako je DSS zatrazio da ima s cime svom birackom telu na oci, a to je ustav. DSS vlada nije ispunila svoja druga predizborna obecanja, pa bez ustava ne bi imala mnogo toga da ponudi kao rezultat. Ne mogu da imaju potpisan SAA (sto bi bilo odlicno), jer nije uhapsen Mladic; nisu sacuvali drzavnu zajednicu (a i to su obecali); tesko da ce sacuvati Kosovo u Srbiji (jos jedno predizborno obecanje), onda su posegli za jos jednim obecanjem, ustavom. I to je ono sto ce dobiti. I to je ono sto ce ponuditi kao rezultat svoje vlade biracima.


Srbija u NATO

NATO

Prosirenje EU i prosirenje NATO-a su procesi koji (jos uvek) teku, ali su u opadanju.

Evo nekoliko polaznih napomena u maloj raspravi o Srbiji u NATO, koja sledi.

  1. NATO nije samo vojni savez, on je danas u vecoj meri politicka organizacija;
  2. NATO se siri brze nego EU;
  3. Otpor brzem ulasku zemalja u NATO cesto dolazi od bezbednosnih struktura koje zele da sacuvaju privilegovani polozaj unutar drzavnog aparata i izvesnu kontrolnu funkciju koju obavljaju nad civilnim organima i nad celim drustvom;
  4. NATO u ovom trenutku ima prioritete izvan Balkana, ide dalje na istok; Balkan je marginalizovan od strane NATO;
  5. NATO je u krizi, ima krizu identiteta i ciljeva; politicki konsenzus clanica o angazovanju NATO u bilo kojem delu sveta, danas je gotovo nemoguce postici;
  6. Ipak, ima jos uvek bezbednosnih pretnji na Balkanu koje nisu sasvim otklonjene (Kosovo, jug Srbije, i u izvesnoj meri i BiH i Makedonija);
  7. Evropske vlade su zamorene i nalaze se u procesu preispitivanja i u odnosu na prosirenje EU i u odnosu na dalje prosirenje NATO, kao i u odnosu na sopstvenu ulogu u NATO.

Zasto politicari zele da njihova zemlja udje u NATO ?


Da li nam je svanuo 6. Oktobar?

Nije svanuo. Mislim da svi oni koji prebacuju (bilo meni, bilo nekome drugome) sto nije bilo 6. oktobra (simbolicno receno), grese.

Srbija je 5. oktobra (i prethodno 24. septembra na izborima) jedva skupila dovoljno snage da promeni Milosevica. I to je jedino oko cega je postojala saglasnost onih koji su tada glasali za Kostunicu i za DOS i onih koji su bili na ulicama i usli u Skupstinu i RTS.


Dalje, sto dalje odavde…

Ili razlozi za eskapizam (Pres, Kurir, strah sudije…)

Vratio sam se sa odmora. Hvala na pitanju, bilo nam je lepo. Kako i treba da bude na odmoru, uostalom.


Kosovo - sad ili odmah?

Borivoje Stojilovic je pitao, a ja odgovorio. Da ne biste kopali po komentarima i trazili, a kako sam se ja raspisao, stavljam na blog. Mislim da vas moze interesovati da odemo opet na ozbiljnu raspravu i malo ostavimo po strani anegdote.

Dakle, pitanje je bilo sasvim fer postavljeno. Ako je Miloseviceva greska to sto je sve do sada receno, ipak ostaje prostor da se razgovara sta smo to mi posle njega uspeli da uradimo? Ili nismo? Koje su greske i sta je bilo sa Rezolucijom 1244 (1999) SB UN.


Za rucicu s Arafatom

Prihvatio sam predlog koji je jedan od komentatora ucinio, da napisem i neku od anegdota iz vremena dok sam bio ministar. Nadam se da mi necete zameriti tri kratke pricice koje dolaze posle ovako ozbiljnih tema.

Prva prica o kojoj ste nesto ocigledno naculi dogodila se pre godinu dana. Dakle, vise nisam bio ministar. Nista specijalno. Isao sam u tadasnju Skupstinu SCG da govorim kao predstavnik Pakta na skupu na kojem je jos govorila i Doris Pak i nekoliko dugih predstavnka EU i Saveta Evrope i jos nekoliko institucija. Trebalo je da govorim o obrazovanju, jer je to jedna od tema kojima se bavimo u okviru Prvog radnog stola Pakta.


One issue state

Podizanje pogleda izvan ogradice koja se zove Srbijica i ograde koja se zove Evropa, je zaista neophodno i nedostaje nam, tu ste zaista u pravu (ovo zato sto je ovaj blog nastao kao odgovor na pitanje koje je na prethodom postavo Noje). Vecina nasih politicara ne prate sta se oko nas dogadja i ne ucestvuju u nekakvoj globalnoj raspravi o globalnim temama.

Mislim da sam poslednji put govorio nesto za skupstinskom govornicom i pokusao u jednoj dosta mirnoj atmosferi (desilo se, takav valjda bio bioritam radikalima), da objasnim da li je za nas dobro da u EU udje Turska i da li mi to treba ili ne da podrzimo (uzgred, moje je misljenje tada bilo da je dobro i da je i u nasem interesu ulazak Turske u EU, o tom drugi put, posebna tema, moglo bi se dosta razglabati...).


Sta Vi, ustvari, radite?

To me je pitao Milos, a mozete pronaci negde na dnu pitanja prethodnog bloga. Poceo sam da odgovaram, pa sam pomislio bolje da to postavim kao blog, da se pitanje ne bi ponavljalo.

Poslanik u Skupstini, izabran na listi DS-Boris Tadic. Tadic zatrazio da napustim poslanicki klub i budem nezavistan poslanik, posto sam rekao da ce Kosovo biti nezavisno i potpisao izestaj Medjunarodne komisije za Balkan (www.balkan-commission.org).


Oli Ren: «Egzit» je dokaz da je moj posao «prelepa misija»

BRISEL, 20. jula (Tanjug) - Evropski komesar za prossirenje Oli Ren izjavio je danas da mu je novosadski festival «Egzit», najvechi rok festival u Evropi, pruzzio «jedan od retkih trenutaka» u kojima je morao da sebi prizna da mu je posao «prelepa misija».


Komunikacija-Polarizacija

Povod ovom blogu su vasa pitanja i moji dogovori, vasi i moji komentari.

Primetio sam u komentarima, ne samo na ovaj blog, neverovatnu podeljenost na neka dva pola, u kojoj kada zapocne rasprava o jednoj konkretnoj temi, onda kako polemika izmedju istih "sagovornika" traje, tako idu sve dalje jedan od drugog, radikalizuju sopstvenu polaznu poziciju i onda zavrse svako u svojoj krajnosti. Ja s tim imam problem.


Veliki sengenski zid ili Most preko uzburkane vode

Izgleda da nisu sve cigle iz Berlinskog zida zavrsile u muzejima. Neke kao da su iskoriscene da se tvrdjava Evropa opase novim zidom, Sengenskim. Sengenski zid danas ostrije polarizuje Evropu nego nekada Berlinski.

Sloboda kretanja gradjana Srbije i ostalih na Zapadnom Balkanu dvostruko je ogranicena. Nije moguce slobodno putovati u zemlje EU i druge koje su potpisnice Sengenskog ugovora, ali je sve teze putovati i u najblize susedne zemlje. Da bi ispunili uslove za ulazak u EU, zemlje iz rezgiona pocele su jedne drugima da uvode vize. Pred ulazak je to prva uradila Madjarska, sledila ju je Rumunija, a uskoro bi slicno trebalo da uradi i Bugarska. U takvim okolnostima ce sporazum o jedinstvenoj zoni slobodne trgovine biti samo « mrtvo slovo na papiru ».


Paket za Srbiju

U petak i subotu, u Parizu na Institutu EU za studije bezbednosti i u Berlinu, u Društvu za Jugoistoènu Evropu, imao sam priliku da pred predstavnicima ministarstava spoljnih poslova zemalja članica EU, ekspertima i pojedinim našim političarima, predstavim Paket mera za Srbiju.


Syndicate content