MILENA JESENSKA 1

matityahu RSS / 26.10.2008. u 19:35

Milena Jesenska
Milena Jesenska

NIJE DOBRO OČEKIVATI NEŠTO

Da li vam je ikada palo na pamet da u stvari ne radimo ništa drugo već čitav život provodimo u radosnom iščekivanju nečega i da ne možemo da živimo ako ništa ne iščekujemo? Zimi iščekujemo proleće, opevamo lepotu toplih večeri i letnjeg sunca na obali. Leti planiramo zimski odlazak na skijanje, sa prijatnom radošću i skrivenim zadovoljstvom zamišljamo toplotu naložene peći, stonu lampu i drage knjige, razna zimska uživanja na snegu i magiju sivog neba, punog magle. Iščekujemo haljinu koju ćemo dobiti, koncert koji ćemo slušati, grad koji ćemo videti i susret koji je pred nama. Kada sam bila devojčurak, s radošću sam iščekivala život. Očekivala sam da će odjednom, naglo da se nešto otvori i život počne. Da se otvori, na primer, zavesa i život dođe. Nije došlo ništa, odnosno došla je gomila stvari, ali to nije bilo to. Nekako to nije bio život. Nisam ni primetila da više nisam devojčica, ali da još uvek s radošću iščekujem život, da i dalje čekam da on dođe. Odavno je sve to bio život. Bio je to život, stvari i događaji koje sam sa radošću iščekivala, a koji su prolazili jedan za drugim a da nikada nisu bili ni blizu lepoti radosnog iščekivanja  postajali su divni tek u sećanju na njih i iščekivanju da se ponove.

Nekada mi izgleda da čovek živi na ivici provalije u koju se survava sadašnjost. Tačno znamo prošlost i uzalud se bavimo njom, u nemogućnosti da je promenimo. Znamo i budućnost i njom se bavimo uzalud u nemogućnosti da je pretpostavimo i njom ovladamo. Jedino o čemu ništa ne znamo jeste sadašnjost, danas popodne, ono u čemu smo sada. Štedimo prošlost i pravimo planove za budućnost, ali trošimo sadašnjost na tako nesrećan način da skoro ne shvatamo da je ona život i to jedini život. Kuvamo, na primer, čaj i izgleda nam da je to tek tako, kao intermeco između nečega što je bilo i što će biti. U stvari, to nije tek tako, upravo to je život. Ništa drugo nije život. Neslavan je, običan i pun razočarenja, mada, u stvari, postoji samo jedno veliko razočarenje  to je večno sedenje u čekaonici, čekanje brzog voza koji nikada neće doći. Ali ovaj proplanak, pun vresova, peska i jadnih borova sa svetlošću u riđim krošnjama, čudnovato je lep, a ti, blesavo, glupo srce ne misli na muškarca koji te suviše ili premalo voli, ne misli na novi kaput sa postavom od prošle godine, na obaveznu prijavu poreza, već samo na proplanak. Misli na njega apsolutno, obuhvati ga celovito, sve ostalo izbriši osim pogleda na njega, ne budi tužno, ni srećno, ni puno želja, to su sve besmislice, budi prisutno, današnje i uči, bože moj, uči da vidiš samo ovaj trenutak i iscedi iz njega sve što u njemu postoji. Nauči da prekineš lanac tog ljudskog ređanja događaja u kojima su strah, nesigurnost, bol, nezadovoljstvo, želja, već jednostavno: budi! Nikada ti niko neće nadoknaditi to što ti je pobeglo iz ruku, a današnjem bolu ćeš se sutra smejati. Nikada još nisi živelo nešto što sutra ne bi videlo u drugačijem sve­tlu, a prekosutra u još drugačijem; osloni se na to da sve što izgleda strašno ozbiljno, u stvari, nije tako. A zbog te strašne ozbiljnosti sa kojom shvataš svoje lične brige, lakomisleno zaboravljaš na trenutak koji je upravo sada i jedino je on strašno ozbiljna, nepovratno izgubljena i nezamenljivo uništena stvar u tvom životu.

Milena Jesenska

Narodne novine, 22. avgust 1926.

Atačmenti



Komentari (5)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

dunjica dunjica 11:32 27.10.2008

Achtsamkeit

(mindfulness engl.)

Sjeti me ovo Milenino pismo na jednu anegdotu, koju je ispričao jedan njemački redovnik o svom posjetu svom budističkom prijatelju, kolegi Thich Nhat Hanh.
Jednom prilikom su sjedili i gulili naranče/mandarine za užinu. Nijemac se zabrinuo hoće li na vrijeme napraviti čaj za goste koje su očekivali. Na to mu je Thich Nhat Hanh samo kratko odgovorio nešto kao: "Kada guliš naranču, onda guli samo naranču, čaj ostavi za poslije." Sjajna lekcija o mindfulness/Achtsamkeit koju je tako teško naučiti...
matityahu matityahu 18:17 27.10.2008

Re: Achtsamkeit

mi kazemo aktsamhet na svedskom. Jeste tesko nauciti ali nije tesko UCITI. Mozda i nije cilj nauciti vec sve vreme uciti, pokusavati da se dostigne, upraznjava. Jesenska jos ima "blogova" - bisera. Ja imam samo one koje su izasli na srpskom ali cu nabaviti sve sto je napisala a toga ima na Deutschu. Ne znam da li sam ti rekao ali Berlinu sam 11 dana oko Nove godine. Direktno iz Toulousa dolazim tamo.
dunjica dunjica 21:39 27.10.2008

Re: Achtsamkeit

nadam se da ćeš de javiti? hajde da se dalje dogovaramo preko pp ili, još bolje, preko maila. može i FB. slabo zalazim ovih tjedana na Blog.

imala sam davno jedan prijevod Mileninih pisama Kafki u prijevodu Ane Šomlo. nisam bila zadovoljna opremom, dosta tiskarskih grešaka. znaš li tu knjigu? mislim da je bilo neko privatno izdanje (AŠ?).

da, na "Deutschu" ima mnogo...
matityahu matityahu 08:33 28.10.2008

Re: Achtsamkeit

http://www.elmundosefarad.eu/wiki/wiki/index.php?title=SVET_UMETNOSTI%2C_DVA_%C5%BDIVOTA_JEDNE_KNJIGE
recenzija Anine knjige. Nemam je, nabavicu je, ja sam u kontaktu i s njom i njenim suprugom jer njegov e-casopis Lamed izlazi na mojoj stranici www.elmundosefarad.eu
Oboje su trenutno u Beogradu zbog Sajma i necu ih moci videti ovde u Izraelu.
dunjica dunjica 11:39 28.10.2008

Re: Achtsamkeit

ah, da, kako sjećanje vara... imaginarna pisma. sada kada pročitah recenziju, sjetih se.

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana