Hagakure - Put samuraja

mitar.popovic RSS / 06.04.2009. u 14:27

poslednji samuraj
poslednji samuraj
Nedavno sam bio u Japanu. Sta reci.. Ne moze se otici ni dalje ni egzoticnije.

Zemlja lepa ko bajka, vazduh svuda mirise. Prostor je delo opsednutih i metikuloznih umetnika - Japanaca. Isto vazi i za hranu, pivo, manire, i otprilike sve ostale delatnosti. Japanci su pomalo nezdravo opsednuti stvaranjem lepote, i imaju kompleks perfekcije koja se cudom ostvaruje na jedinstveni japanski nacin.

U Japanu se radi puno ali se ne radi tesko. Citav dan oni rade, ali sporo, opusteno i srecno. Tesko ces ih naci rascupane ili namrstene. A mozda i rade tesko al' se to ne primeti na njima samima.

Fino je bilo, lutanje, fotografisanje, druzenje. Onda, dok sam cekao avion kuci, iz dosade svratim u duty free shop. Tamo uzmem u ruke knjigu sa engleskim naslovom Hagakure, a podnaslovom The Book of the Samurai. Da l' mi treba jos jedna knjiga o filozofiji, nije li mi dosta i nisam li ja vec porastao? Ali dosada ucini svoje i ja kupih knjigu i procitah. Ajde da procitamo u cemu je i Japanska mudrost.

Radi se o kolekciji aforizmima, pasusa, i kratkih prica, na oko dvesto stranica. Oni (mozda namerno) nekompletno opisuju shvatanje samurajske filozofije Jamamota Cunetome.

Kako pise u uvodu, 16og maja ljeta gospodnjeg 1700og umro je vlastelin japanske ratnicke klase Micushige. Njegov blizi pridrzavaoc (samurai), Yamamoto Cunetomo, hteo je da sebi izvadi creva u znak odanosti prema preminulom gospodaru. No lokalni i opsti sudovi mu to nisu dozvolili, mozda zato sto je samuraj Cunetomo bio korisniji ziv. Nezadovoljan tendencijama novog gospodara, Cunetomo zatrazi i dobije dozvolu da se penzionise i povuce kao budisticki svestenik. Tada je imao 42 godine.

Ziveo je u polu-povucenosti do svoje smrti u 62. godini. 1710. godine poceo je da ga posecuje madi samuraj Tashiro Curamoto, koji je iz nepoznatih razloga bio otpusten sa duznosti pisara. Stari Cunetomo nije nista pisao, ali je mnogo godina sa Curamotom pricao o svojim idejama u vezi sta znaci biti pravi samuraj. 

Curamoto, inace cutljiv i skroman, zavoleo je price starca, i po njegovoj smrti objavio spise koji sacinjavaju knjigu zvanu Hagakure, i koje predstavljaju Cunetomovu takoreci samurajsku filozofiju.

Vremenom je ta knjiga stekla opsto cenjenje kao najcistiji izraz samurajskog nacina zivota, koja nabolje pokazuje put vrlog samuraja. 

Iako je bio svestenik zen budizma, Cunetomo je govorio da se put bude i put samuraja razlikuju, i da onaj ko hoce da bude samuraj ne treba da se mnogo upusta u budizam kao religiju altruizma i samilosti. Takodje je isticao da previse prefinjenosti i znanja dovode coveka u zlo. Njegova propovedanja se donekle uklapaju u sliku svetske mudrosti, ali isto tako imaju ekcentricnu stranu. Bas kao sto je Japan na ivici svetske mape, tako je i Hagakure na ivici istocne mudrosti.

Naravno, ne kajem se sto sam procitao knjigu. Zelim da i sa jos nekim podelim malo interesantnijih isecaka. Prevod na srpski je moj prevod sa engleskog tumacenja Vilijama Skota Vilsona.

Citati:

Ako ces da pogines u bitci, trebas biti razresen da ti les padne okrenut prema neprijatelju.

Po recima starine, covek treba doneti odluku u vremenu od sedam dahova. Gospodar Takanobu je rekao, "Ako je rasudjivanje dugo, pokvarice se."

Ucenost je dobra stvar. Ali cesto vodi do gresaka. Uglavnom pocnemo da cenimo sopstvena misljenja, i zavolimo svadju.

Zalosno je da danasnji mladici dovijaju i ponose se materijalnim imanjem. Dovitljivim srcima nedostaje osecaj duznosti. Bez osecaja duznosti, oni gube samopostovanje.

Posle citanja knjiga, najbolje ih je zapaliti ili baciti.

Postoje dve stvari koje ce okaljati pridrzavaoca, to su bogastvo i cast. Ali onaj koji ostane u teskoj situaciji, on ce ostati cist.

Kada rodni kraj nije prefinjen i kad je bahat, to je coveku veliko blago. Imitacija stranog stila je prevara.

Ne moze se reci da je covek dobar ili los po poziciji u zivotu. Dobra i losa situacija su stvar sudbine. Dobra i losa dela su put coveciji. Osvete dobra i zla se predavaju prosto kao moralne lekcije.

Ako obaseces lice, pomokri se na njega, onda ga izgazi slamnatim sandalama, i kazu da ce koza da spadne. To je cuo svestenik Kjodzaku kad je bio u Kjotu. Ovu informaciju treba ceniti.

Covek postoji za jednu generaciju, ali mu ime traje do kraja vremena.

Ljudski zivot je zaista kratka stvar. Bolje je ziveti radeci ono sto volis. Ali to ne treba govoriti mladim ljudima, jer oni ce to pogresno shvatiti.

Medju mantrama gospodara Naoshige bila je i ova: "Stvari od velike vaznosti moraju se tretirati lagano." A gospodar Itej je prokomentarisao: "Stvari sitne vaznosti treba tretirati ozbiljno."

Put samuraja spoznaje se u smrti.

Stvari se ne mogu resiti samom desetljivoscu. Mora se imati sirok pogled.

Tretirati osobu grubo je ponasati se kao srednjoklasni lakej.

 

Ima ih jos mnogo.

 

 

Atačmenti



Komentari (0)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana