На годишњице инаугурације америчких председника (20. јануара) њујоршка галерија„Џим Кемпнер фајн арт” у дворишту излаже џиновске инсталације од леда, исклесанe у велика слова актуелне поруке. Претходни председници су опоменути (подсећани) натписима „Демократија”, „Будућност”, „Средња класа”, „Амерички сан”…


Доналду Трампу је припао фино обликован натпис Truth (Истина) исклесан од хиљаду триста килограма леда. који се истопио за само три дана.

Аутори симболичне поруке Truth (Истина), припадници покрета уметничког активизма, Нора Лигорано и Маршал Рис, тврде да су поруком подстакли највише природне силе да одмах реагују и уклоне овај парадокс повезан са Трампом.
Доналд Трамп, међутим, енергично је тврдио да ће са његовим доласком на чело државе, реалност поново личити на све оне лепе ствари о којима су сањали Американци, па је такву визију апострофирао и у својој првој годишњој беседи обраћајући се нацији.
Следећа провокација је дошла од чувеног њујоршког музеја „Гугенхајм” који је Белој кући понудио експонат италијанског уметника чији радови достижу милионску цену на аукцијама: Маурицио Кателан Златни тоалет.
Бела кућа позајмљује слике из музеја за своје просторије. Барак Обама је класике заменио апстракцијама америчког поп-арта: Раушенберг, Ротко, Џаспер Џонс. Сада је Трамп, или госпођа Мелани, тражила Ван Гогов Зимски пејсаж

а понуђен је Златни тоалет (који се у неким натписима зове и „Америка“) који је, у оквиру уметничке праксе активизма, месецима био коришћен као тоалет у самом музеју „Гугенхајм”.
Критичари, и јавност, су се поделили: од оних који мисле да се чувени музеј спустио на Трампов ниво, до предлога да Трамп то прихвати и „Златни тоалет“ – „Америка“ инсталира у Гвантанаму. затвору – мучилишту или у сличном простору Абу Граиба, подстакнути монументалним сликама колумбијца Фернанда Ботера.
Наиме, пред крај Бушовог мандата нова галерија Америчког универзитета у предграђу Вашингтона изложила је огромна платна Ботера пуна нагих окрвављених затвореника подвргнутим различитим врстама мучења у бившем Садамовог казамату, тада под америчком управом.
- Ништа ја ту нисам измислио или измаштао – каже Ботеро. – О томе је писано у истраживачим текстовима у „Њујоркеру“ а постоје и фотографије. Ја изражавам огорченост због нечовечности...
Ниједан други музеј или галерија нису прихватили да изложе овај циклус или понеко од ових дела па је Ботеро цео циклус слика Абу Граиб поклонио калифорнијском универзитету Беркли где је и данас изложен.
Маурицио Кателан је аутор још неколико познатих радова:
Ово су радови других аутора уметности активизма:




Савремени човек верује да живи у слободи јер је одбацио све што не зна и не разуме, то га више не везује.Истина, то моћно звучи. Али... Истина је једна од могућности, говорио је Конфучије. А француски филозоф Лакан каже да је истина драга сестрица немоћи. И увек остаје питање: која и чија истина?Најчешће она која неће много да промени већ да нас измири са светом у коме смо принуђени да живимо.