IZBOR PATRIJARHA - IZBOR PAPE (2)

Jelena Gall RSS / 21.11.2009. u 00:50

Ponovo krkar

conclave.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Italijani kažu Morto un papa se ne fa un altro, što se može prevesti kao Umro papa - će si napravimo novog. Sasvim jednostavan princip da život ide dalje važi i za rimokatolčku crkvu i za SPC: kad se prethodnik sahrani potrebno je nakon nekog vremena, ne predugog, izabrati naslednika.

Izbor novog prvosveštenika po mnogo čemu je vrlo osetljivo pitanje. Najvažnija pitanja su ko ga bira, kako se bira i šta su odlučujući faktori. (Sasvim slučajno, prošle nedelje je marco de manccini izvrsnim primerom pokazao važnost načina izbora: čitati - nikako NE preskočiti - prvi komentar „nastavak primera (može se preskočiti)").

Svа ostala pitanja na prvi pogled su sekundarna iako ni to nije baš tako (što će se videti u 3. nastavku). Odabirom naslednika birači na određeni način izriču svoj sud o prethodnom prvosvešteniku a isto tako i određuju (ili se, kao što će se u tekstu videti) veruju da određuju i strateški pravac razvoja svoje crkve pod novim vođom Rimokatolička crkva daleko je formalizovanija od SPC u svojim procedurama. U nekim stvarima to je dobro, u nekima loše, ali korisno je i poučno prvo razmotriti ko i kako bira papu da bi se neki problemi i dileme oko izbora novog patrijarha SPC jasnije videli.

KO BIRA?

U rimokatoličkoj crkvi (RTK) već vekovima (od 1378.) novog papu biraju kardinali. Kardinali su pripadnici crkve koji su se nečim posebno istakli i kao takvima ih je papa, koji je jedini koji o imenovanju kardinala odlučuje i čija je uvek neopoziva, proglasio. U današnje vreme gotovo svi kardinali su biskupi; ako nisu biskupi u trenutku imenovanja mora ih se rukopoložiti za biskupe (iako i od toga može biti sasvim retkih izuzetaka koje mora odobriti papa. Neću se baviti preterano digresijama od osnovne teme ali ako nekog interesuje neka slobodno komentariše).

Moram još jednom da naglasim suštinsku razliku između RKT i SPC. Papa je apsolutni suveren, samodržac, može da proglasi bilo šta i da ne postoji ni jedno telo u crkvi ni izvan nje koje tu odluku može da promeni. Papinu odluku može da promeni samo papa - isti onak joji je doneo (retko) ili neki od sledećih (mnogo češće). Tako papa i određuje i ko će biti kardinal i koliko će ih biti. Od sredine 16. veka do sredine 20. veka broj kardinala bio se ustalio između 50 i 70 da bi nagli rast broja kardinala, u skladu sa značajnim promenama u RKT počeo sa papom Jovanom XXIII i nastavio se do današnjih 185.

Neka biskupska mesta tradicionalno nose i kardinalsku čast, najčešće veliki gradovi kao Milano, Pariz, Beč, Madrid... Širenjem crkve van tradicionalnog evroameričkog područja a posebno izraženim porastom broja domaćih klirika na za hrišćanstvo „novim kontinentima" (Afrika, Azija), broj kardinala drastično raste. Zato je Pavle VI 1970 odredio da kardinali stariji od 80 godina na dan početka konklave (izbora novog pape) nemaju pravo glasa. Jovan Pavle II doneo je pravilo da kardinala-izbornika (mlađih od 80 godina) može biti najviše 120. Wojtyla je to pravilo uskoro sam prekršio, no to je još jedna digresija. Na današnji dan kardinala-elektora je 116 i zna se da su oni ti koji biraju novog papu.

Svaka vlast oduvek je nastojala da utiče na izbor crkvenih poglavara (što će se najbolje videti kod kralja Aleksandra, no o tom potom). Tri tradicionalna evropska katolička monarha: austrijski (kasnije austrougarski), španski i francuski kralj imali su pravo veta na bilo kog kandidata za papu koje se do 18. veka često koristilo. Taman kad se mislilo da je to pravo izumrlo, u konklavi 1903. Franjo Josif je preko svog izaslanika poljskog kardinala Puszyne stavio veto na izbor kardinala Rampolle. Iako je konklava sa indignacijom odbila veto, kardinali se ipak nisu usudili da caru idu uz nos pa je izabran drugi kandidat. Ubrzo po ustoličenju novi papa Pije X ukinuo je carski veto pod pretnjom ekskomunikacije.

Jedna od bitnih odredbi RKT je da se propisi ne mogu menjati tokom upražnjenog prestola. Jednostavno rečeno, da Benedikt XVI danas umre, odmah bi se znalo KO će birati njegovog naslednika.

 

У СПЦ (а и у остатку православља) ствари су много компликованије и у овом тренутку зна се само КО ће news_12057.jpgбирати Павловог наследника. Само у последњих стотинак година прописи и начин избора више пута су се мењали. Тачније, практично ни један патријарх биран у 20 веку није биран на исти начин и од стране истог изборног тела као његов претходник.

Последњег патријарха карловачке патријаршије, Лукијана, морао је да потврди Фрањо Јосиф (првоизабраног кандидата са већинском подршком, вршачког епископа Георгија Змајевића цар није хтео да потврди па су избори поновљени). По уједињењу СХС један од првих прописа које је нова држава донела била је Уредба о избору патријарха која се настављала на цезаропапистичку традицију, званично у Србији успостављену 1862. по којој је кључну улогу у избору патријарха (тада још митрополита београдског) имала држава кроз владу, министре итд, све до коначне краљеве потврде.

По уредби и каснијим прописима тело које је министру просвете предлагало кандидата за патријарха било је јако широко и укњучивало је и велики број лаика (кога интерсеује тачан састав изборног тела у разним итерацијама може на приватну поруку а могу и литературу да препоручим). Међутим, регент, касније краљ, Александар, по питању изборног тела надмашио је све дотадашње владаре па чак и атеисте који ће на власт доћи 1945. - за Ацина вакта у изборно тело за избор патријарха српског улазили су и неправославни, све до доношења првог устава СПЦ из 1930. у којем је држава ипак пристала да задовољи СПЦ тиме што су из процеса избора патријарха избачени државни службеници других вера. Но тело је и даље остало довољно широко да би држава односно краљ њиме могли да манипулишу и укључивало је и председнике црквених општина, настојатеље ставропигијалних манастира, директоре средњих богословских школа и ректоре богословија... Клир, а посебно епископи били су у мањини и краљевина је тиме имала гаранцију да ће увек имати подобног и послушног патријарха.

Ситуација се суштински није променила ни за време комунизма, једино су се променила тела. Закон из 1948. увео је у игру прорежимско Удружење православног свештенства и опет је држава кроз масовност изборног тела имала пресудни утицај на избор. Тако су бирани послушни патријарси иако су се неки од њих помало отимали контроли (Варнава) али и показивали добри и за цркву и за државу (Герман) премда је овог потоњег одабрао злогласни Крцун лично (касније је све само било питање процедуре, организације и дисциплине).

Управо је Герман, иначе мудар, смирен, упоран и добар организатор, први успео (хтео?) да 1985. уведе ново правило по којем патријарха бирају само епископи СПЦ. У атмосфери попуштања контроле над вером осетио је да је то прави тренутак да се држава и лаици у највећој могућој мери а свакако бар формално искључе из изборног процеса. Касније ћемо видети да је Герман једну ствар оставио нерешену и недоречену а она се до дана данашњег показује јабуком раскола но отом касније.

Ни друге православне цркве нису имуне од уплитања државе кроз превелико изборно тело. Патријарха Руске православне цркве, на пример, бира тело од преко 700 чланова које укључује и мирјане.

Садашње правило СПЦ каже да патријарха бира Свети архијерејски Сабор - тело које у овом тренутку сачињавају 42 епископа СПЦ и 4 епископа Охридске архиепископије. Можда немају баш сви право гласа но отом потом.

 

КАКО СЕ БИРА?

 

19770826-CONCLAVE.jpgU Vatikanu postupak je jasan i potpuno nedvosmislen. Posle smrti pape i isteka zvaničnog perioda žalosti (9 dana) zakazuje se konklava koja može početi najranije 15 a najkasnije 20 dana od smrti prethodnog pape.

Period između sahrane i konklave najvažniji je za dogovore o tome kakav treba da bude novi papa i ko bi bio dobar kandidat. Kanonski je zabranjeno za života pape razgovarati o nasledniku (ovo se pravilo svakako krši) a i veliki broj kardinala-elektora slabo se ili nikako međusobno poznaju pa se ovo vreme koristi za bezbrojne neformalne sastanke, ručkove, večere, stvaranje saveza i utvrđivanje početnih položaja i izbornih strategija.

Kao i kod SPC konklava počinje prizivom svetog duha od kojeg se traži da biračima pomogne da izaberu najboljeg. Kardinali se popodne prvog dana zaključavaju u Sikstinsku kapelu koja je posebno preuređena za tu priliku. Po pravilima prvog dana konklave glasa se dva puta (samo popodne) a posle toga po dva puta ujutru i dva puta popodne, ukupno 4 puta dnevno. Za svaki ciklus od po 2 glasanja biraju se po 3 kardinala koji broje glasove.

Svi kardinali dobijaju karton na kojem je pozadi njihovo ime a na prednjoj strani latinski tekst Elligo in summum pontificem (biram za vrhovnog poglavara) i oni na njemu rukom upisuju ime onoga koga žele za novog papu. Mogu napisati i nemini (nikoga) što se u posebnim situacijama ponekad dešava. Svako glasa u svoje ime i odsutni ne mogu nikoga delegirati.

Inače, ne postoji nikakav formalan zahtev da papa mora da bude kardinal. Štaviše, ne mora da bude ni biskup ali propis jasno kaže da svaki onaj ko bude izabran za papu a nije rukopoložen za biskupa mora odmah biti rukopoložen, pre izbora za papu. To se poslednji put desilo 1830 kod izbora Grigorija XVI. Teoretski, svaki hrišćanin kršten vodom u zajednici koja ima svog biskupa/episkopa mogao bi da bude izabran, znači i Amfilohije, bez obzira što je pripadnik SPC. Verujem da nisam jedini koji je sasvim siguran da se to ipak neće dogoditi.

Pravilo zahteva da kandidat mora da dobije 2/3 glasova. Iako se već vekovima nije desilo da konklava potraje zaista predugo, Jovan Pavle II bio je uveo pravilo da ako zaključno sa 23. glasanjem niko ne dobije 2/3 glasova da je od tog trenutka dovoljna i prosta većina, no tu je odredbu Ratzinger ukinuo.

Prvi krug glasanja obično nije preterano indikativan jer mnogi kardinali drže se običaja da daju glas poštovanja nekome ko nema realne šanse, obično svom učitelju, zaštitniku ili nekome koga izrazito poštuju. Pošto svi presaviju kartone i polože ih u jedan putir na oltaru kapele, verifikatori prebroje glasove, objave rezultate a iskorištene listiće nabadaju na iglu i konac da bi se po obavljenom parnom glasanju spalili u furunčetu koje je spremno za tu priliku.

Ako neki kandidat dobije samo jedan glas više od potrebnog minimuma tada se po imеnima na poleđini utvrđuje koja je njegova kartica i otvara se da bi se potvrdilo da nije glasao za samog sebe. Ovo se može uraditi i kad god bilo koji drugi kardinal to zahteva. Ako je sve regularno izabranik mora da pristane da postane papa i nakon toga sebi bira vladarsko ime.

 

sveti-arhijerejski-sabor-srpske-pravoslavne-crkve-1.jpgДок је код РТК све јасно код СПЦ се у овом тренутку ништа не зна. Једино се зна да по тренутно важећој одредби, која потиче још из устава из 1930, за патријарха може бити изабран активни епархијски архијереј који управља епархијом најмање 5 година. Већ ова одредба је нејасна, јер СПЦ тренутно има 5 викарних епископа који немају „праве" епархије већ управљају титуларним (историјским, не живим) епархијама и могло би се довести у питање њихово право да буду бирани (оних који су рукоположени пре више од 5 година).

Друга непознаница далеко је озбиљнија и много више забрињавајућа. У доба краља Александра изборни сабор (тада у далеко ширем саставу од данашњег који чине само архијереји) бирао је три кандидата и подносио их министру вера који је бирао једног и кандидата предлагао краљу на потврду. Тако је Варнаву директно изабрао Александар а Гаврила намесништво. Узгред, због учешћа „иновераца" у процесу избора патријарха епископ Гаврило Дожић физички је насрнуо на председника владе Перу Живковића да би после Варнавине смрти и сам постао патријарх.

Комунистима је Александров црквени устав и закон о избору патријарха сасвим одговарао јер су добро знали да што је веће изборно тело то је лакше изабрати „свог" патријарха. Тако је УДБА успела да 1950. елиминише Јосифа Цвијовића који је уживао готово јединствену подршку клира и притисцима изабере Викентија Проданова. Притисци су били бруталнији чак и од Александрових а он је до тада био познат као најнесуптилнији владар. Државни притисци почетком 1950-их нешто су попустили и у нови устав из 1957. Удружење православног свештенства ипак није ушло иако је и даље задржано широко изборно тело уз учешће мирјана. По Викентијевој смрти УДБА је поступила мудрије. Знало се да је Крцунов кандидат Герман Ђорић који се замонашио по жениној смрти. Крцун је рачунао да ће отац двоје деце бити „мудар" и генерално се није преварио иако се Герман показао одличним и са становишта цркве и са становишта државе.

1985. Герман прикупља већину у Сабору да се изборно правило промени и да патријарха бирају само епископи. Међутим, у то време јуришајући јустиновци (Амфилоџије, Иринеј, Атанасије, Артемије), тада већ у јакој спрези са екипом из САНУ и УКС (Ћосић, Бећковић итд) и што директно, што индиректно „у добрим односима" са државом, већ су били постали толико агресивни да је мудри Герман увидео да би ове младе јуноше, за које је мало ко сумњао да уживају подршку Службе, могле довести неког од њих на престо (а и опрезан јер је знао да држава најчешће нађе начина да свакога убеди) на крају се ипак одлучио да остави елемент неизвесности - и тако је уведен чувени „апостолски" или „фанариотски" начин избора по којем Сабор бира три имена а онда једног од њих бира дух свети. Био је ово изнуђен потез.

Да би се дошло до тројице, пропис је захтевао да сваки од кандидата добије натполовичну веђину гласова (специфичност СПЦ и разлика у односу на РКТ је да одсутни члан сабора може овластити другог члана да гласа у нјегово име уз ограничење да сваки може гласати само за једног одсутног).

Герман вероватно није ни сањао да ће жив видети избор свог наследника. По повратку са Газиместана стари патријарх оклизнуо се, пао и сломио кук те је смештен на ВМА (многи упућени говорили су да га „је оклизнула" Служба). Пошто је Милошевићу био потребан жив патријарх, лекарски конзилијум ВМА (пуковници, готово искључиво атеисти и бар до тог тренутка никад надлежни ни стручни за црквене послове) прогласили су Германа неспособним за обављање дужности патријарха те је 1.12.1990, за жива патријарха, одржан изборни сабор на којем је учествовало 25 владика (Фирмилијан Оцокољић гласао је преко овлашћења).

Натполовичну већину у првом кругу гласања добили су: владика шумадијски Сава Вуковић, припадник умереног и прагматичног крила и дугогодишњи Германов сарадник (16) и такође релативно умерени и врло мудри владика жички Стефан Боца (13). Зилоти, епископи блиски власти, Јован Павловић (загребачко-њубњански) и Амфилохије Радовић у својој гордости и крутости поделили су припаднике тврде струје и ни један у 8 кругова није добио потребну већину. Да су припадници тврде струје били мање самољубиви име једног од њих двојице могло је да буде у трећој коверти јер су по свим проценама тврдолинијаши имали најмање 17 гласова. Након исцрпљујуће рововске борбе у 9. кругу рашко-призренски владика Павле Стојчевић одједном је добио 20 гласова што је био доказ да су и Јованове и Амфилохијеве присталице одлучиле да изаберу било-кога-само-не-Онога. Даље знамо и разматрање од овог тренутка нема никакве везе са личношћу и улогом патријарха Павла.

Проблем са апостолским избором одмах је био очигледан: шансе да се изабере чак и онај за кога би се постигао истински консензус биле су мале (1/3). Стварањем нових епархија и прикључењем Охридске број владика се повећавао а није направљен ефикасни изборни систем. Павле се овим није бавио, није га интересовало јер је искрено веровао да дух свети увек зна шта ради а није волео да се бави патријаршијском политиком. Ипак, струје у Синоду довеле су до тога да се 17. маја 2000. укине „апостолско" бирање а уведе директан избор. Нажалост, не знамо којим механизмом јер измене чланова 42 и 43 никад нису јавно објављене (гласност и јавност још нису стигле у СПЦ, до великог дела прописа не може се доћи). Но и то је - изгледа - опет промењено на пролећном сабору 2005. али опет - нико ван Патријаршије не зна ни шта је тачно промењено ни шта је на снази.

Тако се сада не зна ни када ће се бирати нови патријарх ни како - а и то се до избора, кад год да буду, може променити. Зна се само ко ће га бирати (а и то помало отприлике).

Следећи пут: шта су одлучујући фактори

 



Komentari (24)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

marco_de.manccini marco_de.manccini 02:01 21.11.2009

ја сам стварно

случајно поставио онај блог о изборима два дана пре патријархове смрти. за потребе тог блога сам и саставио причу у којој се прецизна правила по којима се бира нису знала унапред. вероватно се (односно надам се) правила одређивања партијарха знају унутар СПЦ, а зашто нису објављена јавности је већ још један интересантан детаљ.

и још ми је интересантно колико су поједини људи инсистирали код јеремије на блогу прошле године да се избор треба оставити цркви као њена унутрашња ствар и да је за световне људе неприлично разговарати о томе и разматрати кандидате.

кад оно, историјски гледано, лаици су имали итекако велику улогу у избору.

много изнетих детаља нисам знао. хвала!
krkar krkar 03:44 21.11.2009

Re: ја сам стварно

вероватно се (односно надам се) правила одређивања партијарха знају унутар СПЦ


Nešto nisam siguran. Znaće se kad krene izbor ali zna li se sad kako će se i kada birati - uopšte nisam siguran
Predrag Brajovic Predrag Brajovic 12:42 21.11.2009

Re: ја сам стварно

marco_de.manccini
много изнетих детаља нисам знао. хвала!

Заиста занимљив текст, уз пар отровних стрелица, наравно... Али да је другачије, изненадио бих се.
asparagus asparagus 03:38 21.11.2009

Samo da priupitam

O kojih 5 titularnih episkopija se radi?
Hvala unapred na odgovoru.
krkar krkar 03:43 21.11.2009

Re: Samo da priupitam

O kojih 5 titularnih episkopija se radi?


Hvostanska - Vikarni episkop Atanasije Rakita
Jegarska - Vikarni episkop Porfirije Perić
Lipljanska - Vikarni episkop Teodosije Šibalić
Dioklijska - Vikarni episkop Jovan Purić
Moravička - Vikarni episkop Antonije Pantelić
dant.gwyrdd dant.gwyrdd 11:12 21.11.2009

Re: Samo da priupitam

Svaka čast, ovaj tekst je još zanimljiviji od prošlog! Samo jedna stvar (tehničke prirode): zar nije izabran vladika Gojko Stojčević?
krkar krkar 11:20 21.11.2009

Re: Samo da priupitam

zar nije izabran vladika Gojko Stojčević


Nije. Vladika Pavle Stojčević postao je patrijarh Pavle. Gojko je bio dok se nije zamonašio.
dant.gwyrdd dant.gwyrdd 11:22 21.11.2009

Re: Samo da priupitam

krkar
zar nije izabran vladika Gojko Stojčević


Nije. Vladika Pavle Stojčević postao je patrijarh Pavle. Gojko je bio dok se nije zamonašio.

Hvala.
eugensavojski eugensavojski 09:01 21.11.2009

ko je kardinal

Kardinal je onaj ko je ukardinaljen dakle sveštenik koji ima svoju crkvu , i RK pop u BG je kardinal beogradske crkve .
Ovdje se radi o kardinalima Rimske crkve ( sancta ecclesia romana ) u smislu Rimske mitropolije ,
dakle kardinal je sveštenik u Rimu. Zato svaki episkop koji bude izabran za kardinala je ukardinaljen u neku Rimsku crkvu (Bozanić npr u svetog Jeronima)
sveštenička služba u Rimu čini kardinala .
usput pitanje za krkara
u RKC postoji pojam "primus crkve" za prvosveštenika nekog naroda
ko je primus Srba sa stanovišta RKC
krkar krkar 11:07 21.11.2009

Re: ko je kardinal


Sve što pišeš znam ali nisam hteo da komplikujem u tekstu. Osim toga ti malo brzaš i preskačeš, što neupućene može da zbuni. Diši malo. Nije kardinal svaki sveštenik u Rimu, postoje 3 reda kardinala od kojih je prvi đakonski a i nije samo Rim nego postoje i sedes suburbicariae ali zaista to sve ne treba na ovoj temi i ovom mestu komplikovati.

Nije primus nego primas. Arhiepiskop barski i primas sve Srbije, tradicionalna titula iz, mislim, 11. veka. Od 1998. Zef Gashi.
eugensavojski eugensavojski 14:04 21.11.2009

Re: ko je kardinal

primus je korišten na srpskoj vikipediji , primas je latinski ,..
Nisu neupućeni zbunjeni, oni sve znaju, par radionica o sekularizaciji kod neke babe sponzoruše ( korisnice sponzorstva za otvoreno društvo) i odmah postaju čuvari svete antiteističke istine .
Ono što sam hteo naglasiti da episkopa Rima bira klir Rima. a sve ostalo su "latinska mudrovanja" kako despotstvo koje je samo "urbi" da postane "orbi"
Titula barskog primasa je davno nuđena Amfilohiju , svrstavanje njega i Jovana u isti koš je čudno , oni su i onda i sad bili u eklesiološkom smislu dve potpuno različite struje.
i po toj podeli između univerzalnosti (katoličnosti) crkve i običajnog etnofiletizma sa početka 20 veka i sad će se lomit izbor
i sva ova frtutma oko sahrane Njegove Svetosti koja je uznemirila legion demončića kod naših klirofobičara nije nastala zbog opasnosti od papocezarizma , nego je priprema za cezaropapizam , a bašibozuk lupa u talambase da se verni Vlasi ne dosete.

i još jednom valjalo bi podsetit. Pravoslavna crkva je KATOLIČKA
latini su rimokatolici
mogul_sad_ja_kasti mogul_sad_ja_kasti 01:09 22.11.2009

Re: ko je kardinal

Prve hrišćanske sveštenike ili biskupe (grčka reč inaće, episkopos=nadzornik, ćuvar, pa modifikovano biskup), pa prema tome i rimskog prvosveštenika, (koji će se tek zahvaljujući rimskom biskupu Siriciju nazvati papom, a koji je uzgred u svojoj korespondenicji takođe bio i prvi koji je upotrebio budući sinonim ”apostolska stolica”) birao je, gle čuda, rimski narod. Kako se hrišćanstvo širilo, rimski crkveni apostoli (opet grčki, apostolos=poslanik, propovednik hrišćanstva) su po gradovima postavljali svoje namesnike koji su se naravno zvali biskupi ili sveštenici. To je bila čisto verska funkcija, jer su u početku oni imali samo duhovnu i savetodavnu, dakle didaktičku crkvenu vlast. Vremenom su se biskupi širom rimskih provincija počeli razlikovati po broju svojih vernika i po političkoj važnosti grada u kome su veronaukovali. Onda su se po (sopstvenoj) važnosti izdvojili biskupi koji su radili po prestonicama i nazvali se mitropolitanskim biskupima ili mitropolitima. Behu tada samo tri mitropolita: aleksandrijski, antiohijski i rimski. I sve ih je birao narod, naravno uz sva ostala sveštena lica. Jedine privilegije koje su ovi mitropoliti imali u odnosu na ostalo sveštenstvo bila su pravo izbora biskupa u svojim provincijama, pravo sazivanja crkvenog sabora – Sinoda i pravo nadzora ostalih sveštenika.
Kako su ova tri mitropolita bila najzaslužnija za širenje i uticaj apostolkog učenja na crkvenom saboru u Nikeji 325g. dobili su titule patrijarha kao apsolutno jednaki u hrišćanskoj crkvenoj hijerarhiji.
Ta jednakost i demokratija izbora prvosveštenstva se baš nije dopadala čuvarima vere, te je izbor prvog među apostolima vrlo brzo(neki istoričari tvrde da se još nije hrišćanstvo dobro ni ukorenilo), pripao naravno rimskom apostolu i biskupima u Rimu. Sam izbor Rimskog patrijarha (Obratiti pažnju da je to vreme bilo pre podele hrišćanske crkve), počinjao je izbornom procesijom i odlaskom biskupa u apostolske odaje tzv. konklave. Njih ima onoliko koliko ima biskupa. Pri izboru prvog među apostolima, dakle prvih tristotinak godina,(možda je tako i danas?) uz svakog biskupa je išla i njegova pratnja na čelu s dva sveštenika, jednim lekarom, berberinom, kuvarom i sobarom. Svaka se konklava/odaja tada zaključavala, te su apostoli praktično bili odsečeni od spoljnjeg sveta. Vatikanska(buduća papska) garda je pride patrolirala oko konklava, naravno naoružana, sve u svrhu ovezbeđenja izolacije. Svakog jutra na zvuk zvona, biskupi su glasali spuštanjem svoje liste u pehar na oltaru, tzv.skrutinijum. Prvosveštenik je biran dvotrećinskom većinom, i izbor se ponavljao onoliko dana sve dok taj uslov nije bio ispunjen.
Ali….kako je vlast lepa samo kada se ne deli i uz put donosi privilegije, to su rimski patrijarsi želeli crkveno uređenje po ugledu na državno teritorijalno uređenje što je za posledicu imalo stepenovanje crkvene časti i vlasti po uzoru na državnu/vojnu hijerarhiju. Tako su vrlo važni biskupi postali kardinali, glavni biskupi do rimskog mitropolita, odnosno patrijarha, odnosno budućeg pape!
I tu nekako završava istorijat nastanka crkvenih titula kod hrišćanskih propovednika koji će nakon podele, nastaviti započeto…mislim neprestanu borbu za vlast, bez obzira da li zemaljsku ili nebesku…
krkar krkar 03:50 22.11.2009

Re: ko je kardinal

Sam izbor Rimskog patrijarha (Obratiti pažnju da je to vreme bilo pre podele hrišćanske crkve), počinjao je izbornom procesijom i odlaskom biskupa u apostolske odaje tzv. konklave. Njih ima onoliko koliko ima biskupa. Pri izboru prvog među apostolima, dakle prvih tristotinak godina,(možda je tako i danas?) uz svakog biskupa je išla i njegova pratnja na čelu s dva sveštenika, jednim lekarom, berberinom, kuvarom i sobarom. Svaka se konklava/odaja tada zaključavala, te su apostoli praktično bili odsečeni od spoljnjeg sveta. Vatikanska(buduća papska) garda je pride patrolirala oko konklava, naravno naoružana, sve u svrhu ovezbeđenja izolacije. Svakog jutra na zvuk zvona, biskupi su glasali spuštanjem svoje liste u pehar na oltaru, tzv.skrutinijum. Prvosveštenik je biran dvotrećinskom većinom, i izbor se ponavljao onoliko dana sve dok taj uslov nije bio ispunjen.


Konklava potiče od latinskog cum clavis i označava da su izbornici bivali zaključani da im sve dok ne izaberu novog papu niko smetao ne bi. Međutim, nije mi poznato da su se konklave u obliku sličnom današnjem održavale pre 13. veka, svakako ne u starom i srednjem veku. Prva "prava" konklava bila je ona u Viterbu 1268-71 kada je interregnum trajao skoro 3 godine i kardinali nisu mogli da se dogovore sve dok ih građani nisu stavili na hleb i vodu i na kraju čak i skinuli krov apostolske palate kako bi ih naterali da izaberu papu. Izabrani, Grigorije X uveo je pravila konklave koja se posle Grigorija XV manje-više nisu menjala.

Kardinali su nekada imali pravo na poslugu, kako ti kažeš, ali sada imaju pravo samo na po jednog pomoćnika, no samom glasanju u Sikstinskoj kapeli ne može prisustvovati niko. Sve do poslednje konklave (2005) kardinali su spavali na priručnim krevetima po vatikanskim salama i hodnicima pa im je posluga bila vrlo dobrodošla. U međuvremenu je izgrađen Hospicij Sv. Marte, pristojno udoban hotel, pa im više posluga nije potrebna.

Nekada se glasalo jednom dnevno, pa dvaput. Sadašnji ritam od 4 glasanja dnevno sasvim je u redu.
mirelarado mirelarado 09:13 22.11.2009

Re: ko je kardinal

krkar
Prva "prava" konklava bila je ona u Viterbu 1268-71 kada je interregnum trajao skoro 3 godine i kardinali nisu mogli da se dogovore sve dok ih građani nisu stavili na hleb i vodu i na kraju čak i skinuli krov apostolske palate kako bi ih naterali da izaberu papu. Izabrani, Grigorije X uveo je pravila konklave koja se posle Grigorija XV manje-više nisu menjala.


Та палата је данас позната као Папска палата и у њој је изабрано укупно пет папа.


mogul_sad_ja_kasti mogul_sad_ja_kasti 11:32 22.11.2009

Re: ko je kardinal

jeste, tako je sve danas kako si napisao, i tako je otprilike vec petnaestak vekova,(mnogo za pamcenje tacnih godina, a lako za zaboravljanje te zaokruzujem ...ja sam tek dodala neke cinjenice iz raznih istorija religija,(davno bese kad sam ucila, a kako je ovde to znanje slabo trebalo sve se polako zaboravlja,zaboravlja...ali bazirala sam se iskljucivo na hriscanstvu kao jedinstvenoj religiji. Nakon podele hriscanske crkve, a narocito nastankom drzava kakvim ih mi danas poznajemo, dolazi do raznih varijacija/promena/turbulencija i cega sve ne u crkvenoj hijerarhiji/obicajima/manifestacijama crkvene vlasti, pa danasnji izrazi - tu spada i konklava - imaju zacetak u latinskom jeziku. A znamo da ne potice sve od starih Latina, tu su i Grci umesali prste...ali to taka tema da me zdravo zamara a dan se nesto muti...te tu ostajem ukopana jer da krenem o nasoj crkvi, uh... ...pa znamo kakvo je sve nase...TAKA NAM SOJTA!

Naravno, ono sto je receno
Baš Vam hvala na ovom tekstu koji je koristan za sve.
i nadasve poucan

smatraj recenim i od mene, pozzz
Igor_Jaramaz Igor_Jaramaz 12:17 22.11.2009

Re: ko je kardinal

Јесте, архиепископ/надбискуп Барски и примас Србије Зеф Гаши. Мада се често дешавало да заборави да се потпише својом пуном титулом.

Иначе одличан сајт везан за кардинале, (над)бискупе и уопште хијерархију унутар РКЦ

http://www.catholic-hierarchy.org/diocese/dbary.html

Milan Karagaća Milan Karagaća 13:12 21.11.2009

Odličan tekst

Baš Vam hvala na ovom tekstu koji je koristan za sve.
sentinel26 sentinel26 16:21 23.11.2009

Re: Odličan tekst

Milan Karagaća
Baš Vam hvala na ovom tekstu koji je koristan za sve.
Koristan i poučan.
Ima se šta staro-novo saznati i puno naučiti, razumjeti dogadjaje iz bliske i malo manje bliske prošlosti.

Već sam jednom napisao da od Krkara možeš da očekuješ samo odlične tekstove koji svakoga spuštaju na zemlju i vraćaju u (tužnu ili veselu ) realnost.

Zaspalog da probudi,
opijenog da otrijezni,
tužnog da oraspoloži,
previše veselog da umiri,
kao ljetnja topla kiša,
galamdžije da utiša.

eugensavojski eugensavojski 16:26 21.11.2009

koncelebrator

Герман вероватно није ни сањао да ће жив видети избор свог наследника. По повратку са Газиместана стари патријарх оклизнуо се, пао и сломио кук те је смештен на ВМА (многи упућени говорили су да га „је оклизнула" Служба).
Nije li Čuruvija bio UDBAŠ koncelebrator na gazimestanu
miloradkakmar miloradkakmar 10:10 22.11.2009

Krkar,

prethodni, ovaj, verujem, i njavaljeni tekstovi mogli bi u udžbenike..
mogul_sad_ja_kasti mogul_sad_ja_kasti 11:40 22.11.2009

Re: Krkar,

...e, a kak bi se ondak manipulisalo s mladjasnjim narastajima?...ko bi nam bio vlast? kolovodja?

U TEM GRMU LEZI ZECICA! ...stalno mantram da je sve u naukovanju al' svi bi leba preko pogace, te vise uvazavaju tajkune no ucitelje...

ps. zec iz grma se spametovao pa post'o i on tajkun!
miloradkakmar miloradkakmar 12:56 22.11.2009

Re: Krkar,

mogul_sad_ja_kasti
...e, a kak bi se ondak manipulisalo s mladjasnjim narastajima?...ko bi nam bio vlast? kolovodja?

U TEM GRMU LEZI ZECICA! ...stalno mantram da je sve u naukovanju al' svi bi leba preko pogace, te vise uvazavaju tajkune no ucitelje...

ps. zec iz grma se spametovao pa post'o i on tajkun!

Nisam mislio na mladi naraštaj, već znatiželjno pučanstvo.
krkar krkar 20:30 23.11.2009

Re: Krkar,

Nisam mislio na mladi naraštaj, već znatiželjno pučanstvo.


U poslednje vreme, gledajući razne tematske TV emisije, čitajući novine i blogove, shvatio sam koliko današnje generacije ništa ne znaju o događajima iz naše sasvim bliske prošlosti - recimo poslednjih 30 godina. Ne mislim samo na omladinu koja se nekih stvari i ne može sećati, nego i na savremenike tih događaja koji su očito podlegli ispiranju mozga i sopstvenoj selektivnoj memoriji. A o kauzalnosti da i ne govorimo - tek tu nikom ništa nije jasno.
Igor_Jaramaz Igor_Jaramaz 13:41 22.11.2009

Служба дружба

1985. Герман прикупља већину у Сабору да се изборно правило промени и да патријарха бирају само епископи. Међутим, у то време јуришајући јустиновци (Амфилоџије, Иринеј, Атанасије, Артемије), тада већ у јакој спрези са екипом из САНУ и УКС (Ћосић, Бећковић итд) и што директно, што индиректно „у добрим односима" са државом, већ су били постали толико агресивни да је мудри Герман увидео да би ове младе јуноше, за које је мало ко сумњао да уживају подршку Службе, могле довести неког од њих на престо (а и опрезан јер је знао да држава најчешће нађе начина да свакога убеди) на крају се ипак одлучио да остави елемент неизвесности - и тако је уведен чувени „апостолски" или „фанариотски" начин избора по којем Сабор бира три имена а онда једног од њих бира дух свети. Био је ово изнуђен потез.


Не знам колико је мудро убацивати овако смеле тврдње у иначе озбиљан текст. Дотични период је предјовичански период српског РДБ. Упитна је тачна веза између тих владика и ДБ с обзиром да су се врло брзо разишли.

Уосталом какве доказе имамо о томе да су уживали подршку Службе? То што су били тако јаки а Служба све контролисала, мада недовољно јаки да изаберу свог у ред Патријарха?

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana