Sport| Životni stil

Radi vase, a i moje bezbednosti....

Aleksandra Mitrovic RSS / 18.11.2007. u 21:26

Mali ronioci
Mali ronioci
Danas sam ponovo morala da vratim sa zarona jednog naseg entuzijastu ronioca koji je zavrsio kurs kod jednog naseg "iskusnog" instruktora "...koji je bio instruktor specijalnim jedinicama, vrlo iskusan ronilac, trebalo mi je godinu dana da dobijem licencu...." i bla, bla, bla. Ovo, na zalost, nije prvi put da mi dolaze takvi ronioci sa naseg podnevlja.

Rezultat tog njegovog jednogodisnjeg udarnickog rada sa "insruktorom" specijalaca je bio taj da je covek umalo ubio i sebe i mene vec na prvom zaronu. On, naravno, nije imao pojma gde je pogresio jer mu niko nije objasnio da ne treba da padne pravo na dno vec da moze da se zaustavi na kojoj god dubini on zeli. Ovo je posebno opasno kada se dno nalazi na 300 metara. Nesrecniku sam najljubaznije objasnila da mu je najbolje da ponovo odradi ceo kurs ali sa nekim drugim.

Ovom prilikom zelim da informisem sve vas koji zelite da se malo bolje upoznate s plavim dubinama o metodologiji i nacinu izbora isntruktora i ronilacke skole koja ce vam to omoguciti.

Prvo sto morate da znate je cinjenica da vem je potrebno 4 (i slovima:cetiri) dana da zavrsite pocetni kurs. Sve sto treba da znate o ronjenju moze da stane u ta 4 dana. Nakon toga cete dobiti licencu koja je dokaz da ste obuceni da budete samostalni ronioci. Na svu nesrecu, u Srbiji trenutno postoje 3-4 instruktora koji zaista znaju sta rade a ostali su "iskusni treneri specijalnih jedinica" koji ce vam sigurno uz put napuniti glavu sa kojekakvim lovackim pricama ali ce da zaborave da vam objasne koje sve rizike ronjenje nosi sa sobom i kako ih eliminisati. Vrlo je verovatno da cete pri tome biti izlozeni besomucnim preplivavanjima bazena sa i bez opreme bez ikakvog objasnjenja neophodnosti takve torture. Verovatno ce vas neki od njih terati da skacete u bazen sa skakaonice sa kompletnom opremom kao i da izvedete vezbu oblacenja opreme na dubinama od 5-10 metara (kako se kome svidi). Sve ove budalastine mozda jesu deo obuke specijalnih jedinica ali svakako ne treba da budu deo vase obuke jer verujem da biste vi vec bili u vojsci ili policiji da to zelite. Ono sto vi zelite je da se bavite ronjenjem rekreativno. Da biste to postigli potrebno je da budete stariji od 8 godina i da ste u prosecnoj fizickoj kondiciji. Ne mozete da ronite samo u sledecim slucajevima: patite od klaustrofobije, bolujete od dijabetesa (mada se uveliko radi da se i ta bolest izuzme sa crne liste ronjenja), koristite lekove koje su kontraidikovani sa ronjenjem (to mozete saznati ako se konsultujete sa specijalistom za hiperbaricnu medicinu-najbolja kod nas dr.Dragana Ivkovic) ili ste psihijatrijski bolesnik. Dakle...koji je vas izgovor da ne ronite? Najnovije statistike govore da je ronjenje rekreativni sport br 2 na svetu, odmah posle skijanja.

Dakle, kako izabrati instruktora? Prvo sto morate da odlucite je po kojem sistemu zelite da ucite. Ono sto u Srbiji trenutno postoji je PADI, SSI i CMAS.

CMAS-ovi instruktori su najbrojniji ali i oni koji najvise zlostavljaju ljude. Naime, CMAS nije strogo standardizovani sistem obuke tako da vise-manje svako moze da radi sta hoce i kako hoce. U tom slucaju ste zaista osudjeni na dobru volju isntruktora. Sa druge strane zbog te nestandardizacije CMAS u Srbiji nije isto kao CMAS u Francuskoj (gde je najrasprostranjeniji) ili u Poljskoj ili Rusiji. Svako radi po nekakvom svom sistemu a u svetu je ipak najpriznatiji jedino francuski CMAS. Ovi nasi tvrde da rade po "francuskom" modelu, ali verujte mi, to nema blage veze jedno sa drugim. Dodatni problem je sto nemate nacina da proverite "safety record" odredjenog instruktora jer nigde ne postoji zvanicna elektronska baza podataka o instruktorima vec se morate osloniti na rekla-kazala izvore informacija a iako zelite da se pozalite na rad ponekog instruktora-nemate gde. Losa vest je ako je vas potencijalni instruktor proveo vise vremena u dekompresionoj komori nego u vodi. Cilj rekreativnog ronjenja je da se ne dodje do dekompresione komore.

Druge dve opcije su PADI i SSI. Ove dve skole su vrlo slicne po metodologiji i svuda jednako standardizovane. Jedini problem sa SSI-jem je sto takodje ne postoji neka neutralna i svima dostupna baza odataka iz koje bi saznali vise o svom potencijalnom isntruktoru. Ako izaberete PADI-jevog instruktora-e tu stvari vec bolje stoje. PADI ima centralnu bazu podataka o sim svojim instruktorima bilo gde da se nalaze u svetu i oni su svi u obavezi da rade po istom programu bilo gde da se nalaze. Dakle, onu obuka koja se vrsi u Beogradu mora da bude ista onoj koja se vrsi na Floridi ili na Kamcatki. U slucaju da imate primedbe na rad vaseg instruktora, mozete direktno da se zalite hed office-u PADI-ja i budite ubedjeni da ce oni sigurno istraziti taj slucaj.

Jos jedna stvar-vas potencijalni instruktor MORA da vam pokaze svoju instruktorsku legitimaciju, treba da ima dokaz da je polozio kurs I-ve pomoci ne stariji od 2 godine, MORA da ima osiguranje koje pokriva i vas i njega u toku kursa, MORA uz sebe da ima torbu za I-vu pomoc i bocu sa kiseonikom svaki put kada idete u vodu bez obzira da li se radi o bazenu ili otvorenoj vodi.

Jos jedan od metoda za proveru adekvatnosti kursa je i cena. Ako vam neko nudi kurs po ceni koja je niza od vecine drugih, mozete biti sigurni da tu nesto ozbiljno nije u redu. Radi vase osnovne orjentacije, cena kursa bi trebalo da bude oko 250 evra ukljucujuci i opremu. Svaki instruktor ima obavezu da vas pre pocetka kursa obavesti o tacnoj ceni kursa i tacnom planu i programu kojeg mora da se pridrzava.

 

 

Atačmenti



Komentari (44)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

nsarski nsarski 22:56 18.11.2007

Jel mos ti meni da posaljes

tvoje poslovne koordinate na PP, please?
Trebace mi koliko vec na prolece:)
Trezven, realistican, i koristan post. Tnx!
Xanadu Xanadu 22:56 18.11.2007

turisti

Supruga i ja smo 2003. u Hurgadi isli na ronjenje po ceni od 15 evra sa lokalnom agencijom. Nismo imali ama bas nikakvog prethodnog iskustva u ronjenju - suvi kontinentalci. Pratio nas je lokalni instruktor (visok oko metar i po i tezak k'o kuciste PC-a). Kako ja bas i ne vazim za sitnog, malo sam se pribojavao kako bi me nesretnik izvukao ako nesto krene naopako. Adrenalin je valjda ucinio svoje i mi smo se sa opremom (boce, maske, kombinezoni, tegovi,...) spustali na nekih 12-ak metara. Imali smo, doduse, kratak brifing od 5 minuta pre zarona - neki znaci sa prstima kad nesto ne valja i kad je OK. Bilo je bas dobro i lepo i pozeleo sam da ponovim sve to.
Citajuci sada, medjutim, sve ovo sto ste napisali, vrlo bih razmislio o ponavljanju te avanture. Ako je uopste slican sport u pitanju - vi pominjete dubinu od 300 (?) metara. Voleo bih da znam da li ronjenje na kome smo mi bili potpada pod sve ove sigurnosne mere o kojima ste gore pisali (obuka i tako to) ili je to ipak mnogo bezopasnije i prilagodjeno turistima.
I da znam da li da se i dalje pravim vazan sa sertifikatom o zaronu na 12 m koji sam tada dobio )))
Pozdrav i hvala na svim lepim temama o kojima pisete.
asterix asterix 23:05 18.11.2007

Re: turisti

A meni su rekli da je ovo nekomercijalan blog:(
angie angie 23:08 18.11.2007

Re: turisti

pa ko zna- zna!:)))
nsarski nsarski 23:14 18.11.2007

Re: turisti

Oh, c'mon, people! Ovo je konstruktivno obavestenje o bezbednosti. Aleksandra je i ranije pisala o tome.
angie angie 23:27 18.11.2007

Re: turisti

pa ja sve u pozitivnom smislu1
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 17:34 19.11.2007

Re: turisti

Evo ovako...to sto ste izveli u Hurgadi je stvar koja se redovno radi u 99% ronilackih destinacija u svetu. Sada bih ja trebala da vam postavim milion nekih pitanja o proceduri koju ste prosli da bih mogla da zakljucim da li je sve bilo po propisu ili ne. Sto se tice serifikata koji ste dobili....vazeca je samo PADI DSD kartica. Ako ste nju dobili onda mozete da se hvalite ako ne...i tada mozete da se hvalite, ali malo uzdrzanije. To vam svakako nije dokaz da od sada mozete samostalno da ronite, vec da ste uradili jedan zaron pod nadzorom instruktora da bi cisto stekli utisak kako to zaistas izgleda sa nadom da cete se odluciti da upisete kurs pa da se onda razmasete koliko 'ocete. Puno pozdrava
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 17:38 19.11.2007

Re: turisti

Ja ne vidim nista komercijalno u ovom blogu...na protiv, moja namera je bila da samo uputim zainteresovane ljude u neke faktografske cinjenice stecene dugogodisnjim iskustvom
G r o f G r o f 23:25 18.11.2007

Bele pahulje bez plavih dubina

Aleksandra, gde moe da se završi kurs iz grudvanja...hahaha
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 17:36 19.11.2007

Re: Bele pahulje bez plavih dubina

Probaj na rakovici. Javljaju mi da moje sestricine u potpunosti vladaju vestinom i rado je demonstriraju zainteresovanima uz skromnu nadoknadu.....nekoliko sarenih igrackica, poneka banana ili narandza i sl.
KafaJeGotova KafaJeGotova 23:55 18.11.2007

na ovu skupocu

250 jura za 4 dana obuke?!
hvala, snacicu se ja vec nekako...
bronx bronx 00:14 19.11.2007

kitesurfing

moj omiljeni sport.i:) ma skola na adibojani


bronx bronx 00:39 19.11.2007

Re: kitesurfing

evo;
Srki Srki 05:10 19.11.2007

PADI vs. all

Zdravo Aleksandra, bas sam se nedavno pitao kad ce neki vas blog o mojoj omiljenoj rekreaciji (posle skijanja i pecinarenja ;-),

Uz sve uvazavanje vase ronilacke titule (ja sam ipak samo NAUI master diver ;-)), izrazicu neslaganje. PADI instruktaza je, po misljenju apsolutne vecine ronilaca koje poznajem (a poznajem ih bas dosta, u Srbiji i ovde u Americi) NAJSLABIJA od svih dostupnih .Sem ako bas zarko zelite da probate da ronite taj jedan dan koji ste odvojili na moru, u plicaku, ili nekom jednostavnom podvodnom parku, mislim da PADI treba zaobici i potraziti licencu kod nekog drugog, ozbiljnijeg. Svakako to treba uraditi pre nego sto se krene na more! PADI jeste visoko standardizovan i usaglasen samo u jednom smislu - uzimanju sto je moguce vise para za sto je manje moguce prenetog znanja. Dakle za sto je moguce krace vremena. Jer za ono sto se nauci na osnovnom kursu u CMAS-u ili NAUI-ju, covek mora da uzme jedno sedam kurseva po PADI-ju, jel' tako? I to svi znaju, cak i vicevi se pricaju o tome. Nevolja je sto je PADI daleko najrasirenija organizacija i ako ste medju onima koji zele da nauce da rone dok su na moru (tacnije da se priuce), gotovo da nemate drugog izbora.

Ha, sad cete da mi rasporite stomak, ali, evo par primera iz mog skromnog iskustva: ronio sam prosle zime na Zanzibaru, sa porodicom moje devojke. Njih troje su zavrsili osnovnu PADI obuku, plus su ne moje insistiranje uzeli refreshment cas pred put. Moja devojka i ja smo dobili NAUI kategorije u ronilackom klubu na kampusu gde zivimo i studiramo. Ona je tek polozila za scubadiver-a a ja sam dobio licencu master divera. Instruktor name je PADI/NAUI licenciran i drzi casove ronjenja zadnjih 30 godina u rek-centru, vec duze vremena iskljucivo po NAUI-ju. Dosta lici na CMAS obuku - pet nedelja kurs, prakticno polaganje prvo na bazenu pa onda open water i na kraju polaganje testa (60$+jos toliko za terenski test, ali nema veze). Dakle, to je ne Zanzibaru bilo raspad sistema: posle pet minuta su nju i mene ostavili da ronimo za svoju dusu dok su se sva tri dive mastera rastrcala oko ovo troje nesrecnih padijevaca. Nisu znali da izjednace pritisak, niti da isprazne masku, a neutral buoyancy im je bio sasvim nedostizan, sto se koralnom dnu nikako nije svidelo. Ne daj boze da im iz usta ispadne regulator, podavili bi se ko macici dok se sete gde im stoji rezervni, ili da pozovu pomoc i zatraze ili daju bratsko disanje. Ok, pripisite ovo losoj proceni vodje ronjenja: svi do jednog su PADI instruktori...

Mozda na video trakama PADI kursa to sve ima, ali nije isto kao kad neko u bazenu dva puta nedeljeno po sat vremena vezba menjanje regulatora, skidanje i vracanje opreme, praznjenje maske, bratsko disanje sa jednim ili dva regulatora, otkacinjanje i stavljanje pojasa sa tegovima, neke osnove spasavanja i sve ostale manevre. I tako 5 nedelja. Svi su naravno zavrsili kurs tako sto su odgledali set video kaseta, made by PADI, brckali se jedan ili dva dana u bazenu i dobili dozvolu. A popunjavanje ronilackih tablica, pa tek to je trebalo videti. Nisam znao da li da placem ili da se smejem. Sreca da su nam ronjenja bila plitka i prakticno bez pauza, pa nije ni bilo potrebe za racunanjem ponovljenih zarona i grupa, ne znam ni koji su djavo uopste i pokusavali da popune te tabele, valjda da bi dobili pecat da su ronili na Zanzibaru.

Ili pre neku godinu, ronio sam na Santa Katalini. Dobio sam za buddy-ja nekog pandura (isto PADI), koji prvo nije mogao da podesi tegove jedno pola sata, jer mu niko na obuci nije pokazao kako, a divemastera je naravno bolelo dupe da se s njim aka dok nas dvanest sedi na dnu i ceka ih da dodju. Pa su me na kraju pustili da ronim s nekim drugim, a posle kad je ovaj uspeo da zaroni, prvo se zabio dole na dno, zamutio vodu i rasterao sve ribe a posle vise nisam mogao da ga nadjem jer je krenuo da prati pogresnu grupu. Evo ga cut and paste: Ok, pripisite i ovo losoj proceni vodje ronjenja: svi do jednog su PADI instruktori...

Pa tek na Portoriku, odem u diveshop da rentiram opremu (Fahardo). PADI-jev shop, unutra sedi troje turista i bleji u nesto. Bacim pogled, a oni cuce ispred malih televizora i gledaju kasetu PADI jevog kursa ronjenja. Onako rasirenih usta, dok mi ostali koji kao imamo licence prolazimo okolo i biramo odela, peraje i prsluke. Niti im neko nesto objasnjava, niti ih pita jel' jasno, ma nista. Onda ti isti likovi s nama sedaju na brod i svi zajedno idemo na ronjenje. Kad dodjemo do mesta za zaron, pita nas divemaster ko ima koju kategoriju i onda nas podele na pocetnike i na one koji kao imaju neko iskustvo. Ja sam naravno skromno rekao da sam pocetnik i stavise me sa ovim izbecenima koji su tek "zavrsili" kurs. Zaronimo dole, u plicak naravno, nisam se ni dva puta okrenuo, vodja ronjenja nas sve tera napolje, jer pola tih kursista nije se setilo da pljune u masku pa su se zamaglili, dobro je da su nasli povrsinu ;-). Zaronimo opet i posle 15 minuta pola njih nema vise vazduha u bocama (a ja imam jos 35 minuta u boci!). Ali kako smo grupa, ronjenje je zavrseno za sve nas...Sreca da nije bio drift dive, inace koliko PADI jevci ne plivaju za vreme kursa a ni pre ni posle, verovatno bi ih coast guard camac skupljao polumrve po Karibima. Vodje ronjenja - opet PADI instruktori...uzas!

Moj instruktor (kao sto rekoh PADi i NAUI) je nekoliko godina radio kao PADI i onda mu je u jednom trenutku pukao film jer je ta standardizacija o kojoj pricate otisla u potpuno drugu krajnost - postala je najobicnija birokratija, od koje se ljudi cak i boje, jer ako se nekom ne daj boze nesto desi, zacas ce da nadju da se instuktor nije drzao neke leve klauzule u manual-u za obuku pa je prema tome kriv sto se neka budala ubila.

Ne slazem se sa vama da je za obuku ronionca vecina stvari koja se uvezbava potpuno nepotrebna. Mozda u 99% slucajeva to zaista jeste tako, kad u zaronu apsolutno sve ide kako je planirano i kad nema nikakvih problema. Ali kad se nekom ne daj boze zalomi onaj 1% i desi se neki problem, tu jedino smirenost i vestina i prethodno znanje spasavaju glavu. Evo na primer, ja sam na polaganju za "scubadiver" kategoriju imao taj vas "navy seals" test (zove se "blue bag test". Dakle, kompletna oprema je razmontirana i spakovana u vrecu. Kandidat ima samo kupace gace na sebi. Skace u vodu sa tom vrecom u rukama i na dnu je otvara i sastavlja kompletnu SCUBA opremu, sve na dah, dok se ne namontiraju regulatori, pa onda i sve ostalo i izranja. Mozda je ovo iz nekog "specijalci" moda, briga me, jer ja znam da se opremim za ronjenje i da funkcionisem pod stresom, cak i kad mi voda udje u masku i spere kontaktna sociva iz ociju. Ok, sasvim sigurno mi se nikad nece desiti da moram da namestam opremu na dnu mora, ali i nije poenta u tome, poenta je da se postane poptuno familijaran sa opremom koju koristimo. A dva sata video materila i dva dana brckanja u bazenu tesko da mogu to da pruze.

Ali da ne bude sad da sve sto ste rekli ne stoji, mislim da ste u pravu po pitanju ronilacke obuke kod nas u Srbiji. To je zaista na dosta jadnom nivou, mada znam da ima ljudi koji znaju znanje i sto je jos vaznije umeju da ga prenesu, samo ih treba naci. Ima tu i puno politike i groznih licnosti, a o enormnom ego-u nabedjenih instruktora ne treba ni govoriti. O strucnosti instruktora nemam prava da sudim a verujem da vi imate barem ovoliko primera nesrecnih CMAS-ovaca koji su se pogubili pod vodom. Ali bolji kurs znaci manje problema u velikoj vecini slucajeva.

Slucajno poznajem i neke likove (da ne kazem prevarante - to im je zvanicni nadimak!) koji su otpoceli rad po PADI standardu u Sribiji, tacnije u Crnoj Gori - dok se vecina ronilacke pulacije jebavala na Jazu ili Zanjicama za ovim ronilackim nabedjenim CMAS polubogovima, doticni PADI prevaranti su uzimali pare beogradskim i ostalim radoznalim turistima koji su se cvarili na bokokotorskom suncu i umirali od dosade - gde ces bolje avanture od ronjenja. Platis, kazu ti da ne zadrzavas vazduh, nabiju ti regulator u usta, provozaju tri kruga u plicaku, et voila: ronilac si, svaka te cura hoce!
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 18:00 19.11.2007

Re: PADI vs. all

U osnovi bih se slozila sa tobom jer sam nekako, iz tvog teksta, dosla do zakljucka da je ipak najglavnije izabrati DOBROG instruktora bez obzira kojoj asocijaciji pripada. Ove price koje si ti naveo ja mogu isto tako da ispricam ali sa obrnutim ulogama. Imala sam ucenike koji su isli na kojekakve advanced PADI kurseve a pre toga su bili NAUI ili CMAS ronioci.....to je bila sramota gledati. Za napraviti dobrog ronioca je NEOPHODAN dobar instruktor bez obzira kojoj asocijaciji pripada. Ja sam vise na PADI strani jer sistem omogucujej laksu kontrolu tih instruktora i dive mastera. Za svaki od ovih budalastina koje su moje kolege izvele vi ste mogli da ih tuzite i onda bi se sitem pobrinuo za njih....a veruj mi sistem funkcionise. Na zalost znam dosta mojih PADI-jevih kolega koji su suspendovani zbog kojekakvih gluposti koje su izveli a neki od njih su i trajno iskljuceni. Na zalost, mnogi od njih su presli u NAUI ili CMAS pa se sada tamo budalaju jer je kontrola slabija. SSI nije hteo da ih primi zbog lose reputacije.

Dakle, kompletna oprema je razmontirana i spakovana u vrecu. Kandidat ima samo kupace gace na sebi. Skace u vodu sa tom vrecom u rukama i na dnu je otvara i sastavlja kompletnu SCUBA opremu, sve na dah, dok se ne namontiraju regulatori, pa onda i sve ostalo i izranja.

Sa ovim ne mogu nikako da se slozim jer ova metoda onemugucuje fizicki hendikepiranim osobama i deci da prodju kurs....jer ronjenje nije samo za "sampione". Postoje i normalni, prosecni ljudu, koji samo zele da rone i ne zanima ih da se "zabadaju" na 600m ili da se utrkuju sa srujama. Zasto bi oni bili uskraceni.
Moj instruktor (kao sto rekoh PADi i NAUI) je nekoliko godina radio kao PADI i onda mu je u jednom trenutku pukao film jer je ta standardizacija o kojoj pricate otisla u potpuno drugu krajnost - postala je najobicnija birokratija, od koje se ljudi cak i boje, jer ako se nekom ne daj boze nesto desi, zacas ce da nadju da se instuktor nije drzao neke leve klauzule u manual-u za obuku pa je prema tome kriv sto se neka budala ubila.

U manualu ne postoje "leve" klauzule. Sve je lepo i argumentovano objasnjeno do sitnih detalja i ako se radi sve po propisima do sitnih detalja ne moze se desiti da p[roizvede ronioca koji nema pojma o plovnosti ili dobije napad panike kada mu se poplavi maska. To sto vecina instruktora misli da su oni izmislili ronjenje pa izmisljaju rupu u saksiji je problem o kojem ja pricam u svom tekstu i onda mi salju na ronjenje samoubice i visestruke ubice iz nehata, pa se ti posle rvi sa njima.
Srki Srki 22:26 19.11.2007

Re: PADI vs. all

Ma potpuno ste u pravu (a i ja sa vama ;-), nije toliko bitan naziv skole koliko taj covek koji vas uci. Ali isto tako i kakvi smo i mi sami. I sami znate da budalu tesko da moze da spase bilo kakva detaljno razradjena klauzula u prirucniku, torbica za prvu pomoc i to sto ste mu rekli da imate zavrsen kurs. Samo mi onda nije jasno sto ste izdvojili PADI, kad po ovom pitanju verovatno nema osnova za to (kao ni protiv toga). Cini mi se da vas zato neki ovde prozvase za "komercijalizaciju bloga". Salim se naravno, jasno mi je da vam to nije namera, a i da jeste sta ima veze!

Svakako sam mogao da tuzim te nesretne padijevce, ali to nije moj stil, ipak se nisam jos sasvim amerikanizovao ;-). Sasvim mi je dovoljno da na svakom koraku ismejem PADI-jevsku skolu i kad me neko pita gde da uzmu casove ja posaljem ljude kod drugih ;-). Zavitlavam vas malo, stvarno nisam nikad imao nikakvih problema sa PADI vodjama ronjenja, niti mi je iko od njih zahtevao da uradim nesto pogresno ili opasno. Ali svrha primera koje sam naveo je da ilustrujem da i pored cvrste regulative koju PADI uspostavlja na papiru, na terenu stvari stoje sasvim drugacije.

Ja licno nikad nisam drzao u rukama ni jedan prirucnik za padi instruktore (nemam nameru da postanem, pa nije bilo ni potrebe) i stvarno ne znam sto se moj instruktor buni - preneo sam samo ono sto kaze. Ali znam da je covek naucio da roni u armiji, da svake godine iskoluje na kampusu oko 50 ronilaca i barem desetak master diver-a, a svakih par godina tu ispadne i po neki instruktor. Do skoro je vodio velike grupe studenata u Meksiko na ronjenje svakog prolecnog raspusta, a to je, siguran sam da znate - veoma rizican poduhvat. Ali nema mrtvih ni ranjenih, pitao sam ga, ok, mozda laze, ali da ima ne bi ga u zivotu pustili da na kampusu obucava ronjenju u ovoliko razmazenih i bogatih studenata. Ali covek drzi neki nivo i ja mislim da je to sasvim ok.

Sto se bluebag testa tice, mislim da tu vi uopste niste u pravu: evo ja sam ga polozio bez ikakve muke a verovatno sam najsmotaniji ronilac ever! I ne samo ja, nego pedesetak tecajaca svake godine. Dakle svaka dzudza moze da ga polozi, samo ako ovlada tim osnovnim prakticnim znanjima i ne treba povrsnu PADI obuku pravdati diskriminacijom hendikepiranih u drugim sistemima. Sto se tih ljudi tice, stvarno nikad nisam imao prilke da vidim bilo koga sa motorickim ili mentalnim smetnjama da pokusava da roni. Vidim da ste tamo ranije zaboravili da pomenete astmu koja diskvalifikuje ljude od ronjenja kao i naravno kardivaskularne bolesti. Ipak i ja mislim da svako moze da nauci, a posle je na dajvmasteru da proceni musterije i odredi im sta smeju a sta ne smeju da rade.

Pozdravljam vas.
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 16:34 20.11.2007

Re: PADI vs. all

Samo mi onda nije jasno sto ste izdvojili PADI,

Pomenula sam ga samo u kontekstu toga sto su oni najlakse proverljivi i a mozete da ih ganjate k'o smrt babu preko suda ako vam se zamere. U tome je poenta.

Vidim da ste tamo ranije zaboravili da pomenete astmu koja diskvalifikuje ljude od ronjenja kao i naravno kardivaskularne bolesti

Nisam zaboravila..naime postoje vrste astme koje nisu kontraidikovane sa ronjenjem a nova istrazivanja (doduse jos u toku) pokazuju da ronjenje u stvari prija asmaticarima....ali kao sto sam rekla istrazivanja jos nisu zavrsena tako da ne mogu da donosim konacan zaklucak o ovome. Sto se tice kardiovaskularnih oboljenja-tu ste potpuno u krivu jer osoba moze da roni ako koristi odredjenu grupu lekova koji nisu kontraidikovani sa ronjenjem. To su nove generacije lekova i sve vise i vise ljudi prelazi na njih. Ovo sve, naravno treba da bude odobreno od strane specijaliste za hiperbaricnu medicinu.
Dakle svaka dzudza moze da ga polozi, samo ako ovlada tim osnovnim prakticnim znanjima i ne treba povrsnu PADI obuku pravdati diskriminacijom hendikepiranih u drugim sistemima. Sto se tih ljudi tice, stvarno nikad nisam imao prilke da vidim bilo koga sa motorickim ili mentalnim smetnjama da pokusava da roni

Kada govorim o hendikepiranima strogo sam naglasila FIZICKI hendikepirane osobe, kvadriplegicari, paraplegicari, osobe sa amputiranim delovima udova ili kompletnim amputacijama, pa cak i slepi. Ja cesto imam goste iz ove grupe populacije i mogu vam reci da ni po cemu ne zaostaju za nama "zdravima" jedino sto im je potrebno su specijalni uslovi da obuku opremu i modifikovani metodi ulaska i izlaska iz vode. Pod vodom su apsolutno ravnopravni sa svima ostalima.

posle je na dajvmasteru da proceni musterije i odredi im sta smeju a sta ne smeju da rade.

Nije dive master taj koji donosi konacnu odluku, vec ronilac. Dive master je tu radi konsultancije i iscrpnog brifinga od mestu ronjenja, njegovim potencijalnim opasnostima nivou obucenosti koje odredjeno mesto zahteva i slicno, a sam ronilac (ako je dobro obucen) ce sam proceniti da li je to u domenu njegovih mogucnosti ili ne. Kada ronilac dobije licencu-ona govori o tome da je samostalan, sto znaci na mu ne treba baby siter ispod vode. Ima bezbroj mesta u svetu gde samo iznajmite boce i oni vas, uz kratak brifing posalju (sa vasim partnerom) same u vodu.....pa se ti snadju ako si vec licenciran. Ja tako i obucavam svoje studente-da budu samostalni, da su sami sposobni da donose odluke i na povrsini i ispod vode i da su svesni svojih mogucnosti. Mogu ti reci da sam jaaaako ponosna na svakog studenta koji je izasao iz moje radionice.
Svakako sam mogao da tuzim te nesretne padijevce, ali to nije moj stil, ipak se nisam jos sasvim amerikanizovao ;-).

E pa tu i jeste greska-sto vecina ljudi tako razmislja pa onda neko drugi nastrada jer se niko nije setio da prijavi nekompetentnu budalu. Veruj mi da ja sa time nemam problema-cim vidim da neki moj kolega brljavi nesto...prvo obavim razgovor sa njime, ako se brljavljenje i dalje ponavlja, presavijem list papira i: "dragi PADI..." Pristajem na isti tretman kada sam ja u pitanju.
Srki Srki 19:56 20.11.2007

Re: PADI vs. all

Aleksandra Mitrovic


;-) ubiste me argumentima, svaka cast! Vi ste primer da cak i medju padijevcima ima po neki dobar instruktor ;-).

Pozdrav.








Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 15:58 21.11.2007

Re: PADI vs. all

)))) Ja samo OBOZAVAM svoj posao i trudim se da ga radimo sto je najbolje moguce...jedino sto mogu da dam je sve od sebe.
Glavno je prijatelju moj da se mi razumemo.....a ako te nekada put nanese u Egipat.....javise pa da malo proronjamo zajedno po magicnom Crvenom Moru (Mediteran ne ljubim ;-)).
Puno pozdrava.
Srki Srki 22:32 22.11.2007

Re: PADI vs. all

Aleksandra Mitrovic
)))) Ja samo OBOZAVAM svoj posao i trudim se da ga radimo sto je najbolje moguce...jedino sto mogu da dam je sve od sebe.
Glavno je prijatelju moj da se mi razumemo.....a ako te nekada put nanese u Egipat.....javise pa da malo proronjamo zajedno po magicnom Crvenom Moru (Mediteran ne ljubim ;-)).
Puno pozdrava.


Dogovoreno Aleksandra, mastam o Crvenom moru, kao i svako ko uziva u ronjenju!

Pozdrav.

lazarusb lazarusb 13:33 20.08.2008

Re: PADI vs. all

eeee ljudiiiii videh ja iz svih skola lose scuba divere a bogami i instruktore i dive mastere.
Nego ... kad opremu stavim i u vodu zaronim PAMET U GLAVU!
Voleo bih da vidim nekog padobranca da skoci iz aviona a da ne povuce kanapce da otvori padobran ;-)
Spadalo Spadalo 06:21 19.11.2007

Bratski konopac...

Ja sam nekada bio Vojno-pomorski diverzant, pre oko sto godina. Hehe! Sad kada čitam ovaj tvoj post vidim da ništa ne znam, koliko je ronjenje napredovalo od tada. Od sada redovno pratim tvoje postove, ubacio sam te u moju VIP listu odmah, naravno!
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 18:02 19.11.2007

Re: Bratski konopac...

Hvala Spadalo bas si drug. NIje pametno ronjati solo, zar ne
Spadalo Spadalo 18:37 19.11.2007

Re: Bratski konopac...

Aleksandra Mitrovic
Hvala Spadalo bas si drug. NIje pametno ronjati solo, zar ne

Nije pametno, naravno. Ali može da bude opasno ako na drugom kraju imaš neku budalu kakve si već opisala gore. Doživeo i zavržio u dekonpresionoj zajedno sa budalom. Srećom, sve se završilo bez posledica.
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 18:58 19.11.2007

Re: Bratski konopac...

sama cinjenica da si zavrsio u komori je vec ozbiljna posledica jer je tkivo koje je napadnuto mehuricima zauvek osteceno i podlozno ponovo barotraumi. Zato se lepo kaze: "znas da imas dobrog buddy-ja uz sebe kada jedno drugom mozete da ispricate vic pod vodom". Na zalost, mi instruktori smo u sustini solo ronioci jer su uglavnom uz nas nasi ucenici koji su tek na obuci....a kada vodis grupu-svi ostali imaju partnere osim tebe i oni u glavnom ne vode racuna ni o samima sebi a kamo li o vodji ronjenja...jer i mi smo ljudi, i nama moze da dodje los dan. Na svu srecu ja jos nisam imala toliko los dan da nisam uspela sama da ga resim ali su mi zato mnogi lepo zapoceti dan pretvorili u nocnu moru......Meni moja licenca ne nalaze da spasavam svakoga po svaku cenu ukoliko je vec zavrsio neki kurs ali....."iskuliraj" ti situaciju kada vidis da je u pitanju incident a samim pokusajem spasavanja i sebe dovodis u veliku opasnost......Mnogi su permanentno obogaljeni ili izginuli pokusavajuci da spasavaju druge a da im to nije bila obaveza....
d j o l e d j o l e 09:31 19.11.2007

...

da ne treba da padne pravo na dno vec da moze da se zaustavi na kojoj god dubini on zeli. Ovo je posebno opasno kada se dno nalazi na 300 metara
Kako se odrzava dubina na kojoj se roni sa i bez opreme?
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 18:07 19.11.2007

Re: ...

...e pa to nije tek tako jednostavno sada objasniti napismeno.....ukratko.....potrebno je da na sebe stavis odredjenu kolicinu tegova jer je ljudsko telo inace pozitivno plovno, tj. ne moze se potonuti bez extra tegova....mislim ako nemas na sebi nikakvu dodatnu opremu osim peraja i maske onda to podrazumeva glavu na dole i besomucno perajanje dok se ne spustis na zeljenu dubinu ali cim prestanes da perajas, pocinjes da se vracas nazad....sa opremom je to malo komplikovanije. U tome i jeste cela filozofija ronjenja...i jos po nesto...
Tek ti sada verovatno nista nije jasno
Spadalo Spadalo 18:52 19.11.2007

Re: ...

...onda to podrazumeva glavu na dole i besomucno perajanje dok se ne spustis na zeljenu dubinu...


Iz mog skromnog iskustva. Nikada ne roni pravo dole, može da bude veoma naporno. Roni pod nekim uglom, osim ako ti se baš žuri. I čuvaj uši od pritiska. Ja sam po nekad umeo u uši da gurnem žvakaću gumu kada ronim na apneju. I da, ako želiš da ostaneš na dnu, izbaci vazduh iz pluća potonućeš bez tegova ali nećeš moći toliko dugo da izdržiš kao sa vazduhom.
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 19:09 19.11.2007

Re: ...

ako želiš da ostaneš na dnu, izbaci vazduh iz pluća potonućeš bez tegova ali nećeš moći toliko dugo da izdržiš kao sa vazduhom.
Pa naravno...samo ne znam u cemu je onda fazon....da pokvasis glavu???
Ja sam po nekad umeo u uši da gurnem žvakaću gumu kada ronim na apneju.

To ti je prijatelju moj jedna od najvecih gluposti (izvinjavam se na izrazu) koju si mogao da uradis. Na svu srecu izgleda da nisi silazio negde dublje pa pritisak nije toliko bio jak da bi ti nagurao tu zvaku duuuuboko u usni kanal iz kojeg bi ga izvadio verovatno ambulantnim "lakopoteznim" hirurskim zahvatom. O daljim povredama spoljasnjeg i srednjeg uveta da i ne govorim. Molim te nemoj ovaj zvaka trik nikome da preporucujes jer ce se neko zaista opasno nagrditi. Usi se "cuvaju" od pritiska jednostavnim izjednacavanjem pritiska koji se u sustini sastoji u dodavanju izuzetno male kolicine vazduha u srednje uvo (sa unutrasnje strane kroz nos ili grlo)
Spadalo Spadalo 20:24 19.11.2007

Re: ...

Pa naravno...samo ne znam u cemu je onda fazon....da pokvasis glavu???

Naravno da nema nikakve praktične koristi od takvog ronjenja. Hteo sam da napišem ironično ali, izgleda, nisam to dobro uradio.


To ti je prijatelju moj jedna od najvecih gluposti (izvinjavam se na izrazu) koju si mogao da uradis.

Na nekoliko metara to nije opasno, za dublji zaron, naravno, koristim izjednačavanje pritiska, nisam ni ja toliko lud. Ali 'ajde ti ovako pisanjem objasni nekome ko nikada nije ronio kako se izjednačava pritisak.

P. S. Nemam nikakvu želju da ti dajem lekcije iz ronjenja jer si neuporedivi stručnija od mene. Pa zato i nemam nikakvog razloga da se ljutim na tebe. A ti meni unapred oprosti ako opet izvalim neku glupost.
Srki Srki 21:46 19.11.2007

Re: ...

Aleksandra Mitrovic
...e pa to nije tek tako jednostavno sada objasniti napismeno.....ukratko.....potrebno je da na sebe stavis odredjenu kolicinu tegova jer je ljudsko telo inace pozitivno plovno, tj. ne moze se potonuti bez extra tegova....mislim ako nemas na sebi nikakvu dodatnu opremu osim peraja i maske onda to podrazumeva glavu na dole i besomucno perajanje dok se ne spustis na zeljenu dubinu ali cim prestanes da perajas, pocinjes da se vracas nazad....sa opremom je to malo komplikovanije. U tome i jeste cela filozofija ronjenja...i jos po nesto...
Tek ti sada verovatno nista nije jasno


Ma kad je Arhimedu bilo odma jasno, sigurno je i djoletu ;-).

d j o l e d j o l e 10:49 20.11.2007

Re: ...

Da li su usli u siru upotrebu one male boce za disanje sto lice na inhalatore, a tako se i koriste (ili je to samo SF koji se prikazuje u filmovima). Ako jesu, koliko dugo moze sa njima da se roni, i do kojih dubina?
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 16:47 20.11.2007

Re: ...

Ali 'ajde ti ovako pisanjem objasni nekome ko nikada nije ronio kako se izjednačava pritisak.

Evo da pokusam....najcesce ljudi izjednacavaju pritisak tako sto zatvore nos u blago dunu u nos tako da se taj vazduh u stvari prosledi kroz eustahijevu tubu u srednje uvo, drugi nacin je "gutanje vazduha". Treci najcin je mrdanje donje vilice levo-desno. Neki su se cak toliko izvestili da izjednacavaju pritisak odvajanjem gornjeg svoda nepca nekim specificnim manevrom jezika. Meni to nikada nije ni izbliza poslo za rukom....Ja obicno savetujem ljudima da koriste bilo koji metod koji im odgovara jer je to isti proces kao i izjednacavanje pritiska u avionu. Cilj je samo izjednaciti pritisak na bilo koji nacin
Spadalo Spadalo 19:36 20.11.2007

Re: ...

Aleksandra Mitrovic
Ali 'ajde ti ovako pisanjem objasni nekome ko nikada nije ronio kako se izjednačava pritisak.

Evo da pokusam....najcesce ljudi izjednacavaju pritisak tako sto zatvore nos u blago dunu u nos tako da se taj vazduh u stvari prosledi kroz eustahijevu tubu u srednje uvo, drugi nacin je "gutanje vazduha". Treci najcin je mrdanje donje vilice levo-desno. Neki su se cak toliko izvestili da izjednacavaju pritisak odvajanjem gornjeg svoda nepca nekim specificnim manevrom jezika. Meni to nikada nije ni izbliza poslo za rukom....Ja obicno savetujem ljudima da koriste bilo koji metod koji im odgovara jer je to isti proces kao i izjednacavanje pritiska u avionu. Cilj je samo izjednaciti pritisak na bilo koji nacin

Hehe! Uspela si! Nisam ni sumnjao, naravno!
Emir Halilovic Emir Halilovic 17:13 19.11.2007

Komplikovano...

...to ronjenje i odabir instruktora. U ovome sto ja radim barem nema mnogo trte-mrte, pravila su jasna i vaze otprilike svuda...
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 18:09 19.11.2007

Re: Komplikovano...

ma nije komplikovano Emire samo se svaka budala proizvodi u instruktora. U tome je nevolja. Ni u ronjenju nema trte-mrte. Sva pravila su kristalno jasna samo sto mnogi biraju da ih ne postuju.
Milena Mitic Milena Mitic 09:24 20.11.2007

Re: Komplikovano...

Emir Halilovic
U ovome sto ja radim ...

daaaaaa :)
za to znam da je prava stvar :))), a ronjenje nisam jos probala, planiram...
Ivan Milošević MC2 Ivan Milošević MC2 19:07 19.11.2007

bitni su ljudi

a ne licence.

Padobranac sam više od 10 godina a počeo sam da ronim pre tri, ove godine sam dobio licencu (CMAS, mada to nije bitno).

U oba sporta vidjam iste stvari: surevnjivost, koja je škola bolja, ko ima bolji safety record, ko ima više skokova/zarona itd. Na aerodromu srećem i pilote i zmajare i vidim da je među njima ista stvar.

Iz svog iskustva zaključio sam da su sve to gluposti. U sportovima gde greška ne znači aut ili nec, nego pogibiju, i gde su sva pravila pisana krvlju onih koji su poginuli pre nego što su ta pravila uvedena, najbitnije je kakvi su ljudi instruktor i učenik.

Ako je instruktor glup ili površan ili ga samo interesuje da zaradi - džabe mu sva zvanja na svetu. Isto važi za učenike. Više puta sam bacao početnike. Ne biste verovali kolika razlika se javlja između ljudi! Dva rođena brata dođu istog dana na kurs, kod istog nastavnika, sa istom opremom, iz istog aviona... Prvi (beše mlađi?) je prešao "na slobodno" posle 7-og skoka. Drugi je imao problem na 10-om skoku, pa onda na 20 -om, sve na gurtnu, pa je onda batalio skakanje.

Tako da je moja preporuka svima koji kreću na kurs da gledaju kakav je čovek, po mogućnosti da ga poznaju od ranije, ili da imaju nečiju ličnu preporuku i onda vam je svejedno da li je padi, cmas, ssi ili nešto četvrto.
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 19:16 19.11.2007

Re: bitni su ljudi

Ma BRAVO prijatelju. O tome ti pricam. Ja sam u svom tekstu samo navela mogucnosti kako mogu da se provere ljudi koje prvi put srecete u zivotu a zele da vam budu instruktori. Nego i to privatno poznanstvo ima svojih losih strana. Jedan moj kolega CMAS-ovac je prekticno ubio svog kuma na Jazu u toku kursa na dubini od 2 metra. Ja verujem da su zelje instruktora bile naiskrenije i da je zaista dao sve od sebe da svom kumu obezbedi dobar kurs....ali dzaba kada ni instruktor nema potrebna znanja za isti.....eto, ubi kuma na pravdi boga
Nunki Nunki 22:01 20.11.2007

Osnovni problem

se sastoji u tome sto se eksplozivno razvija biznis u vezi sa ronjenjem, a ne postoji dovoljno "kadra". Manje je bitno o kojoj je "skoli ronjenja" rec.

Ronjenje je ronjenje, moze da se pogine roneci i dva metra pod vodom.
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 16:02 21.11.2007

Re: Osnovni problem

..ma ima "kadra" i previse ali je strucnost i posvecenost istih problematicna kategorija. Kompetentnog kadra ima u stvari jako malo.....
Vesna Smiljkovic Vesna Smiljkovic 17:35 21.11.2007

Ne znam za druge instruktore ronjenja...

... ali moj je za svaku pohvalu.

Krajem juna ove godine smo stigli u Sharm el Sheikh i odmah smo poceli da skupljamo ponude za izlete i da pravimo planove za deset dana koje cemo tu provesti. Naravno da nam je obavezan izlet bilo ronjenje. Nasli smo dosta ponuda, ali kada smo culi da je devojka iz Beograda instruktor ronjenja u Sharm-u, tu dileme vise nije bilo. Za mene je to bilo jedno neverovatno iskustvo, obzorom da u zivotu nisam probala ni ronjenje na dah, niti sam ikad stavila masku i peraja. I prvi put, ni manje ni vise, nego ronim u Crvenom moru na 10 m dubine sa celokupnom opremom, a iznad mene roni Aleksandra. Na zalost, dosta su mi paznju odvlacile stvari kao sto su: da li disem kako treba, da li izjednacavam pritisak, da li dovoljno mlataram nogama, sta cu sa rukama i sl. To je valjda i normalno za prvi put. Ali sam se naravno trudila da koliko mogu uzivam u svemu sto se desava oko mene, a tome je doprinela i Saska pored koje sam mogla da osetim samo ogromnu sigurnost jer sam bila svesna da drzi apsolutno sve konce u svojim rukama. I da, njene reci pre pocetka ronjenja: 'Samo bez panike! Jer sta god da se desi, uvek cete imati dovoljno vazduha u plucima da isplivate do povrsine vode". Jednom pocetniku mnogo znaci da cuje ovako nesto.
Miodrage Miodrage 15:38 29.11.2007

Re: Ne znam za druge instruktore ronjenja...

... I moj(a) instuktor(ka)... :)

Koju sam iz poštovanja tokom čitavog kursa nazivao "Dive Masterom", sve dok u jednom momentu nije, onako sweat&sour rekla: "Ma ne, ne, ne, Sinko silno grešiš, ja sam Dive Instruktor"... Ups, rekoh nisam..., sorry...

Naravno, da nisam to namerno radio, samo sam bio u Džedajskom fazonu: Master&Apprentice...
Nekako je tako i izgledalo dok sam bio na obuci. Priručnik, dive planner, kojekakve skalamerije i ostalo. Brifinzi pre zarona... Xtra iskustvo. Sve vreme dok me je učila kako da uspostavim neutralnuu plovnost u glavi mi je odzvanjalo "use the Force Miodrage, the Force is arround, feel the force"... :)

Bilo kako bilo, ona će za mene uvek biti Master, jer je Master u pravom smislu te reči...

Zahvaljujući njenoj obuci uz moto "bitni su ljudi", porastao sam u ronioca, upoznao sasvim novi svet, imao priliku da zaronim u Karipskom moru u Kankunu i sad kao neki klinac svaki put skočim od sreće kada na TV-u (u)gledam neku under water emisiju i punog srca kažem: "Jeeee, pa ja sam ovo doživeo, plivao sam sa ovim ribama, video sam ovaj koral..."

HVALA!

Vidimo se sledeće godine na lokaciji SS Thistlegorm.
Aleksandra Mitrovic Aleksandra Mitrovic 21:34 29.11.2007

Re: Ne znam za druge instruktore ronjenja...

.....e pa za SS Thistelgorm Miodrage dragi moj pulenu moras da zavrsis Advance kurs.
Znaci...opet ces mi pasti saka ;-)))

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana