Društvo| Politika| Reč i slika| Satira| Zabava

Naslov od tri reči ... crtana pornografija

loader RSS / 24.01.2015. u 20:35
9SDwb5o.jpg
 Sekund prvi. Utisak. Ova scena …
3hcLuf7.jpg

... Da. Samo, jednosmernost nije preporučljiva. Karikatura može da znači puno toga. Jer, konačno, puno toga se sabere i modifikuje kako bi se na kraju "svelo" na tu kratku formu, što karikatura jeste. Zato se ona čita u sekundi, a raspliće kroz čitav niz naknadnih slika koje su zapravo lična retrospektiva i ponovna analiza situacije na koju se sama karikatura odnosi.   
 
nhespWz.jpg 

Kratka forma, zvana karikatura - a u širem smislu, po funkciji, tu spadaju i fotomontaže - može biti raznih sorti. Satirična, metaforična, humoreskna, jednosmerna, višeslojna, gorka, opuštajuća, ... uz sve moguće tematske kontekste.   

Recimo, ova fotomontaža gore prikazuje ne celinu jedne prepoznatljive, goruće situacije, već, ipak, samo jedan njen bitan gradivni deo. Jednu stranu. Jednu stranu situacije. Jednu stranu sveta. Ali, to je stvar trenutnog izbora, i više je pitanje stila, nego suštine. Jer … ako se trči za nekakvim realitetom (?!) … može se tu u nekakvom proširenju slike, zdesna, postaviti i suprotna strana u sukobu, i to na najmanje dva načina - kroz pretežno pozitivnu vizuru, kao svojevrsna žrtva, ili, pošto i ona naravno ima mane, kroz takođe negativnu vizuru (poput ovo dvoje na slici). E, sad, beskraj nema kraja (hm?!): može se dodati i treći element, treća strana, ona najnemoćnija, žrtvena, pa da sve tri strane po funkciji budu međusobno suprotstavljene …    

Elem, prikazana montaža je uokvirena tako kako jeste i sa tim likovima koji su tu. Vratimo se onoj prvoj sekundi gledanja. Par na slici. Evo jedne od mojih asocijacija… Angela, lokalni vodič (kao oni lokalni vodiči preko vrleti i riskantnih graničnih linija), koji ima i nešto dubljih topografskih iskustava, i, kraj nje, moćni gost u tranzitu, koji je uprkos neodoljivosti svog novca samom vodiču pomalo iritirajuć, jer je prenapadno fin, poput bogataša koji je počeo da veruje u toplinu svog osmeha i nije ni izbliza svestan svoje nadmenosti.

Priličan je broj načina na koji se može prići nekoj karikiranoj sceni. Ovde su u tom smislu, barem za moj damar, dva glavna načina. Jedan je da se navre sa diskusijom o ratnom sukobu koji se onamo zbiva i stepenu raznih krivica ili stremljenja, a drugi način je da se cela ta nesrećna stvar shvati (makar privremeno) samo kao potka za pravljenje karikature. Ovaj drugi pravac mi je sada fascinantniji. Tu osećaj kreatorstva, ona specifična moć koja se javi u času ponovnog oblikovanja delića sveta, čini da se osećaj kategorizacije pretvori u slobodu. 

Tumačenja su nezahvalna. I, opet, ništa ne sme biti uzeto zdravo za gotovo. Npr. dvoje na slici hodaju suviše žustro. Ova "Barbarosa" se vodi sasvim, sasvim drugačije. 

Ti si rusofil? Pitao me to jedan poznanik koji je video ovu fotomontažu gore. Odgovorio sam mu - Nisam. Valjda upravo to što nije bilo previše objašnjavanja, i što je odgovor bio tako lak, miran, uslovilo je da ne bude dodatnih pitanja, niti podozrivog razmatranja koliko je u glasu bilo iskrenosti. Jednostavno, videlo se da je istog časa bio uveren da sam kazao upravo onako kako stvari zaista stoje. Eh, te kratke forme.  

 

 

 



Komentari (9)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

Srđan Fuchs Srđan Fuchs 22:51 24.01.2015

27. mart 1941.

Ova "Barbarosa" se vodi sasvim, sasvim drugačije.



Остале пароле су биле Живела Југославија, Живела војска, Пакт са Русијом, Пакт са Америком.


У раним јутарњим часовима једна група демонстраната „полупала је немачке бирое, поломила врата и прозоре и поцепала папире који су се унутра налазили“. До десет сати, градом су залепршале југословенске, енглеске, француске и америчке заставе; немачка застава била је спаљена. Сутрадан после благодарења у Саборној цркви, немачки посланик Виктор фон Херен је „вређан, а гомила је пљувала на његов аутомобил“. Око 10 сати међу демонстранте су се појавили комунисти, настојећи да наметну пароле о савезу са Совјетским Савезом. Тада су на том скупу говорили Светозар Вукмановић и Милован Ђилас а једна зграда на тргу Славија била је искићена црвеним заставама.


hajkula1 hajkula1 00:42 25.01.2015

Re: 27. mart 1941.

Srđan Fuchs
Ova "Barbarosa" se vodi sasvim, sasvim drugačije.



Остале пароле су биле Живела Југославија, Живела војска, Пакт са Русијом, Пакт са Америком.


У раним јутарњим часовима једна група демонстраната „полупала је немачке бирое, поломила врата и прозоре и поцепала папире који су се унутра налазили“. До десет сати, градом су залепршале југословенске, енглеске, француске и америчке заставе; немачка застава била је спаљена. Сутрадан после благодарења у Саборној цркви, немачки посланик Виктор фон Херен је „вређан, а гомила је пљувала на његов аутомобил“. Око 10 сати међу демонстранте су се појавили комунисти, настојећи да наметну пароле о савезу са Совјетским Савезом. Тада су на том скупу говорили Светозар Вукмановић и Милован Ђилас а једна зграда на тргу Славија била је искићена црвеним заставама.






Jesmo mi to gledali istu emisiju na RTS? Komunisti se pojavili oko 12, prvi su krenuli gimnazijalci :) Obavestili profesora nemačkog... na njegovu sugestiju su otpevali himnu...
Ispred ambasade SSSR uzvikivali Rusiji

Na pravnom fakultetu bila rasprava. Komunisti su bili za tišinu, da se ne reaguje...
Čak se i onih 200-300 koliko ih je bilo u Beogradu, Ljotićevaca pridružilo masi, oni su uzvikivali samo Živeo kralj (Petar).

Vikali su, DOLE VLADAAAAA!


A?
loader loader 03:37 25.01.2015

Re: 27. mart 1941.

Od jedne slike
naravno
lako se sazda 1.000 reči


Srđan Fuchs Srđan Fuchs 22:28 25.01.2015

Re: 27. mart 1941.

hajkula1



A?

okej, dobro su se promangupirali, ali nisam siguran koliko je to sve pametno bilo, izgubljena je znatna populacija, mada, kada pogledaš demografsku statistiku, Srbija 1991. ima 8.1 miliona stanovnika (8,110,906), a 2011. svega 7,186,862?! 1948. je bilo šest miliona stanovnika, izgubljeni su životi nakon ovog iskazivanja emocije pred surovim Germanima... treba učiti od Žabara, recimo, oni su momački bili na strani nesuđenog pobednika pola šorke, međutim kada je nesuđeni počeo da gubi, oni su se fino stavili na stranu zapravo pobednika, pa Španci i Portugalci koji su ostali fašizmi nesmetano još dobrih 30 godina, pa se opet reformisali, i to kako lepo?! ne treba se previše quqiti, posebno sada kada smo na historical low nationhood-a...


loader loader 00:45 26.01.2015

Re: 27. mart 1941.

Da, učiti od Žbara ... Tu su mnogi drugi. Bugari, recimo. Ko se to danas na njih ovde ljuti što su se okretali kako im u datom času najviše odgovara... A da ne pominjemo masovna iživljavanja nad stanovništvom istočne i južne Srbije. Uglavnom, oni završavali svoje poslove i čuvali se, a mi ovde ginuli koliko god smo mogli više. Predsednici i premijeri se danas grle pri susretu, teniski komentatori navijaju ili makar imaju izvesne simpatije za Grigora Dimitrova (naravno, i treba, batko je to, nego govorim u ovom, drugom kontekstu) ...

Sitan narod, a mi to jesmo, ne treba da rešava konflikte velikih. Videli smo kako se to po nas završilo. Pobednici, a osakaćeni. Hvala nečije? Ne. Još smo dobili po nosu naknadno. I, danas, osramoćeni, bedni, polako nestajemo.



Srđan Fuchs Srđan Fuchs 07:17 26.01.2015

Re: 27. mart 1941.

verovatno je neosvešćeni anti-Bugarin u meni podsvesno odstranio opciju Bugara kao uzor za ugledanje , ali Latini su meni super: ima kombinacije vrele južnjačke naravi sa aristokratskom uštogljenošću i snobovštinom bledunjavih i bledolikih, fantastičnih ljubavnica i raspad eldžibiti kulture, asketskih podvižnika vere i podjednakih asketa ateistične misli, surovih konzervativnih krugova i lude anarho-scene, velelepnih predela i tajanstveno zloslutnih građevina, elegantne hladnoće Milana, brze opuštencije Rima i šarmantne šabane Napulja, madridskog plesa do osvita zore, lisabonskih terasa, ukusnog vina, lepih žena i dobrih stihova...

loader loader 10:56 28.01.2015

Re: 27. mart 1941.

ali Latini su meni super

Posebno latinke...

.. podvižnika vere i podjednakih asketa ateistične misli, surovih konzervativnih krugova i lude anarho-scene, velelepnih predela i tajanstveno zloslutnih građevina, elegantne ...

Hm... baš lep komentar (ceo).
Poeta u vama ne jenjava ...
Uz maloi mašina i ritma eto hipi-reperske karijere
Srđan Fuchs Srđan Fuchs 09:15 26.01.2015

da prenesem još nešto sa druge teme

Mr. Loader, oprostite što ometam vašu temu (bila je jedna devojčica, Ciganka, sećam se, kada smo se vraćali sa Trga noćnim prevozom iz provoda svojevremeno, koja je stalno govorila, oprostite što vas ometam u vašim društvenim razgovorima al' da l' biste...), prenosim nešto iz meni lično neprijatnog meteža sujeta kod g. kolege Krstića, ali interesantno...

urbana_gerila
Srđan Fuchs
dok ne ustane radnička klasa.
inače, ti mladovojvođani po potpisu zvuče kao Čankovi aktivisti.


fuj, titoističko nasleđe!
nemreš dihat od prikrivenih skojevaca, i levih i desnih.


oklen je radnička klasa titoistički izum? to je isto kao da kažeš da su Dačić i Vuk Jeremić titov izum?

ovo za skojevce - iako podržavam njihov doprinos streetfight-u protiv Okupacije (1941-45.) ću shvatiti kao uvredu jednaku onoj gde Bonner tebi kaže da si nekulturan. ali, pošto si mi brat, oprostiću ti jer nisi znao ša čapri.

working, or laboring class




meni se ovde g. Urbana Gerila odaje pomalo kao sledbenik ideja liberalnog kapitalizma, zašto to mislim? u samoj osnovi ideje zaštite radničke klase, laboring or working class, nema ništa loše ili pogrešno, naprotiv. uspešna demokratija, čak i ako je tako mala zemlja poput Srbije, oslobođena od mitomanskih iluzija o sebi, kakve neguju g. Vučić, g. Dačić, g. kolega bloger Jovanović, g. Vuk Jeremić i njima slični; mora razmišljati o tome da neguje celokupnu lepezu i interesa društva, pa tako i radničke klase - koja je meni lično i najvažnija s obzirom da sam ponikao iz radničkog staleža i sam sebe sam podigao sopstvenim radom do Male Lige slobodnog kapitala. dakle, nema to veze sa južnoslovenskim misinterpretacijama i zloupotrebom inače ozbiljnih ideja o uređenju društva, već sa stvaranjem korektnog društva... no dobro, ovde je Filosofiji kraj, pošto se razbudila Mala Egzistencija.
loader loader 11:10 28.01.2015

Re: da prenesem još nešto sa druge teme

fuj, titoističko nasleđe!
nemreš dihat od prikrivenih skojevaca, i levih i desnih.

Sinoć me jedna emisija na tv podseti kako su skojevci 1945. upali u kuću našeg proslavljenog vojskovođe Bojovića, tada već 80-godišnjaka i na smrt ga batinali. I, bilo je od strane komunističkih prevratnika strogo zabranjeno da bilo ko dođe na groblje, dok je obavljana sahrana.

razmišljati o tome da neguje celokupnu lepezu i interesa društva

Svaki ekstremizam, bilo da je levi ili je desni ima u osnovi dehumanizovanost i uvek se na kraju ogoli, kroz morbidarije.
Naravno da je društvo društvo, složena lepeza elemenata i odnosa koji se moraju negovati - kroz nekakav uravnotežen, pribran, svestan proces, ako se tako uopšte može reći. Osvetnici, puni jeda, ili krupni grabljivci tuđih malih ličnih dobara nikako ne mogu da stvaraju ništa što je progresivno i održivo na duži rok. Videlo se to na primerima, pa i ovde kod nas, kroz lažno društvo koje se urušilo i još uvek se urušava.


Mala Egzistencija

Heh... mala egzistencija... Možda mala po privremenom prividnom obimu, no, mislim da je svaka egzistencija istovremeno i deo svepostojeće Egzistencije.

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana