Bolesti vena nogu i karlice spadaju danas u najrasprostranjenije bolesti savemenog čoveka. Ogroman broj obolelih od različitih poremećaja venskog sistema upućuje na zaključak da varikozni sindrom ( proširene vene nogu) nije samo medicinski već i socijalni i ekonomski problem u svetu pa i kod nas. Smatra se da oko 15% ukupne naše populacije boluje od proširenih vena nogu.Iako se i kod nas prate svetska dostignuća iz ove oblasti , organizacija službe , počev od nivoa ambulante lekara opšte prakse pa do specijalističkih ordinacija , nije organizovana najbolje , te ne čudi podatak da smo među vodećim zemljama u svetu po broju odsustvovanja sa posla i procentu invaliditeta zbog venskih poremećaja.
Pošto je oblast patologije vena nogu i karlice velika i ne može se obraditi na adekvatan način na ovom mestu, postaraćemo se da Vam približimo problematiku onih obolenja koja su najčešća i koja, u osnovi, brinu najveći broj postojećih ili potencijalih pacijenata.
Proširene vene nogu (varikozni sindrom) primarnog ( urođenog porekla ) ili sekundarnog porekla ( kao posledica dugotrajonog sedenja, stajanja, prekomerne težine, povreda ili kao posledica ranijih epizoda upale vena) je, kao što je napred pomenuto, najučestalija pojava obolenja vena. Pored vidljive „ šare"

proširenih vena buta i /ili potkolenice, pacijetni, u glavnom, imaju primedbu da su im noge „ teške" na kraju dana, otečene, bolne, da imaju često noćne grčeve,... Ovi simptomi naročito su izraženi tokom toplih letnjih meseci. Jako je važno da pacijenti na vreme uoče ove tegobe i da zatraže stručnu pomoć na vreme! Dijagnostički, danas, metoda izbora je
kolor dopler pregled kojim se , bez dileme utvrđuje uzročnik problema, nivo na kome se javlja, stepen oštećenja venske mreže i na kraju zaključak vaskularnog hirurga koji treba da predoči pacijetu problem, prognozu bolesti i najbolje rešenje za otklanjanje iste.Zavisno od intenziteta i ekstenziteta bolesti vena, vaskularni hirurg se odlučuje na konzervativni ( saveti tipa; odmor sa podignutim nogama, izbegavanje dugotrajnog sedenja ili stajanja, redukcija telesne mase, što više hodanja i plivanja, nošenje specijalnih kompresivnih čarapa, davanje venotonične terapije,..) ili hirurški tretman ( čitav niz različitih hirurških ili interventih postupaka kojima se venska bolest leči na najprikladniji način).
Tromboza površnih vena nogu - često obolenje, kako na terenu proširenih vena nogu ( najčešći uzročnik- zbog sporog protoka venske krvi kroz izmenjene vene što u nekom trenutku može da dovede i do zastoja ) tako i kao posledica povrede, dugotrajne imobilizacije, nakon porođaja i sl. Tipični znaci koji se tom prilikom mogu uočiti su: bol u zahvaćenoj regiji, crvenilo kože duž vene koja je zhvaćena trombozom, otok noge i otežano i bolno kretanje. Najbolja samopomoć, dok se ne konsultuje lekar koji će dati adekvatnu terapiju, je apsolutno mirovanje, podići obolelu nogu i staviti hladnu oblogu na deo noge na kome su uočene promene. Ukoliko se reaguje na vreme, komplikacije ove bolesti su izuzetno retke i pacijent se relativno brzo oporavi. Posebno treba imati u vidu da su varikozne vene ( proširene vene) uvek sa pojačanim rizikom od nastanka tromboze a naročito ako je reč o osobama koje su već prebolele ovu bolest , sa mogućnošću da se ista ponovi u ranije zavaćenoj regiji ili u neposrednoj blizini.
Duboka venska tromboza -DVT- kao što joj i ime kaže, nastaje, u glavnom, u mreži dubokih vena nogu i takođe predstavlja ne tako retko obolenje venskog sistema.Mehanizmi nastanka DVT su različiti; povrede, dugotrajna imobilizacija, nakon porođaja, kod pacijenata sa malignom bolešću, kod poremećaja faktora koagulacije krvi, poremećen broj i kvalitet trombocita (krvnih pločica), u uslovima zastojne srčane insuficijencije, .. i dr. Tipični znaci koji se ispoljavaju kod DVT su: otok i bol u nozi, promena boje kože ( crvena do lividne), otežano i bolno kretanje. Za razliku od tromboze koja se javlja u površnoj venskoj mreži, kod koje se pojava plućne tromboembolije izuzetno retko može dogoditi, kod DVT rizik od nastanka ove vrlo ozbiljne plućne komplikacije je znatno češći, te je samim tim i potreba za brzom i kvalitetnom dijagnostikom i stručnim tretmanom izuzetno važna. Plućna tromboembolija je najvažnija i potencijalno fatalna komplikacija venske tromboze.Plućna embolija se obično ponavlja u seriji sa embolusima ( komadići trombozirane krvi) koji kroz sistem duboke venske mreže stižu do „ desnog srca" a odatle do plućnih arterija, gde u zavisnosti od veličine embolusa, mogu da izazovu ispad u plućnoj funkciji manjeg ili većeg značaja.
Pri pomisli na prisustvo DVT, samopomoć , dok se ne pruži stručna pomoć , je od izuzetnog značaja. Potrebno je strogo mirovanje, sa obolelom nogom lako podignutom na oslonac ispod pete i menjati hladne obloge nad bolešću zahvaćenom nogom. Potrebna je hitna konsultacija vaskularnog hirurga , koji u slučaju da se sumnja na prisustvo DVT potvrdi, između ostalog, uključuje u terapiju i davanje antikoagulantnih sredstava sa ciljem da se uspori ili zaustavi proces stvaranja novih tromba. Faktor vreme je od izuzetnog značaja jer se kod slučajeva DVT, kod kojih se brzo i adekvatno odreagovalo, može očekivati relativno brz i apsolutno kvalitetan oporavak sa minimalnim ili potpuno odsutnim problemima u dubokoj venskoj cirkulaciji obolele noge.
Umesto zaključka, zašto „Letnje teme kad im je vreme..", jednostavno zato što, videli smo, veliki broj ljudi sa proširenim venama, ima značajno veće probleme tokom dugog, toplog leta, kada se i incidenti sa trombozom, u osnovi čeće javljaju. Nije loše obnoviti znaje ili saznati nešto novo o bolestima vena na vreme, kada možete da steknete preventivne navike i sebi pomognete kada nastupe pretopli dani. Uostalom bitan je još jedan razlog; tokom, da kažemo, hladnijih dana, planiraju se i izvode operacije vena jer je tada oporavak značajno lakši a samim tim i efekti operacije optimalni.
U slučaju da su neki segmenti ovog teksta nedovoljno jasni, da imate pitanja ili eventualno komentar, biće mi zadovoljstvo da sa Vama razmenim iskustva ili neka razjašnjenja. U vreme aktivnog statusa ovog bloga odgovaraću na komentare ovde, kad se blog zaključa, molim vas da me u slučaju potrebe kontaktirate putem sledeće E- mail adrese: medicor.rs@gmail.com