Društvo

Можеш да гласаш али не и да бираш

antioksidant RSS / 06.07.2010. u 12:45

 Занимљиво је када нема воље у владајућој коалицији. Воље за променом. О вољи за моћи не бих. Тј не бих о чудној измешаности појмова "моћ" и "фотеља". У сваком случају ако нема воље за променом то би отприлике требало да значи да постоји задовољство постојећим стањем. Али ОК, не бих о томе. Интересантнија ми је изјава министра Марковића о томе да "не постоји сагласност за реформу политичког система и смањење моћи странака". Има линк негде, пренећу га у коментарима. Везано за тему, Марковић вели и следеће:

........................................ 

 "Покренули смо иницијативу и предложили већ четири закона који имају исти циљ, а то је реформа политичког система уз смањење моћи партија".....

У интервјуу под насловом "Влада игнорише законе о контроли моћи партија", он каже да су два од четири закона - закон о локалним изборима и о државној изборној комисији - на чекању више од годину дана.

"Имајући у виду да ни ова два закона још немају политичку сагласност у владајућој коалицији, потпуно је бесмислено улазити у израду закона који ће тражити још веће одрицање политичких партија"

 

................................................

Е сад моје интересовање прелазина следећу тему: Око чега се то не може пронаћи политичка сагласност у владајућој коалицији?

Изборни систем у предложеном Нацрту остаје  пропорционалан (што сматрам делимично добрим) уз увођење једне новине - мандати појединачним посланицима се додељују на основу процента гласова које су они лично добили (постоји "веза" између предложене изборне листе и конкретних изборних јединица). "Споран" је члан 44 Нацрта Закона о избору одборника чији први став гласи:

..........................................

Мандати који припадају одређеној изборној листи додељују се кандидатима са те листе према проценту гласова који су кандидати освојили у односу на укупан број уписаних бирача у изборним јединицама у којима су кандидовани. 

........................................... 

Дакле све остаје скоро исто - могућност да се  "независни" кандидат угура у "расподелу мандата" је скоро занемарљива (остаје пропорционални изборни систем са цензусом од 5%), једино више неће моћи да се "освојени" мандати деле слободном вољом партија (партијских централа???). 

:))))

И око тога нема "политичке сагласности"...

Хит!

:)))

...................................

Из предложеног Образложења Закона о избору одборника (Разлози за доношење Закона):

..... 

Важећи Закон о локалним изборима донет 2007. године, у суштини, задржао је пропорционални изборни систем на којем је био заснoван и Закон о локалним изборима из 2002. године. Основне карактеристике овог система, који је примењен у последња два изборна циклуса, јесте постојање једне изборне јединице, гласање за изборне листе и изборни праг од 3% (Закон из 2002.) односно 5% (Закон из 2007. године).
Примена одређених решења из ових закона у пракси је показала велике недостатке. Пре свега, грађани нису могли да суштински утичу на избор својих представника у скупштини, будући да је након завршетка избора, одборнике одређивао подносилац листе, потпуно слободно и без консултације бирачког тела. Карактеристика овог система је, дакле, да у њему грађани могу слободно да гласају, али не могу и да бирају. Тиме се, у великој мери, угрожава уставни принцип непосредности избора. Такође, пракса је показала да подносиоци изборне листе приликом додељивања мандата нису водили рачуна о равномерној заступљености кандидата из различитиких средина са територије јединице локалне самоуправе. Због тога, велики број насељених места није имао одборнике који су могли и желели да ваљано заступају интересе грађана који су настањени на тим подручијима. Велики недостатак постојећег изборног система јесте и да он не омогућује вредновање изборних резултата кандидата који су се налазили на изборним листама, нити одражава однос бирача према појединим кандидатима. То је даље омогућавало да се у скупштини нађу и одборници који, реално, нису имали значајнију подршку бирачког тела.

...................

 



Komentari (68)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

sesili sesili 12:57 06.07.2010

Karakteristika

ovog sistema je da sistema i nema. Bar suštinski.
Biljana 77 Biljana 77 12:57 06.07.2010

Ovakav sistem "biranja"

je dobar svima i poziciji, i opoziciji jer im manje-više garantuje da narodni poslanici reprezentuju samo i isključivo stranke.. ne regione, ne ideje, ne birače, ne programe, ne određene socijalne grupacije, ne ličnost sa integritom i mišljenjem. Sve u svemu Skupština i Vlada u Srbiji svode se na poveće Upravne odbore koje imenuju partije.
arianna arianna 13:06 06.07.2010

Re: Ovakav sistem "biranja"

Biljana 77
je dobar svima i poziciji, i opoziciji ...



samo nije dobar običnim sve više apolitičnim gradjanima, koji bi da žive od svog rada


a izbor nam se sveo na negativnu selekciju, pa ispade što gore to bolje
yugaya yugaya 21:30 06.07.2010

Re: Ovakav sistem "biranja"

Biljana 77
je dobar svima i poziciji, i opoziciji jer im manje-više garantuje da narodni poslanici reprezentuju samo i isključivo stranke.. ne regione, ne ideje, ne birače, ne programe, ne određene socijalne grupacije, ne ličnost sa integritom i mišljenjem.


Unfortunatelly
, takvo stanje je posledice imalo i na nedavno odrzane izbore za nacionalne savete manjina u Srbiji.

Jedan veliki korak na nivou drzave - registrovanje glasaca pripadnika manjina, organizovanje izbora, kao i uopste samo stvaranje nacionalnih saveta ( dogadjaj koji ovde na blogu niko ni ne spomenu ) - uneredjen je cak i letimicnim pogledom na liste partijskih kandidata sto ce u njima sedeti.

brukaisramota.




antioksidant antioksidant 07:29 07.07.2010

Re: Ovakav sistem "biranja"

garantuje da narodni poslanici reprezentuju samo i isključivo stranke.. ne regione, ne ideje, ne birače, ne programe, ne određene socijalne grupacije, ne ličnost sa integritom i mišljenjem. Sve u svemu Skupština i Vlada u Srbiji svode se na poveće Upravne odbore koje imenuju partije.

То јесте тачно а горе је описан мали неуспешни покушај промене на локалу. И то рецептом који је готово немогуће применити на нивоу државе (један посланик једна изборна јединица)
Па се опет не дају
antioksidant antioksidant 07:36 07.07.2010

Re: Ovakav sistem "biranja"

samo stvaranje nacionalnih saveta ( dogadjaj koji ovde na blogu niko ni ne spomenu

Писао је Тибор
yugaya yugaya 08:35 07.07.2010

Re: Ovakav sistem "biranja"

dragan7557 dragan7557 13:05 06.07.2010

RE: povezano

Politički analitičar Milan Nikolić smatra da je u pitanju "Feudalizacija političkog sistema" razlog odlaganja reforme političkog sistema. (B92, 6.7.2009; 12.42).

Svakako da uloga nekih faktora navodi na pomisao da je u pitanju feudalizacija koju uzrokuje skoro feudalni način ponašanja stranaka.

Lično smatram da nije feudalizacija već korporatizacija političkih stranaka osim nekih koje u svom populizmu, insistiranju na tradicionalizmu, i tako prikrivaju suštinsku korporativnu prirodu i uzroke izbegavanja procesa reformiranja političkog sistema.

Vrstan post.

cerski
nestor92 nestor92 13:29 06.07.2010

Re: RE: povezano

Lično smatram da nije feudalizacija već korporatizacija političkih stranaka


Ja mislim da je zaista bliže feudalizaciji.

Nije sasvim tačno da ne može da se bira. Ali je tačno da je izbor nikakav. Ja sam odlučio da glasam protiv. Znam da nije baš uvek odbranjivo, ali ne dam više svoj glas, a neću da apstiniram.



antioksidant antioksidant 07:31 07.07.2010

Re: RE: povezano

Nije sasvim tačno da ne može da se bira

У Образложењу пише: "Карактеристика овог система је, дакле, да у њему грађани могу слободно да гласају, али не могу и да бирају". А да је избор очајан слажем се али то једна од ретких ствари где се "власт" и ја слажемо - какви смо ми, такви су нам и они!
antioksidant antioksidant 07:33 07.07.2010

Re: RE: povezano

Lično smatram da nije feudalizacija već korporatizacija političkih stranaka osim nekih koje u svom populizmu, insistiranju na tradicionalizmu, i tako prikrivaju suštinsku korporativnu prirodu i uzroke izbegavanja procesa reformiranja političkog sistema.

Слажем се. Све је ово један велики пословни пројекат. С тим сто менаџери имају јако карткорочно постављене циљеве. Али њима лепо, разумем их.
omega68 omega68 13:21 06.07.2010

AO

stvarno više nemam reči ni očekivanja da nešto može da se promeni na bolje.
Više nemam ni nekog određenog protiv koga bih se borio.
Izvršena je potpuna destrukcija.Svega
antioksidant antioksidant 07:33 07.07.2010

Re: AO

stvarno više nemam reči ni očekivanja da nešto može da se promeni na bolje.

Али боље је. Ја "звоцам" јер није довољно добро
ecce-florian ecce-florian 19:57 06.07.2010

Možeš i da ne glasaš ali ne možeš da biraš

Има линк негде, пренећу га у коментарима.

evo link

Naslov vesti je stvarno

Влада игнорише законе о контроли моћи партија

Čudilo me da ministar kritikuje ignorisanje zakonodavne aktivnosti svoje vlade jer da se podsetimo
Milan Marković, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu
Rođen je 1970. u Beogradu. Diplomirani pravnik sa položenim pravosudnim ispitom, ima specijalizaciju iz oblasti borbe protiv terorizma na Fakultetu bezbednosti u Beogradu.

Predsednik Skupštine opštine Palilula bio je od 2000. do 2004. godine, narodni poslanik od 2001, kao i predsednik upravnog odbora PKB-a od 2001. do 2006. Takođe, bio je zamenik predsednika UO "Prva petoletka" 2002/2003. godine, gradski odbornik od 2000. do 2004. i potpredsednik Skupštine Srbije od 2003. do 2007. godine.

I stvarno u tekstu novinara Jevtića ministar
Marković ističe da pošto još nisu prošli ni svi urađeni predlozi zakona jer nemaju političku saglasnost u vladajućoj koaliciji,

No to nije bitno, ko zna ko daje naslove i prelama novine. Mož' misliti.

Elem narečeni ministar sem ove izjave je doprineo i sledećem


Ministar Milan Marković i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potpisali su 1. jula 2010. godine Sporazum o poslovno – tehničkoj saradnji. Na osnovu ovog sporazuma građani, čiji se podaci nalaze u jedinstvenom registru podataka, a u ovom trenutku to su žitelji Beograda, Kragujevca, Leskovca, Novog Sada i Valjeva, moći će u stanicama policije, bez uverenja o državljanstvu i izvoda iz matične knjige rođenih, da podnesu zahtev za izdavanje pasoša ili lične karte.


Jes da ne živim u nekom ovim gradovima , ali u ime njihovih građana hvala.

Bliskost navedena dva ministarstva i tesna saradnja postoji i po drugim pitanjima
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković prisustvovali su svečanosti povodom obuke Prve generacije komunalne policije u Centru za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici.

Mogućno da bliskost dva ministra potiče i iz srodnosti oblasti kojima se bave

Tako je npr ministar Marković i predavač po pozivu na specijalističkim studijama Fakulteta bezbednosti i saradnik na istraživačkim projektima i predsednik Koordinacionog tela za jug .

Zato me još više čudi da nisu uspeli ostvariti podršku vladajuće koalicije. Ili je ovo pokazatelj neslaganja u vrhu stranaka koje su ih predložile u vladu.

Da li je moguće da obezbedjivanje osnovnih pretpostavki za prosperitet od ulaska u EU do promene političkog sistema u ovoj zemlji stvarno dolazi preko policije?
Ako se Dačić kandiduje na lokalnim izborima kako da neposredno (bez posredovanja DS) glasam za njega, ako nisam u njegovoj izbornoj jedinice?Da li je jedini način da se preselim u Beograd?

antioksidant antioksidant 07:36 07.07.2010

š

Дакле Милан Марковић и Ивица Дачић имају "развијене односе". За претпоставити је онда да реформу коче на другој страни...
Ко је још у владајућој коалцији?
ecce-florian ecce-florian 19:17 07.07.2010

Re: š

За избор владе гласало је 127 посланика листе "За европску Србију", коалиције СПС-ПУПС-ЈС, Бошњачке листе за европски Санџак и Мађарске коалиције.

da se ne bi olako ovo cenilo po sastavu vlade

Влада има 27 чланова од којих ДС има премијера и још 12 места, Г17 плус шест, СПС четири, а ПУПС, Санџачка демократска партија, Српски покрет обнове и Странка демократске акције Санџака по једног.

Ima razlike
Odgovor na tvoje pitanje.
Meni najsumljiviji penzosi a posle jedinstvena srbija.

antioksidant antioksidant 19:30 07.07.2010

Re: š

Meni najsumljiviji penzosi a posle jedinstvena srbija.

Мени је Палма ОК
Има човек ЗОО врт
Као Вук Бојовић је
ecce-florian ecce-florian 23:10 07.07.2010

Re: š

Као Вук Бојовић је

Politika, Aktuelno | 18. jun 2008.
Arkanovac - evropejac

Pozdrav iz Jagodinu!Ko je ovaj čovek - Dragan Marković Palma, predsednik JS

POČETAK - Rođen je 2. maja 1960. godine u selu Končarevu u blizini ondašnjeg Svetozareva, današnje Jagodine.


VREME 853, 10. maj 2007.

Portret savremenika – Dragan Marković Palma:
Politička budućnost
.....
I sva je prilika došlo vreme za Političku budućnost. Za 1. maj predsednik Palma u Končarevu oženio mlađeg sina Darka. Kako bilo, mediji koji to treba da rade već opisali, Svadba je bila da se dugo priča i pamti. Stradalo je sto prasića i sto jagnjića, vino i viski tekli su u potocima. A pod šatrom, u kolu, Ceca, Velja, Mihajlov, Dačić, Marinko Rokvić, ruski ambasador Aleksejev, direktor železnice Šarančić…
.........
Na svadbi jošte bili Šormaz, Bidža, Raka, Vuk Bojović,......

ovde
............
............
Radmilo Bogdanović
(Pedagog s pendrekom)

Početak - rođen je 7. oktobra 1934. u Končarevu, kraj Svetozareva.

odavde

Dačić okupio ministre policije
Glas javnosti utorak, 21. jul 2009.


BEOGRAD - Ministar policije Ivica Dačić ugostio je juče bivše ministre i koministre, Milisava Lukića, Viobrana Stanojevića, Radmila Bogdanovića, Dušana Mihajlovića, Stevana Nikčevića, Slobodana Tomovića i Božu Prelevića, koji su nekada vodili taj resor. Dačić veruje da će razmena mišljenja i iskustava s prethodnicima omogućiti dalje sprovođenje reformi MUP i policije.

ovde
kukusigameni kukusigameni 21:33 06.07.2010

Following the leader

Milan Karagaća Milan Karagaća 07:27 07.07.2010

Interesne grupe i grupe za poritisak

Političke stranke kod nas su kombinacija GG preduzeća, interesnih grupa i grupa za pritisak kojima osim lične koristi stranačkih oligarhija i po dubini koliko ko uhvati ništa drugo nije bitno.
Zato se sve služe demagogijom, zloupotrebom vere, tradicije, istorije, "našeg Kosova", srBstva, a u praktičnom delovanju ne prezaju ni od aktivnosti koje su na granici pristojnosti i često zakona.
Što se tiče organizacionih struktura i unutarstranačkog života dominira poltronizam i autoritarni sistem, gde su šefovi stranaka nedodirljivi slično kao i nekim drugim klanovima.O unutarstranačkoj demokratiji nema ni govora, izbori se provode po unapred utvrđenim spiskovima onih koji će biti izabrani.
Politički činioci sa takvom unutrašnjom demokratijom ne mogu izgrađivati demokratsko društvo.Dovoljan dokaz je kako se određuju narodni poslanici i kako funkcionišu poslaničke grupe a i alavost poslanika.
antioksidant antioksidant 07:39 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

.O unutarstranačkoj demokratiji nema ni govora

Ово би морало бити прво место дезинфекције... А како на то да утичу грађани који нису политички ангажовани и немају жељу да директно закораче у муљ?

ОК, знам, сам си бирао, нећеш да се потрудиш, онда ћути и трпи.

И да поновим:
Politički činioci sa takvom unutrašnjom demokratijom ne mogu izgrađivati demokratsko društvo.

kukusigameni kukusigameni 07:43 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Politički činioci sa takvom unutrašnjom demokratijom ne mogu izgrađivati demokratsko društvo.


Tacno. Ali, da li postoji u narodu konsenzus, volja i potreba za izgradjivanjem demokratskog drustva?
antioksidant antioksidant 07:47 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Ali, da li postoji u narodu konsenzus, volja i potreba za izgradjivanjem demokratskog drustva?

Воља?
kukusigameni kukusigameni 07:50 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Primer:

stvarno više nemam reči ni očekivanja da nešto može da se promeni na bolje.
Više nemam ni nekog određenog protiv koga bih se borio.
Izvršena je potpuna destrukcija.Svega

antioksidant antioksidant 07:55 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

:)
А ко је извршио деструкцију?
Политичка елита је одраз нас. Ако су они овакви какви су (а јесу) једини начин је да се ми мењамо. И под тим мислим описменимо. Па свашта нешто проочитамо, па понешто схватимо па сконтамо ... па онда почнемо да блогамо и променимо свет!
kukusigameni kukusigameni 08:01 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

и променимо свет!


I promenimo sebe!
kukusigameni kukusigameni 08:03 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Политичка елита је одраз нас.


A ovo je tako bolno tacno.
antioksidant antioksidant 08:06 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

I promenimo sebe!

Од тога креће све
kukusigameni kukusigameni 08:28 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Pogledaj naslov ovih postova!

Pomfritisak!

mikimedic mikimedic 10:16 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

А како на то да утичу грађани који нису политички ангажовани и немају жељу да директно закораче у муљ?


neglasanjem.
mikimedic mikimedic 10:17 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Tacno. Ali, da li postoji u narodu konsenzus, volja i potreba za izgradjivanjem demokratskog drustva?


ne.

ali nije ni bitno jer ce to samo po sebi stici kad se udje u eu.

antioksidant antioksidant 10:23 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

mikimedic
А како на то да утичу грађани који нису политички ангажовани и немају жељу да директно закораче у муљ?


neglasanjem.
То није утицај
То је предаја
Ако сам ја могао да гласам за Коштуницу против Милошевића моћи ћеш и ти за Јовановића против Николића
antioksidant antioksidant 10:24 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

ali nije ni bitno jer ce to samo po sebi stici kad se udje u eu.

Везано за ово, стално помињеш примере Бугарске и Румуније (како тамо није ОК иако су у ЕУ). Али поента је да је у Бугарској и Румунији боље јер јесу у ЕУ.
kukusigameni kukusigameni 10:30 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Danas smo mi Rumunija za Rumuniju.
wukadin wukadin 11:30 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Али поента је да је у Бугарској и Румунији боље јер јесу у ЕУ.


Гледао си неки паралелни универзум где Бугарска и Румунија нису ушле у ЕУ, па знаш да им је боље овако?
А да ли је Грчкој боље?
Уосталом, то су питања акедемског типа. Србију, Босну и сличне неће тамо примити до 2020.
wukadin wukadin 11:32 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Zato se sve služe demagogijom, zloupotrebom vere, tradicije, istorije, "našeg Kosova", srBstva


evroatlanskih integracija, "boljeg zivota", ljuCkih prava, reformi, tranzicije, transparetntnog...
wukadin wukadin 12:04 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Ако сам ја могао да гласам за Коштуницу против Милошевића моћи ћеш и ти за Јовановића против Николића


ха ха ха
насмеја се он загорски
А шта ако неко (чуј неко) жели да дође Николић на власт!?
mikimedic mikimedic 12:05 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Али поента је да је у Бугарској и Румунији боље јер јесу у ЕУ.


kazi mi kako?
koji propis konkretno je bugarskoj i rumuniji omogucio boljitak u odnosu na ono sto su imali pre 5 godina?

samo nemoj da mi pominjes IPA i ostale munje, jer ako samo zbog fondova idemo u eu onda sa nama debelo nesto nije u redu.
mikimedic mikimedic 12:06 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

То није утицај
То је предаја
Ако сам ја могао да гласам за Коштуницу против Милошевића моћи ћеш и ти за Јовановића против Николића


naprotiv, to nije predaja nego oduzimanje legitimiteta bilo kojoj vlasti koja moze biti formirana danas.
Milan Karagaća Milan Karagaća 12:07 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

wukadin
Zato se sve služe demagogijom, zloupotrebom vere, tradicije, istorije, "našeg Kosova", srBstva


evroatlanskih integracija, "boljeg zivota", ljuCkih prava, reformi, tranzicije, transparetntnog...

Da, u pravu ste, sve je to samo žvaka za narod da bi se došlo i ostalo na vlasti koja se shvata kao lična svojina i stranačka prćija.
antioksidant antioksidant 12:19 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Гледао си неки паралелни универзум где Бугарска и Румунија нису ушле у ЕУ, па знаш да им је боље овако?

Аха, гледао сам Русију. Боље им је овако. Бар новинари имају већу шансу да преживе
antioksidant antioksidant 12:20 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

А шта ако неко (чуј неко) жели да дође Николић на власт!?

Заблуда. Ни Николић не жели да Николић дође на власт.
wukadin wukadin 14:11 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Аха, гледао сам Русију. Боље им је овако.


Мислиш од када је Путин постао председник и суспендовао добар део онога што се у време Јелцина сматрало за демократију. У праву си.
Русија је баш занимљив пример. А тек НР Кина која је решила те проблеме на Тјенанмену па је имала стабилност и раст док је у Русији која је одабрала "демократске промене" растао само морталитет становништва.
wukadin wukadin 14:15 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

antioksidant
А шта ако неко (чуј неко) жели да дође Николић на власт!?

Заблуда. Ни Николић не жели да Николић дође на власт.


Сад си и телепата.
Ја мислим да си ти у фундаменталној заблуди, као и сви либералисти.

wukadin wukadin 14:17 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

Da, u pravu ste, sve je to samo žvaka za narod da bi se došlo i ostalo na vlasti koja se shvata kao lična svojina i stranačka prćija.


Богме запамтићу дан кад је друг Карагаћа рекао да су евроатланске интеграције жвака за народ. Него, чини ми се да је и та жвака испала из уста од кад су се Немци изјаснили кад ћемо у ЕУ. Па се и БоТа досетио да постави питање желе ли уопште да нас приме или да се сналазимо на други начин. Миле Додик се тога досетио нешто раније. Ваљда зато што није добио Бели шенген.
mikimedic mikimedic 14:27 07.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak


Богме запамтићу дан кад је друг Карагаћа рекао да су евроатланске интеграције жвака за народ.


medjutim92 medjutim92 13:01 09.07.2010

Re: Interesne grupe i grupe za poritisak

antioksidant
То није утицај
То је предаја


potpis

Svaki put idem da glasam, još nisam precrtao listić, iše puta nisam bio siguran za koga ću da glasam dok nisam uhvatio olovku, al da glasam za najveće tako što ne glasam, ne hvala..
seceranac seceranac 10:34 07.07.2010

sve u svemu

U "demokratskim" zemljama sa duzim izbornim stazom, glasanje i izbori su postali deo narodnih obicaja i folklora bez znacajnog uticaja na sudbinu drustva, u "demokratskim" zemljama sa kracim izbornim stazom izbori su stvar pomodarstva bez ikakvog uticaja na buducnost, dok u "nedemokratskim" zemljama bez izbornog iskustva izbori predstavljaju san po principu "trava je uvek zelenija sa one strane".

sve u svemu smucaj i prospi ....
kukusigameni kukusigameni 10:36 07.07.2010

Re: sve u svemu

U "demokratskim" zemljama sa duzim izbornim stazom, glasanje i izbori su postali deo narodnih obicaja i folklora bez znacajnog uticaja na sudbinu drustva, u "demokratskim" zemljama sa kracim izbornim stazom izbori su stvar pomodarstva bez ikakvog uticaja na buducnost, dok u "nedemokratskim" zemljama bez izbornog iskustva izbori predstavljaju san po principu "trava je uvek zelenija sa one strane".

sve u svemu smucaj i prospi ....


Sto znaci da si protiv demokratije?
seceranac seceranac 11:09 07.07.2010

Re: sve u svemu

kukusigameni
U "demokratskim" zemljama sa duzim izbornim stazom, glasanje i izbori su postali deo narodnih obicaja i folklora bez znacajnog uticaja na sudbinu drustva, u "demokratskim" zemljama sa kracim izbornim stazom izbori su stvar pomodarstva bez ikakvog uticaja na buducnost, dok u "nedemokratskim" zemljama bez izbornog iskustva izbori predstavljaju san po principu "trava je uvek zelenija sa one strane".

sve u svemu smucaj i prospi ....


Sto znaci da si protiv demokratije?



ne nego protiv ovoga sto se naziva demokratija a to u stvari nije.

protiv sam izbora koji samo sluze vladajucoj eliti da sebi obezbedi legitimitet i sa sebe skine odgovornost a u stvari narod ne odlucuje ni o cemu putem posredne domokratije kakvu savremeni svet danas poznaje. Vlast danas u ponekim retkim slucajevima i u ponekim zemljam slusa narod samo kada narod izadje na ulice na masovne demonstracije ili generalne strajkove, ako narod pokusa da iznese svoje misljenje kroz redovne kanale (poput izbora) nikada njegov glas ne stigne dalje od nosa tog naroda za koji ga vlast vuce.

Kada se zadnji put desilo da vlast ispostuje ono sto je obecala na izborima? I koje posledice snosi zbog toga? Kao trudili su se?

Evo primer: Ako majstor obeca i to na papiru (u vidu ugovora, predracuna, izbornog programa ...) nekome da ce mu okreciti kucu ako ga zaposli a to ne uradi snosi posledice (od tuzbe, preko vracanja para i naplate odstete do batina), niko ne pita da li se trudio ili ne. Politicari obecaju, neispune obecanje (svesno urade suprotno) uzmu lovu i prave se ludi i mi ih onda opet biramo ko neke budale da opet "pokusaju". Sto se prihvataju posla ako ne mogu da ga urade? Pitam se ko li bi uzeo majstora za krecenje koji ga je vec deset puta pre toga zaje**o?
kukusigameni kukusigameni 11:18 07.07.2010

Re: sve u svemu

Onda osnuj stranku i zalazi se za neposrednu demokratiju.
seceranac seceranac 11:24 07.07.2010

Re: sve u svemu

kukusigameni
Onda osnuj stranku i zalazi se za neposrednu demokratiju.

pa ako sam protiv posredne domokratije partijskog tipa osnivanje partije bi bilo skakanje sebi u stomak

u sustini moze i posredna demokratija relativno dobro da funkcionise ali da se odgovara za obecano i za uradjeno kao u svakom drugom poslu i zanimanju u danasnjem drustvu - ne vidim zasto bi politicari bili izuzeti od toga

obecas - uradis - budes placen i nagradjen
obecas - ne uradis - naplata odstete i zatvor
wukadin wukadin 11:24 07.07.2010

Re: sve u svemu

ne nego protiv ovoga sto se naziva demokratija a to u stvari nije.


Ово сада (не само у Србији) факат није. Питање да ли је икада било, имам један занимљив текстић о томе. Рецимо атинска демократија је у ствари била олигархија, јер се односила на мањину становника. Али је имала директну плебисцитарну вољу грађана.
С тим у вези могућа су побољшања. Рецимо већински изборни систем са императивним мандатом. Односно, ако велики број грађана (рецимо 20% гласача изборне јединице) потпише да не жели да више види свог представника организује се референдум. Ако је већина за опозив, он се опозива и бира се нови. У ситуацији перманентних избора власт би нешто радила за грађане, што видимо кад су општински избори у питању
Друга је ствар што ово код нас није функционисало на нивоу општина. Иначе, мислим да сам навео тачно како је то било решено. Рецимо извесни Смиљко од Ниш је обаран на референдуму, па је добио изборе. И што су га онда рушили?!?
kukusigameni kukusigameni 16:03 07.07.2010

Re: sve u svemu

obecas - ne uradis - naplata odstete i zatvor


A ti ces da kazes da li je i kako uradjeno?
Ko bi se bavio onda tim poslom?
Gde na planeti to ima?


pa ako sam protiv posredne domokratije partijskog tipa osnivanje partije bi bilo skakanje sebi u stomak


Ali moras jer ovde jos uvek vlada posredna demokratija.
Mozda neka revolucija...
wukadin wukadin 07:45 08.07.2010

Re: sve u svemu

Mozda neka revolucija...


Jedina solucija!
Bila neka pesma u doba Cobeta, a kako smo apsolvirali da je sve isto samo njega nema...
seceranac seceranac 10:34 08.07.2010

Re: sve u svemu

A ti ces da kazes da li je i kako uradjeno?
Ko bi se bavio onda tim poslom?
Gde na planeti to ima?


Pa nema nigde zato, ovom svetu ide tako lose ...
Bavio bi se samo onaj ko ume da radi i da proceni sta moze da uradi, bas kao i sa molerajem - ostali bi odmah propali ...

Lako je reci da li je i kako uradjeno, posto politicke partije i kandidati pre izbora napisu programe u kojima kazu sta ce da urade po isteku mandata treba samo iskopati te papire i videti sta je uradjeno a sta nije - to da li su se trudili pa nisu mogli mene ne zanima - obecali su, potpisali, zakleli se i hocu ispunjenje obecanog inace da snose posledice neispunjavanja ugovora sa narodom - ukljucujuci i zatvor

Ali moras jer ovde jos uvek vlada posredna demokratija.

Kod nas kao i kod ostatka sveta u manjoj ili vecoj meri ne vlada nikakva demokratija vec privid iste.

A i organizovane revolucije su se pokazale kao: sjasi murta da ....
antioksidant antioksidant 10:45 08.07.2010

Re: sve u svemu

A i organizovane revolucije su se pokazale kao: sjasi murta da ....

znaci resenje je ... neorganizovana revolucija!!!
seceranac seceranac 11:53 08.07.2010

Re: sve u svemu

znaci resenje je ... neorganizovana revolucija!!!


u sred srede
naravno - anarhija i ukidanje drzava (a ne cekanje da odumru)
wukadin wukadin 10:51 07.07.2010

Оксиморон судбине клете

Занимљиво је када нема воље у владајућој коалицији. Воље за променом.


Само револуционарна власт има вољу за променом. И то док револуција не поједе своју децу, онда револуционарна власт то више није. То је онда период консолидације.
Примера ради, СФРЈ је изникла на "тековинама НОБ/НОР-а", ерго револуције. Званично је власт КПЈ/СКЈ била револуционарна. Али колико су они били практично револуционарни? Показали су то '68, када су демонстранти били радикални комунисти, а не некакви борци за грађанску демократију како би их сад приказали. "Друг Тито је рекао студенти су у праву" - то је био пример прагматизма власти, чак маркетинга, мада се то тада није тако звало. То нас доводи до ствари о којима ћу нешто касније.
Наравно, било је и перманентних револуционара - јакобинци, троцкисти, црвени кмери, културни револуционари... У прва два примера они су исцрпли саме себе, па су их у оквиру исте државе смениле снаге стабилности и империјалног развоја (Наполеон, односно Стаљин). У друга два примера угрозили су само постојање земље. Кмери су у томе били успешни, Мао као лидер Културне револуције је стигао да сам види своју грешку.
Дакле, власт и промена, па још промена с вољом, то су два различита падежа, што је и требало доказати.
Постоји нешто друго. Свет се стално мења, па је промена спозната нужност. То је исказано речима - ако бих мењао, мењао бих да бих очувао. То је кредо конзервативизма. Зато је конзервативизам поштенији. Јер сви "модерни" као стално нешто мењају, пуна им уста реформи, а ниједна од тих не угрожава њихову власт нити добробит владајуће класе, односно богатих. Или што би рекли Синдикалци - Све те силне промене своде се на обмане.
Тиме видимо да се већ на првој реченици губи воља за читањем текста, а добија се жеља да се аутору блога објасне неке ствари, јер он узима здраво за готово оно чему су га научили. Језик је основа мисли, у овом случају терминологија. Ако се тиме не влада, разговор је тешко могућ, што је Небојша Пајкић демонстрирао над једним либералистом (професор Рајић, ако се сећам). Добри Сарапа је морао да прекине емисију
antioksidant antioksidant 12:17 07.07.2010

Re: Оксиморон судбине клете

Само револуционарна власт има вољу за променом.

Нетачно. Револуционарна "власт" жели промене на револуционарн начин, остале пак на еволуциони.
Тиме видимо да се већ на првој реченици губи воља за читањем текста,

wukadin wukadin 14:05 07.07.2010

Re: Оксиморон судбине клете

Антиоксиданте,
претпостављам да нешто радиш у смислу егзистенције, ерго имаш посао од кога живиш. Ерго, да ли баш изгараш од жеље да стално учиш нешто ново и мењаш начине рада?! Или ти је лакше, па би самим тим више волео да радиш ствари на познат и проверен начин, а вишак енергије усмериш у нешто друго (то може бити фамозно пецање, а можеш и више времена да посветиш породици).
Ти си потенцирао жељу на овом блогу. Ја не причам о променама као о нечем нужном (злу?) већ управо о жељи. С обзиром да је власт такође посао, што се чудити ако жели да ствари иду уходаним токовима?!?
Још си почео речима како ти је нешто занимљиво, а после износиш тривијалну (ерго сасвим очекивану) чињеницу да власти не желе промене.
Ако, очекуј ти и даље промене од Јовановића (који је већ у тој власти) и боји се Николића

п.с. Еволуција ти је такође нужно зло у извесном смислу. Диносауруси су опстајали милионима година и још увек би опстајали са истим односом масе мозга и остатка тела да није звекнула комета.
antioksidant antioksidant 15:09 07.07.2010

Re: Оксиморон судбине клете

да ли баш изгараш од жеље да стално учиш нешто ново и мењаш начине рада?! Или ти је лакше, па би самим тим више волео да радиш ствари на познат и проверен начин, а вишак енергије усмериш у нешто друго (то може бити фамозно пецање, а можеш и више времена да посветиш породици).

И да не изгарам од жеље морам јер поједоше ови нови тржиште... Нема стајања
Ти си потенцирао жељу на овом блогу. Ја не причам о променама као о нечем нужном (злу?) већ управо о жељи. С обзиром да је власт такође посао, што се чудити ако жели да ствари иду уходаним токовима?!?
Још си почео речима како ти је нешто занимљиво, а после износиш тривијалну (ерго сасвим очекивану) чињеницу да власти не желе промене.
Па мене не престаје да чуди недостатак жеље, мада је то на крају питање временског хоризонта. На краће се овако уз минималан труд добија више (све исто само њега под липом има) а за на дуже... Ма кога брига?
wukadin wukadin 07:42 08.07.2010

Re: Оксиморон судбине клете

И да не изгарам од жеље морам јер поједоше ови нови тржиште... Нема стајања


E tuj sam te cekao laffe!
Navedi mi jedan razlog sto bi funkcioner DS-a smatrao svoju stranku neefikasnom! Jel pobedjuju na izborima? Pobedjuju. Je li stranke zato postoje? Postoje.
Naravno, on moze da anticipira buduce probleme u vidu strajkova, buna ili jacanja oponenata. Podrzavas li nesto od ta tri?!

мада је то на крају питање временског хоризонта.

Ма кога брига?


Upravo tako.
I dokle god pali plasenje "devedesetim" bice ih briga
antioksidant antioksidant 09:05 08.07.2010

Re: Оксиморон судбине клете

Navedi mi jedan razlog sto bi funkcioner DS-a smatrao svoju stranku neefikasnom!

Деле власт (ѕначи фотеље са СПС-ом, ПУПС-ом и вечитом Динкић корпорацијом)
Oljacat Oljacat 16:17 07.07.2010

Sviđa mi se

Što se uopšte razgovaramo na ovu temu. Jer je jako bitna.
maca22 maca22 23:14 08.07.2010

izivni

ima l neka tema o fudbalu? (brisi posle ovo pitanje)
antioksidant antioksidant 09:00 09.07.2010

Re: izivni

maca22
ima l neka tema o fudbalu? (brisi posle ovo pitanje)

Ima ovde
maca22 maca22 22:37 09.07.2010

Re: izivni

Mnjeh, to nije zabavno kao kod NNN. Thnx anyway :)

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana