Kultura| Literatura| Nostalgija| Obrazovanje| Život

Pisac bez maske

Nebojša Milenković RSS / 31.05.2015. u 09:42

islednik.18146.jpgО роману Иследник Драгана Великића (Лагуна, Београд, 2015)

Гласови мртвих нису мртви гласови.
Иван В.Лалић

Није ли свако писање подношење извештаја? Пре свега себи? Да ли се писац увек разоткрива? Зашто неке писце волимо више него друге? У којој мери учитавамо властите предисторије, и није ли најпоузданије мерило утицаја неког писца управо степен самосаживљавања? Ово су само нека од питања са којима се пажљивији читалац суочава већ с првим страницама новог, до сада најличнијег, романа Драгана Великића.

О људима са плаже

Јединственост Великићеве прозе свакако је у њеном ритму и атмосфери ─ умногоме условљеној специфичном мителевропском географијом која се у Иследнику простире на потезу од Солуна на свом крајњем југу, преко Будимпеште на северу и Пуле као западног граничника интимног координатног система романа. Тако и вест о смрти мајке писца затиче у Будимпешти ─ постајући повод за отварање емотивне црне кутије, расплитање вишеслојних прича и детективско проницање у свакодневицу времена прошлог (Колико дуго у слуху остају сачувани гласови ближњих?). Кроз причу о мајци, као минуциозном архивару и луцидном коментатору читаве епохе (била је економ света), Великић ислеђује превасходно себе. Временски продужен, разговор са мајком прераста у беспоштедно разрачунавање и са временом у ком живимо и његовим урушеним вредностима (Којем су то свету припадали моји родитељи? Како је жалостан тај призор данас. Тужан у наивној вери малог човека да правда постоји). Описујући карактеристичне призоре са пулске плаже Стоја, на коју је дечак Великић одлазио са мајком и сестром, кроз слику мајчиних претећих погледа према деци која вичу и јурцају наоколо, бацајући огриске од воћа на све стране, као и прекора упућених њиховим родитељима док пикавце од цигарета гурају у пукотине стена ─ писац даје психолошки профил читаве епохе. Сводећи рачуне, пола века касније, он сведочи: Победили су мама. Људи са плаже завладали су светом. Равнодушни, отупели од уживања, бауљају егзотичним дестинацијама. Ничему не знају вредност... Хорде простака у фирмираној одећи и обући, вуку фирмиране кофере и торбе по фоајеима хотела. Преплавили су аеродроме и железничке станице. Путују крузерима. На све стране ваљају се чопори туриста. Загадили су читаву планету. Роман о мајци и одрастању постаје аутопоетичка исповест али и повест о земљи и људима који ишчезавају. Реч је о топлој. Мудрој. Беспоштедној. Духовитој. Носталгичној књизи, са савршеним преклапањима првог, другог и трећег плана. Дијалогу личних прича са тзв. великом (политичком) историјом која из другог плана пресудно утиче како на ток радње тако и на судбине њених јунака.

У Иследнику, свакако више но у претходним књигама, поред разоткривања интимних детаља из породичне историје, уочавамо и неке од кључних елемената Великићеве књижевне поетике ─ попут опседнутости детаљима, рада на тексту, одговорности пред читаоцем, где ни једна ситница није препуштена случају нити произвољности. Ту на делу видимо пишчев поступак заснован на проналажењу сведока (најчешће је то он сам), али и важности тзв.секундарне литерарне грађе попут путописа, есеја, бедекера, календара, албума, туристичких водича, текстова из штампе ─ са циљем да се што прецизније проникне у свакодневицу времена у ком је смештена радња романа (Писање није ништа друго до дешифровање знакова у ткању свакодневице). Парафразирајући Набокова, и његову тезу да је код великих писаца најбољи сиже њихове литературе заправо сам стил ─ приметићемо да и Иследник садржи све оно по чему је Великић препознатљив: савршен осећај за детаљ, језичка прецизност, бриљантно избрушен стил. Огледајући се у свакодневици кодираној наизглед неважним подацима у Иследнику бивамо понесени и специфичним ритмом који унеколико одређује реченица Свако негде мора да буде, коју изговара јунакова мајка, која као својеврстан лајт-мотив понире и израња кроз читав роман.

Ритам тишине

Ипак, оно по чему се Иследник издваја је његов сасвим лични тон. Све што је унеколико најављено романом Бонавиа ─ у Иследнику досеже свој очекивани крешендо. Реч је о саморазоткривању. Писцу без маске. Завиривању у сопствену утробу које не може бити ствар никакве књижевне тактике ─ његова исходишта су дубље, суштинске природе. Аутентичном настојању да се проникне у хемијски састав ваздуха дисаног у детињству (Свако време има свој мирис). Призивању топлине осмеха старих преко стотину година. Ту су још и филмови који се стално репризирају. Мириси. Гласови. Звукови. Предмети. Реченице које нису изгубиле на звучности док, као менталне пројекције, утичу на пишчеву садашњост. Обриси и ехо давних доживљаја уписаних како у личну тако и у интимне историје градова кроз које се јунаци Иследника крећу у временском луку дугом читаво столеће. Сећању које производи само себе.

Аутентичан ритам времена дочаран је итекако живим, дубоком тишином озвученим, опсесивним призорима и сликама: детињства проведеног у Вили Марија, Вилерових гоблена као кључне уметничке опсесије пишчеве мајке, невидљивом присуству мајчиног дневника украденог у обијеном вагону на железничкој станици у Винковцима једне новембарске ноћи 1958, пожару у Солуну 18.августа 1917. као важној координатној тачки пишчевог детињства које ће формално започети тек пола века касније, урару из Титове резиденције на Брионима, непознатом драговољцу из Славоније који се деведсетих насилно усељава у породичну викендицу Великићевих на мору, старачком дому на Карабурми као последњој адреси пишчеве мајке, никад завршеној шетњи кроз непрегледне лагуме деменције... Уз пишчеву мајку, као несумњивог носиоца радње и њене главне јунакиње, кроз роман промиче на десетине других личности које обележавају пишчево детињство, одрастање, зрелост али и његову литературу. Међу њима посебну позицију заузима лик Александра Тишме, који се у књизи јавља као својеврстан Великићев коректив. Неко ко читавим својим животним и филозофским ставом доводи под сумњу темељне поставке пишчевог животног концепта, самим тим и васпитања стеченог у детињству. У никад довршеном дијалогу са мајком и Тишмом, јунак романа (наратор) постепено постаје свестан личних ускраћености и бројних фрустрација проузрокованих традиционалним васпитањем ─ истовремено преиспитујући и властиту улогу оца, супруга, писца... Бритке, јасне, духовите и дуго памтљиве Тишмине реченице поседују резонантност која чини да присуство овог новосадског писца (као мајчиног антипода) буде ненаметљиво уткано у читав роман.

Зашто волимо Великића

Уз наведено, Иследник је и књига о писању. О моћи и немоћи писане речи. Идентитетима. Интимној географији једне земље која више не постоји. Емотивним просторима који се, упркос физичком непристуствовању, заправо никад сасвим не напуштају (Место одрастања јесте гробље. Сваког часа искрсну негде кости прошлости). Историјски, културни и политички контекст Југославије, дат из визуре и перспективе малог, обичног човека, чини да ову књигу на моменте читамо и као својеврстан есеј о смислу и бесмислу историје која се, најчешће беспризорно, поиграва с појединцима као властитом колатерарном штетом. А пошто величина и господственост сваке литературе зависe управо од оних писаца који је целокупним својим деловањем таквима чине, уместо препоруке, остаје ми да закључим да је Иследник, без сумње, до сада најбоља Великићева књига.

 

Текст објављен у јучерашњем културном додатку Политике

Atačmenti



Komentari (20)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

Nebojša Milenković Nebojša Milenković 12:09 31.05.2015

Dvougao Dragan Velikić vs Filip David

jedan_covek jedan_covek 20:56 31.05.2015

Odličan tekst!

Odličan tekst, jasan, precizan - baš kao što je i Velikić odličan pisac.
Ono što možda nedostaje je makar mali osvrt na to da Velikić jeste među
retkim javnim ličnostima koje nemaju problem da kritički govore o ovoj
vlasti (kao i onoj prethodnoj)...
Nebojša Milenković Nebojša Milenković 21:31 31.05.2015

Re: Odličan tekst!

Hvala za pohvale što se tiče teksta
- što se tiče tzv. društvenog aspekta (vaša konstatacija stoji)
on je donekle nagovešten poslednjom
rečenicom u tekstu - koji se ipak (mislim na tekst)
bavi novim romanom.
makemyday makemyday 10:00 01.06.2015

Re: Odličan tekst!

Odličan tekst, jasan, precizan - baš kao što je i Velikić odličan pisac.
Ono što možda nedostaje je makar mali osvrt na to da Velikić jeste među
retkim javnim ličnostima koje nemaju problem da kritički govore o ovoj
vlasti (kao i onoj prethodnoj)...

Da se pridružim.I da dam podršku domaćinu.
jedan_covek jedan_covek 13:09 01.06.2015

Re: Odličan tekst!

što se tiče tzv. društvenog aspekta (vaša konstatacija stoji)
on je donekle nagovešten poslednjom
rečenicom u tekstu - koji se ipak (mislim na tekst)
bavi novim romanom


To sam i pretpostavio - hvala na odgovoru, svakako

Da se pridružim.I da dam podršku domaćinu


A ako dozvolite da malo izađem iz teme ievo i linka ka
jednom sjajnom Velikićevom intervjuu kao ilustracija van teme teksta:

Dragan Velikić za „Blic“: Svi ćemo jednom biti zvezde Granda

emsiemsi emsiemsi 05:45 03.06.2015

Re: Odličan tekst!

jedan_covek
Odličan tekst, jasan, precizan - baš kao što je i Velikić odličan pisac.
Ono što možda nedostaje je makar mali osvrt na to da Velikić jeste među
retkim javnim ličnostima koje nemaju problem da kritički govore o ovoj
vlasti (kao i onoj prethodnoj)...

Да ли је Великић Србин или Југословен ?
AlexDunja AlexDunja 21:08 31.05.2015

nemoj me

borim se sa vilerovim goblenima
sopstvene majke,
ja ne smem ni da uzmem taj roman u ruke,
bar dok ne prođe par godina...

potpuno me obara velikić. potpuno
Nebojša Milenković Nebojša Milenković 21:38 31.05.2015

Re: nemoj me

ja ne smem ni da uzmem taj roman u ruke,
bar dok ne prođe par godina...


Mislim da ipak nećeš idzržati.

potpuno me obara velikić. potpuno

Utoliko pre

borim se sa vilerovim goblenima
sopstvene majke,


Evo, za tebe, jedan kratak odlomak iz romana:

Pod haubom mamine veselosti krila se samoća. Stalno je bila u potrazi za pričom. Tako su nastajala njena prijateljstva. Jedno od najvažnijih bilo je sa Mili­ćima, ostarelim parom koji je penzionerske dane trošio vezući goblene. Nikada nisam saznao kako je došlo do tog poznanstva, tek, jedne večeri mama je sva uzbuđena, još sa vrata, počela priču o čudesnim goblenima.

„To morate da vidite, to je mali Luvr. Velaskez, Goja, Rembrant. Vilerova godišnja doba. Mitološke scene tkane u trideset i šest nijansi plave.“

Postala je ovisnik kolekcionarske strasti. Posle svake njene posete manufakturi bračnog para Milić, zidovi našeg stana punili su se odvratnim rukotvorinama u zlatnim ramovima od gipsa. Kupovala je goblene veoma povoljno, na višemesečne rate; međutim, u tom vremenu opšte neimaštine teško da bi goblenisti našli mušterije.

Davali su joj nove radove bez ikakve kapare. Kada je tata došao sa plovidbe, izmiren je dug kod Milića, ali sumanuta kupovina se nastavila. Serija veduta holandskih majstora ušla je u moju i sestrinu sobu. Goblenistima mogu da zahvalim za vermerovske kadrove buđenja. Prvo što bih svakog jutra ugledao bio je Pogled na Delft.

Mama je bila prilično obrazovana. Čitala je, volela da ode u pozorište. Međutim, u slikarstvu ukus joj je zatajio. Tu je bila siva mrena njene estetike. Zapravo, slikarstvo uopšte nije razumela. U bescenje je prodala pejzaž Kolesnikova, jedinu sliku u našem stanu – poklon advokata Đorđevića pred njegov odlazak u Ameriku – kako bi kupila seriju goblena mrtvih priroda. Verovala je da vrednost kolekcije s vremenom može samo da raste. Tim veće je bilo razočaranje kada joj je jedan riječki antikvar objasnio da goblene više niko ne kupuje, da je njihovo vreme prošlo...
AlexDunja AlexDunja 21:50 31.05.2015

Re: nemoj me

znala sam da je o vrednostima naših dobrih
majki, znala sam:)
da smo sami na fb, priznala bih ti da
su mi krenule suze
Nebojša Milenković Nebojša Milenković 22:07 31.05.2015

Re: nemoj me

da smo sami na fb, priznala bih ti da
su mi krenule suze

AlexDunja AlexDunja 22:09 31.05.2015

Re: nemoj me

coviax coviax 11:26 01.06.2015

pdf

Ima l ga u pdf-u?!

Naravno da se neslano šalim...
Nedavno se jedna gospođa kojoj romani s tiražom od hiljadu-dve, predstavljaju
gornju zonu u izdavaštvu naše beletristike,ozbiljno žali kako nema para za ovo i ono i uopšte da joj nije lako,a svakako i po opštem mišljenju,veoma dobro piše i
čak je pitko čitati to što piše te ostavlja čitaoce u transcedencijama i apriorijama
podugo nakon čitanja,a što je kvalitet pravog ,talentovanog i obrazovanog pisca...
Ali...Ali,majkumu-od tog se ne da živeti,a da muka bude veća-to ne dozvoljava ni mrenje...
Hm...Sve više sam uveren da novih šansona više neće ni biti...
Neka nova muzika na Mtiviju,ai umesto knjižara kafić pun đabelebaroša s ajfonima u koje zure...Književnost je kao ostarela vamp lepotica za kojom se niko više ne okreće,samo se primeti kako je nekad bila riba i po!
Nebojša Milenković Nebojša Milenković 20:21 01.06.2015

Re: pdf - Ipak se okreće...

Književnost je kao ostarela vamp lepotica za kojom se niko više ne okreće,samo se primeti kako je nekad bila riba i po!
Vidi, to ko se za kim okreće, znate i sami, nikako ne može biti predmet generalizacija.A u dobroj meri zavisi i od onoga koji se okreće... Književnost, ukoliko mislite na domaću, svakako jeste u ozbiljnoj krizi - no, ta kriza pored toga što ljudi objektivno mnogo manje čitaju (u zadnjem broju NINa Vesna Mališić je obznanila podatak, zapravo rezultat statističkog istraživanja, da 80% stanovnika Srbije godišnje ne pročita ni jednu jedinu knjigu), jeste, i to ne malim delom, i do nedarovitih pisaca. Srećom, i u našoj književnosti postoji dovoljan - ne preveliki ali dovoljan - broj pisaca koji svojim čitaocima pristupaju sa poštovanjem i istinskom posvećenošću. JUnak naše priče svakako spada među njih.
nowhereman nowhereman 11:39 01.06.2015

* * *


Победили су мама. Људи са плаже завладали су светом. Равнодушни, отупели од уживања, бауљају егзотичним дестинацијама. Ничему не знају вредност... Хорде простака у фирмираној одећи и обући, вуку фирмиране кофере и торбе по фоајеима хотела. Преплавили су аеродроме и железничке станице. Путују крузерима. На све стране ваљају се чопори туриста. Загадили су читаву планету.


"...i tako, što nam preostaje? Kutija olovnih slova, a to nije mnogo (…), ali je jedino što je čovjek do danas izumio kao oružje u obranu svog ljudskog ponosa."


abraham_linkoln abraham_linkoln 21:51 01.06.2015

Milenkoviću,

Kada sam čitao tekst u subotu u Politici, pored toga što mi se tekst dopao, svo vreme sam imao utisak da pomalo preterujete - međutim, kada sam kupio knjigu i počeo da je čitam (trenutno sam na 108 str. odnosno počinjem 13 poglavlje) ne preostaje mi ništa drugo osim da vam se zahvalim na preporuci. Velikić je jednostavno sjajan pisac!
Nebojša Milenković Nebojša Milenković 22:28 01.06.2015

Re: Milenkoviću,

svo vreme sam imao utisak da pomalo preterujete


Sad bar imam dokaz da su stvari upravo suprotne!
larisa_bg larisa_bg 14:06 02.06.2015

Re: Milenkoviću,

abraham_linkoln
Kada sam čitao tekst u subotu u Politici, pored toga što mi se tekst dopao, svo vreme sam imao utisak da pomalo preterujete - međutim, kada sam kupio knjigu i počeo da je čitam (trenutno sam na 108 str. odnosno počinjem 13 poglavlje) ne preostaje mi ništa drugo osim da vam se zahvalim na preporuci. Velikić je jednostavno sjajan pisac!


jeste!!!
larisa_bg larisa_bg 14:05 02.06.2015

Danas

Danas od 17 h na Dvestadvojci, intervju sa Velikićem povodom nove knjige.

horheakimov horheakimov 20:24 02.06.2015

lako je Velikiću...

...da bude veliki
abraham_linkoln abraham_linkoln 10:21 03.06.2015

Re: lako je Velikiću...

lako je Velikiću...
...da bude veliki


U principu je tačno da je lakše biti Veliki onda kad si Velikić
nego, recimo, mada je primer mnogo glup, npr. Mali

Ipak, ono što svakako nije lako je ostati Veliki
(čak i kad si Velikić)
- a to je Velikić definitivno uspeo i ovom knjigom!

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana