Ekonomija

Образложење

antioksidant RSS / 20.12.2010. u 19:39

 

Да ли једно друштво дефинишу митови или порези? Да ли је значајније ако политичар да часну реч (предизборно обећање) да ће водити фер социјалну политику или ако дигне руку за закон који повећава/смањује финансирање образовања? За потребе овог текста, да се сложимо да је новац битан - да расподела "буџетских линија" више говори о једном друштву и његовој политичкој елити него цела колекција предизборних билборда.

Ако смо се око тога сложили, онда лако проналазимо сагласност и око тога да су најзначајнији закони у једном друштву они порески  и  онај буџетски.

После (непотребног) увода идемо у причу о сету пореских закона које је Влада РС проследила Народној скупштини пре неколико дана. Потребу за финансирањем тј за променама у финансирању у будућем периоду Влада је дефинисала кроз предлоге закона о изменама и допунама закона о ПДВ-у, акцизама, пореза на употребу, држање и ношење добара као и Закона о изменама и допунама Закона о порезима на имовину.

Овај последњи је и изазвао највише (накнадне) полемике. Кажем накнадне јер у Србији је постао обичај јавност доводити пред свршен чин. Тренутно пред собом имамо Предлог, што значи да је бар владајућа коалиција стала у потпуности иза формулисаних решења. С ким је и када причано да би се разменили ставови и аргументи - скоро да нико не зна. Текст је усвојен на Влади Србије и има легитимет става политички надмоћне већине. Али расправу да ли је за друштво у целини и за оне који би да "владају" друштвом добро да је комуникација на тако ниском нивоу оставимо за касније. Сада бих да пробамо да исимулирамо расправу о овом предлогу закона.

Сваки од ових закона је проблематичан на свој начин: подиже се стопа ПДВ-а за продају рачунарске опреме (што веома стимулативно утиче на крајњу цену наравно), изменама акциза на дуванске производе нарушају се претходни договори са представницима те индустрије (не улазећи у смисленост тих договора - само истичем нарушавање)... али ипак, највише "прашине" диже добри коњ - порез на имовину...

Прво пар објашњења - Закон дефинише порезе на имовину који спадају у изворне приходе локалних самоуправа и дефинише "горњу границу" пореских обавеза. Свака локална самоуправа има право да одреди ниже порезе (на неколико начина се то смањење може вршити али то није битно за сада).

Дакле, у јавности с једне стране већ имамо артикулисан став дела "корисника", тј оних који ће порез плаћати. До сада је мање више јасно да ће ретко ко плаћати мање него до сада. Можда по неки "богаташ" али то је то. Колики се удар очекује (тј - који је прорачунат) можда је најбоље илустровано ограничењем раста пореза у 2011. години у односу на 2010. годину.

Како и зашто смо добили такав Предлог?

"Влада Србије усвојила је предлог измена Закона о порезу на имовину које предвидјају уводјење јединствена пореске стопа од 0,4 одсто вредности имовине и увецање пореских обавеза најависе до 50 одсто, изјавила је министарка финансија Диана Драгутиновиц. "Измене Закона о порезу на имовину усвојене су на захтев Сталне конференције градова и опстина јер је то порез који иде у касе локалних самоуправа", рекла је она. Она је додала да је Министарство финансија одредило максималну стопу пореза на имовину од 0,4 одсто, али да локалне власти имају могуцност да пропису мање стопе. На питање да ли це градјани бити принудјени да продају станове јер неце моци да плацају порез, одговорила је да це свака опстина моци да процени коју це стопу применити. Управо због бојазни да опстине у обрацуну пореза на имовину не примене највисе прописане стопе предлозено је, према њеним рецима, да оптерецење пореских обвезника по том основу не мозе бити веце од 50 одсто у односу на износ који сада плацају."

Дакле, министарка финансија пере руке од проблема. Локалне самоуправе, организоване у Сталну конференцију градова и општина су тражиле измене закона.

Стална конференција градова и општина је иначе асоцијација на бази добровољности и ни у ком случају не представља званичан део државног система Србије. Лепо је што је Министарство изашло у сусрет захтевима локалних самоуправа јер то представља јединствени пример сарадње невладиног сектора и званичних органа државе.

Али оставимо и то по страни. Сваки текст сваког Предлога Закона који се доставља Народној скупштини прати и текст образложења који се може прочитати док се закон налази "у процедури". Кроз образложење би се морао показати и став предлагача Закона. Образложење би требало да буде "аргумент више" који би привукао посланике да гласају за Предлог да постане Закон. У пракси је наравно другачије, гласа се по упуствима оних који су прави "власници мандата" - дакле по упуствима шефова странака. Али опет, у образложењима се има шта "прочитати".

Прво што је битно је да је Закон о изменама Закона о порезима на имовину дат у скупштинску процедуру у такозваном "хитном поступку". Зашто? Питаћемо "Образложење:

 

"Недоношење Закона о изменама и допунама Закона о порезима на имовину по хитном поступку могло би да има штетне последице у погледу висине прилива буџетских средстава јединица локалне самоуправе (којима припадају приходи по том основу), што би се могло негативно одразити на обезбеђивање неопходних материјалних средстава и других услова за финансирање њиховог рада. "

Што се тиче анализе ефеката Закона, вели се следеће:

"Очекује се да ће се по основу примене овог закона остварити позитиван ефекат на приходе јединица локалне самоуправе, како у погледу прихода који би требало да се остваре, тако и у погледу смањења трошкова администрирања пореза на имовину"

 

Занимљиво. Ако се изгласа закон који директно повећава изорне вприходе лоокалне самоуправе очекује се "остваривање позитивног ефекта на приходе"... Мада то је очекивано (занимљивост у образложењу). Мене лично је интересовала и следећа ствар: колико се велики "позитивни ефекат" очекује? Али одговора на то питање - нема.

"Међутим, у овом моменту у Републици Србији не постоји потпуна и ажурна евиденција непокретности ни у катастру, ни у земљишним књигама... Стога је оцењено да обрачун ефеката на бази евиденција јединица локалне самоуправе о непокретностима на које се у овом моменту порез на имовину плаћа не даје довољан приказ фискалног капацитета овог пореског облика, па ни ефеката измена и допуна закона. Због тога, иако се очекују позитивни ефекти измена и допуна Закона, они нису исказани у апсолутним износима..."

Следеће питање на које се "проналази одговор" у Образложењу је:

На кога ће и како ће највероватније утицати решења у закону?

На приходе локалне самоуправе - наравно али и:

на пореске обвезнике


"Измена законских решења у делу којим се уређују предмет опорезивања, порески кредит и амортизација за коју се умањује основица пореза на имовину, требало би да допринесе правичнијој расподели пореског терета по основу пореза на имовину, сразмерно економској моћи пореског обвезника"

Имајући у виду да сте Ви порески обвезник - колико Вам прија чињеница да спадате у оне  "велике економске моћи" (ово стога што Вам овај порески издатак највероватније расте следеће године)?

И за крај - трешња на торти:

"Да ли су позитивне последице доношења закона такве да оправдавају трошкове које ће он створити?

Циљ који се жели постићи овим законом је правичнија расподела пореског терета сразмерно економској моћи обвезника. Зато сматрамо да су позитивне последице доношења закона такве да оправдавају евентуално веће обавезе појединим обвезницима по основу пореза на имовину."

 

ОК, прихватам, али ми је нејасно следеће: ко су ти обвезници који ће плаћати мање и колико их је и у које социјалне категорије спадају?

..............................

"Да ли су све заинтересоване стране имале прилику да се изјасне о закону?

У поступку припреме овог закона остварена је сарадња са Сталном конференцијом градова и општина и градом Београдом, како би се имале у виду сугестије јединица локалне самоуправе, с обзиром на то да њима припадају приходи по основу пореза на имовину, пореза на наслеђе и поклон, као и пореза на пренос апсолутних права.
Такође, овај закон је у поступку припреме достављен на мишљење надлежним министарствима. "

 

Све је то лепо, само не знам како сте заборавили ону "заинтересовану страну" која треба да плати тај порез? Пореско решење које изазива масовно незадовољство може изазвати и масовне покушаје утаје пореза, а онда се целокупна идеја "правичније расподеле" изврће до непрепознатљивости...Да не причам о политичкој одговорности. Има до избора још...

............................

 



Komentari (19)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

Goran Vučković Goran Vučković 21:51 20.12.2010

A slike?

Pretpostavljajući da predlagač zakona, u pripremi ovakvih zakona, izrađuje neke analize budućih efekata izmena poreza, bilo bi lepo kada bi uz predlog izmena poreza išli i grafički prikazi raspodele poreskog opterećenja po raznim "dimenzijama", a pre svega po platnom kapacitetu poreskih obveznika, npr. nešto ovako (ovo je do duše i prihodna i rashodna strana):



Meni se čini da bi definisanje nekog minimuma standardnih "vizualizacija" trenutnog efekta poreza (tj. efekta pre izmene), efekta izmene poreza i onda budućeg poreza, koje bi se morale objaviti sa sve metodologijom koja je upotrebljena i podacima koji su upotrebljeni u analizi, bilo izuzetno korisno za povećanje transparentnosti ovoga, kao što kažeš, najvažnijeg dela zakonodavstva. A jednom kada se zakon uvede u primenu - i merenje stvarnog prema očekivanom i opet vizualizacije npr. posle 100 dana primene ili u nekoliko smisleno odabranih rokova.

Goca Čomić je pre par meseci pokazivala onu hrvatsku vizualizaciju budžeta preko toplotne mape - to je druga strana priče tj. vizualizacija totala prihoda i rashoda - dok bi ovo bilo vizualizacija per capita u kategorijama platne sposobnosti i možda stvari tipa građani - privreda, uporedno regioni, regioni normalizovani prosečnim ličnim dohotkom itd.

Ako su podaci javni, onda su na raspolaganju za proveru i diskusiju itd - tako da bi eventualna muljanja u statistikama u idealnom slučaju bila demontirana od strane onih koji bi u interesu sebe ili onih koje predstavljaju (sindikati, organizacije penzionera itd) vršili proveru modela.

Osnov za "ukrštanje" podataka (npr. kako povećanje poreza na računare utiče na razne kategorije stanovništva po prihodima) bi možda mogli da budu podaci iz popisa + anketa na bazi smislenog statističkog uzorka. Popis bi se onda možda mogao donekle prilagoditi osnovnim "mustrama" zavisnosti, a troškovi statističkog istraživanja u procesu pripreme i u procesu verifikacije ugrađivali u budžete za ovakvu svrhu.

Koliko ti ovo ima smisla? Meni se ne čini da bi uvođenje neke ovakve metodologije i "pravilnika" bilo nešto previše skupo - a čini mi se da bi bilo na duži rok društveno-korisno.
antioksidant antioksidant 22:06 20.12.2010

Re: A slike?

Koliko ti ovo ima smisla?

има у потпунсоти мада је решење опет у међузависности са "добром вољом" оних који могу - у овом случају министарства финансија. може се донети закон чак али опет треба добра воља да се закон поштује (звучи глупо док пишем али обрати пажњу који је датум и упореди га са датумом у закону о буџетском систему до када скупштина мора да изгласа буџет - овде је поштовање закона често ствар добре воље).
утисак ми је да праве анализе није ни било. ствари се ломе преко колена, током ноћи се драстично мењају решења. јавност је ретко када укључена у суштинском смислу (мада формалних јавних расправа често има - по овим конкретним законима не али ипак их има) често остаје утисак пуке формалности. више сам "укључен" у процес доношења еу директива него српских закона.

ја сам конкретно читао ово образложење јер ме је интересовало коме је у интересу овај закон али и даље не знам. "централна администрација" није директно заинтересована јер се овај приход не појављује у буџету (консолидованом да) и не постоји логика "колико овде узмем на другом порезу могу да попустим". локалне самоуправе можда и јесу заинтересоване али оне могу знатно више да постигну појачаном наплатом пореза а не повећањем стопе и смањењем амортизације... закон и ако се усвоји ће остати мрља код гласача а никоме неће донети конкретне приходе... као динкић да га је писао
Goran Vučković Goran Vučković 22:20 20.12.2010

Re: A slike?

ја сам конкретно читао ово образложење јер ме је интересовало коме је у интересу овај закон али и даље не знам.

Shvatio sam iz teksta da se svi prave ludi - ali razmišljam prosto o mehanici (ideja je da se propiše zakonom pa detaljiše podzakonskim aktom) koja bi motivisala (tj. naterala) predlagača da pripremi određen broj predračuna efekata baziranih na smislenoj statistici - i time makar prikaže očekivanja efekata. To bi pomoglo da se određene kategorije raspodele poreskog opterećenja uvek uzimaju u obzir.

Znači ideja je da se gradi procedura koja je jednostavna za "iskrene" a komplikovana i opasna za "kvarne". Čisto kao praksa načina izgradnje zakonodavne infrastrukture tog tipa.
niccolo niccolo 22:45 20.12.2010

Re: A slike?

Vučko, ideja ti je dobra, međutim ja najiskrenije sumnjam da iko u državi ima tačne/relevantne podatke. Više mi se čini da se i te neke projekcije koje se kao prave, prave otprilike, a da ne postoji zaista svest o tome šta donosi koja promena.

Mene recimo baš zanima kolika je procena da će dodatnog PDVa doneti povećanje baš poreza na računare i da li je prilikom tog procenjivanja (ako ga je uopšte bilo) napravljena procena i koliki će biti dodatni pad prodaje sledeće godine imajući u vidu ovogodišnji pad prodaje i veće cene zbog PDVa...
ecce-florian ecce-florian 00:31 21.12.2010

Re: A slike?

pa evo

+ bonus
Goran Vučković Goran Vučković 00:37 21.12.2010

Re: A slike?

ecce-florian
pa evo

+ bonus

Jel ovo prvo Ahil?
antioksidant antioksidant 08:02 21.12.2010

Re: A slike?

Jel ovo prvo Ahil?

peta je u prvom planu znaci jeste
ecce-florian ecce-florian 10:47 21.12.2010

Re: A slike?

antioksidant
Jel ovo prvo Ahil?

peta je u prvom planu znaci jeste

ako je ono dole Aheron ili ti Stix(reka mržnje) onda jeste.
Ajd sad ozbiljno
Dobar i zadovoljan aparat na lokalnom nivou, ako još može malo da se popuni i proširi sigurnim glasovima novozaposlenih ( po prvi put ili i onih koji su uzeli otpremninu a bez njih se ne može)nije loša osnova za predizborne aktivnosti, zar ne?
Oćeš dalje.
Lokalna sapmouprava i javna preduzeća nisu zanemarljivi donatori u transparentnom finansiranju stranaka, a naročito ako si načeo dosadašnje uspešne bizmismene pa se priliv smanjio, a ni sitni bizmismeni bas ne stoje sjajno.Ostaju ti samo banke( ne pretržu se a i nemaš baš kontrolu) i osiguranja(oće nije da neće, stranke podelile i postavljaju direktore, al malo je osiguranja za ovakvu demokratiju).
Javna preduzeća oće u lokalu da pomognu al ne mogu ako nemaju. Blokirana stanogradnja uz pomoć države jer skupština neće da usvoji zakon o zemljištu, dok se ne prodaju po malo višim ceneama još ovo gotovih stanova od građevinskih giganata, kako bi isti izvukli pare.Mož' da imaš direkciju za izgradnju kolko oćeš kad nema gradnje. Nema gradnje, nema prihoda od dozvola( i ovih i "onih)
Šta ćeš. Moraš da im stvoriš osnovicu kroz povećanje budžetskih prihoda lokallne samouprave.
Tako će vlasnici garsonjera, jednosobnih, dvosobnih i drugih stanova i zamalo završenih kuća u ulicama u kojim tek što nije uvedena kanalizacija a struju već imaju, pomoći koliko mogu da pobedi volja naroda na predstojećim izborima povećanjem svog opterećenja za 50%.Nije to mnogo per capita, al skupi se na nivoju stranke.Njihov doprinos treba ceniti jer su ovakvi mali poreski obveznici u velikoj većini, pa će i njihov doprinos kroz porez biti po ovakvom sistemu oporezivanja mnogostruko veći.
Ovo ti je još jedan dokaz da će ova vlast i kroz ovakav odnos glasača - poreskih obveznika dobiti maltene plebiscitarnu podršku, pa je možda red postavit i pitanje celishodnosti nekih izbora koji samo koštaju a zemlja je u krizi tunela.

Ovo dajem kao obrazloženje.
Sažetak izlaganja obrazloženja
Zašto? Zato!
antioksidant antioksidant 11:08 21.12.2010

Re: A slike?

Moraš da im stvoriš osnovicu kroz povećanje budžetskih prihoda lokallne samouprave.

znaci ti ipak mislis da je podsticaj za ovaj zakon posao sa te strane? (iz lokalnih samouprava - ali da bi mogle da se isfinansiraju stranke na lokalu).
pocupace im usi predsednik ako je ovo tacno
ecce-florian ecce-florian 11:39 21.12.2010

Re: A slike?

antioksidant
Moraš da im stvoriš osnovicu kroz povećanje budžetskih prihoda lokallne samouprave.

(iz lokalnih samouprava - ali da bi mogle da se isfinansiraju stranke na lokalu).
pocupace im usi predsednik ako je ovo tacno

Ne ne mislim
Opštinski odbori ozbiljnih stranaka imaju tačno određene zadatke od koga i koliko sredstava treba da prikupe.Ispunjenje planskih zadataka je uslov za dalji napredak u okviru stranačkog aparata. Ako se kadrovska popunjavanja posmatraju
sa ovog aspekta, mogu se izvući dodatni zaključci ( pogledati broj glasova podpredsednika npr. i zastupljenost kadrova van Beograda u Beogradu)

Da normalno, on je čovek persoooona, upadljive prirodeeee
sentinel26 sentinel26 11:20 21.12.2010

Predlog zakona suprotan Ustavu

Poštovani AO,
Prijedlog zakona o kome je riječ u vašem tekstu je u suprotnosti sa Ustavom Srbije, zato što predvidja diskriminaciju po osnovu koji ustavom i zakonima nije dozvoljen.

Naime osnovica za plaćanje poreza na imovinu biće :
- za fizička lica - procijenjena tržišna vrijednost, a
- za pravna lica knjigovodstvena vrijednost.

Procjenu tržišne vrijednosti imovine fizičkih lica vršiće lokalne jedinice poreske uprave na osnovu kriterijuma koji su sada nepoznati, nijesu utvrdjeni od zakonom ovlašćenih organa i nijesu objavljeni.

Pravna lica koja ne primjenjuju medjunarodne računovodstvene standarde nijesu obavezna da vrijednost svoje imovine uskladjuju sa stvarnim vrijednostima.
A i ona koja to čine, imaju potpunu slobodu da sama utvrdjuju kriterijume na osnovu kojih će donositi procjene i utvrdjivati vrijednosti.

Nekada, kada su u ex-yu primjenjivani JUS standardi kod svih pravnih liuca bila je obavezna revalorizacija imovine po koeficijentima u skladu sa inflacijom.
Istina zvanične cifre koje su objavljivale statistike su bile simnjive (niže od stvarne ).

A osim toga ni država ne vodi uredno imovinu (nema čak ni potpunu evidenciju ). Glavnu knjigu Trezora ne vodi ispravno, to je DRI konstatovala u Izveštaju za 2008. i ponovo u Izveštaju za 2009.godinu.

Preduzetnicima koji su formalno po Zakonu o privrednim društvima "izjednačeni" sa ostalim privrednim subjektima, a koji vode tzv. prosto knjigovodstvo se ne priznaju bilansi i ne odobravaju poreski krediti na koje imaju pravo po zakonu.

Imovina preduzetnika će biti oporezovana po "pravilima" za fizička lica, a jedini spas je da odluče da vode dvojno knjigovodstvo, što poskupljuje njihove troškove i na kraju ne dobijaju ništa..

Takodje buduće "pravo" lokalnih samouprava da odrede same kriterijume i iznose poreskog oslobadjanja, odnosno umanjenja, nije u skladu sa Ustavom.

Napominjem da su već sadašnjim poreskim propisima lokalne jedinice samouprave dobile (suprotno Ustavu ) pravo da nekome odlože plaćanje poreskih obaveza.
To pravo može se dati samo nadležnim poreskim organima i sa pravilima koja su unaprijed poznata svima, a diskreciono pravo rukovodioca jedinice lokalne samouprave (opštine ) je nedopustivo i suprotno Ustavu.

Napominjem da je takvo rješenje smišljeno kako bi lokalni privrednici članovi vladajućih stranaka imali povlašćeni položaj.

Vlada je zakinula nekim jedinicama lokalne samouprave značajna sredstva.
Bilo bi zanimljivo vidjeti listing svih opština i gradova kojima se duguju novci pa bi se mnogo šta razaznalo.

Način koji su izabrali da joj nadoknade te manjkove je pogrešan i opasan.

Što se tiče povećanja poreza na kompjutere, meni to više liči na neku osvetu, jer prosta matematika pokazuje da oni od toga neće dobiti više novca.

Što se tiče nedostatka ozbiljnih analiza koje treba da prate prijedloge zakona, ništa novo tu nema, to je već uhodana praksa, kada im zagusti oni usvajaju zakone po hitnom postupku.
Nekoliko sistemskih zakona su ova Vlada i ova Skupština donijeli po hitnom postupku.

Ustavni sud su majstorski zatrpali predmetima koji se ovim tempom ne mogu okončati još nekoliko godina.

Preporuka za tekst i komentar.

Goran Vučković Goran Vučković 11:38 21.12.2010

Re: Predlog zakona suprotan Ustavu

Preporuka za tekst i komentar.

Zahvaljujem za komentare vama i ecce-florian-u.
antioksidant antioksidant 11:40 21.12.2010

Re: Predlog zakona suprotan Ustavu

Zahvaljujem za komentare vama i ecce-florian-u.

isto
a ne moras samo da zahvalis, moze i preporuka i uplata na racune koje sam ti poslao na pp (prvi je za florijana a drugi za sentinela - ako zelis razlicito da zahvalis)
sentinel26 sentinel26 12:03 21.12.2010

Re: Predlog zakona suprotan Ustavu

antioksidant
Zahvaljujem za komentare vama i ecce-florian-u.

isto
a ne moras samo da zahvalis, moze i preporuka i uplata na racune koje sam ti poslao na pp (prvi je za florijana a drugi za sentinela - ako zelis razlicito da zahvalis)

:)) He-he !

Nema toga broja, nemoj reći da počinje sa 265 - x x x ?

Nešto mi ne radi pp pošta a nemam kome da se žalim, nijesam u "spisateljskoj ljubavi" sa uredništvom i administratorima, a naročito se loše kotiram kod nezvaničkog supervisora ... supervisorice (bože strijeljaće me ovi ljubitelji rodne ravnopravnosti )...


antioksidant antioksidant 12:32 21.12.2010

Re: Predlog zakona suprotan Ustavu

Što se tiče povećanja poreza na kompjutere, meni to više liči na neku osvetu, jer prosta matematika pokazuje da oni od toga neće dobiti više novca.
да појасним ово: повећање пореске стопе са 8% на 18% значи и повећање коначне цена коју ће купци плаћати. то ће изазвати неки пад у продаји. имајући у виду да рачунари нису "насушна потреба" великом броју људи може се десити да дође до знатног пада продаје (колики је тај очекивани пад требала би да покаже непостојећа анализа).
ако пад продаје буде већи од 8.5% онда ће држава на име овог пореза у апсолутном износу приходовати мање (то уз услов да цене (пореска основица) остану исте - ако продавци рачунарске опреме крену у спуштање цена да би задржали потенцијалне купце - држава опет приходује мање)).

другим речима - овај порез тешко да ће обезбедити неки повећани приход држави (можда чак и мањи али то не знамо док не видимо шта ће се десити јер анализе утицаја нема) а деловаће веома дестимулативно за "развој рачунарске писмености".
..........
у образложењу овог закона стоји следеће

2. Какве трошкове ће примена закона створити грађанима и привреди (нарочито малим и средњим предузећима)
Примена овог закона ће евентуално створити додатне трошкове грађанима и привреди јер ће утицати на повећање цена јужног воћа, персоналних рачунара и компоненти од којих се састоје персонални рачунари, као и услуга смештаја у хотелима, мотелима, одмаралиштима, домовима и камповима.

3. Да ли су позитивне последице доношења закона такве да оправдавају трошкове које ће он створити
Доношењем овог закона обезбедиће се средства у буџету Републике, неопходна за извршавање буџета, а све у циљу несметаног функционисања рада органа, организација и привреде, као и задовољавања потреба грађана.

ecce-florian ecce-florian 16:41 21.12.2010

Re: Predlog zakona suprotan Ustavu

antioksidant
Zahvaljujem za komentare vama i ecce-florian-u.

isto
a ne moras samo da zahvalis, moze i preporuka i uplata na racune koje sam ti poslao na pp (prvi je za florijana a drugi za sentinela - ako zelis razlicito da zahvalis)

A ne nikako.
Ovo principijelno zalaganje za koherentnu poresku politiku na nivou lokalnih zajednica glede stranačkog izvora ,pretvoriti u izvor lične koristi, to ne nikako.
Zahvaljujem se i svoj deo zhvalnosti preumeravam na nekog ogd JP sa liste za snabvedvanje domaćim kompjuterima putem subvencionisanih kredita, budući da će zbog nepravednog sumnjičenja sada zaostati u informatičkom razvoju
str 1
str 2
Sva sreća da je direktorka Agencije uzela ministra u zaštitu , inače su već počela gnusna nagađanja koja su dovela dotle da isti zahteva što bržu rekonstrukciju vlade.

Nego kad smo već kod ove teme, jel' bi moglo ovde da se malo organizuje priređivanja igara na sreću.
Kako je neko u službama izgleda napravio veliko spremanja u podacima koje poseduje pa deo dostavio nadležnim organima da postupe
popunite niz na jugoistočnom Balkanu

1. Sanader uhićen
2. Tači optužen
3. Đukanović podnosi ostavku na mesto premijera
4. ??????????????????????

Dogovorićemo se već šta je nagrada jer je kockanje putem intreneta krivično delo za koje su naši organi nedavno uspešno otkrili počinioce

dotle, kako se bliže praznici, AO predlažem da razmisliš za doček o ovoj najnovijoj ekološkoj kreaciji od fiberoptic-a

edit:
tek sam sad video, pa odma da ispravim grešku:
nisam insajder a ona gore dokumenta sam našao na netu ovde i nemam s njima nikakve veze te ne garantujem za njihovu autentičnost kao ni i u osnovanost predloga Agenciji da podnese prijavu
antioksidant antioksidant 19:16 21.12.2010

Re: Predlog zakona suprotan Ustavu

kako se bliže praznici, AO predlažem da razmisliš za doček o ovoj najnovijoj ekološkoj kreaciji od fiberoptic-a


deluje mi ok ali da mi ne bude vrucina?
ecce-florian ecce-florian 20:32 21.12.2010

Re: Predlog zakona suprotan Ustavu

deluje mi ok ali da mi ne bude vrucina?

Ma kakvi, vidiš da je prozračno.

U krajnjoj liniji postoje i preparati koji ako ne rešavaju uzrok, barem donekle prikrivaju posledice

vojislav948 vojislav948 13:25 21.12.2010

Gde smo tu mi?


Све је то лепо, само не знам како сте заборавили ону "заинтересовану страну" која треба да плати тај порез

Moja preporuka za autora, zaista je pogođena suština problema kada je o ovoj problematici reč. Ako je u pitanju samo otimanje novca poreskim obveznicima onda je to harač. Zaista gde su tu građani i njihovo mišljenje u vezi sa nametnutim poreskim obavezama. Da li se oni uopšte pitaju za nešto u državi Srbiji. Ovde se samo vidi megalomansko trošenje vlasti bez ikakve želje i volje da se počne sa restrikcijama i kresanjem bezumnog trošenja novca poreskih obveznika. Da li se vidi neka društvena korist svega toga. Ko i da li uopšte može neko da iznese podatke o odobrenom i utrošenom novcu iz budžeta, za sve korisnike budžetskih sredstava. Postala je praksa da svi oni koji su imali previše sredstava to na kraju godine podele između sebe, kao uštedu. Ovome se mora stati na kraj, jer zaista imamo najskuplju i najlošiju vlast u Evropi.

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana