IT trendovi koji ce uzdrmati biznise

Olivera Vujnović RSS / 06.06.2007. u 19:36

Uvek je nezgodno pisati o nadolazecoj IT tehnologiji. Prvo, moze da bude veoma tehnicki, a samim tim i nerazumljivo. Drugo, malo je nezahvalno tvrditi da ce bas neka odredjena inovacija uzdrmati svet biznisa. Svaki pokusaj je propracen skepsom. Ne zato sto nema inovacija u IT industriji, vec zbog toga sto nadolazeca tehnologija nikada ne nosi zastavicu na kojoj pise 'ja sam velika inovacija i tek cete da vidite kako cu da promenim svet biznisa i uticem na covecanstvo'. To nije uradila ni parna masina, ni elektricitet, ni Internet, pa verujte mi, nece ni sledeci veliki bum bas doci u obliku praska. 

Ali tek da ne ostanem duzna kolegama koji su me pitali, osvrnucu se na par tehnologija koje imaju dobre sanse da promene svet biznisa. Pklanjam vam mojih 7 velicanstvenih.  

1. Multicore je broj jedan. Mnogi ce reci da su odavno culi za Moorov zakon i da to nije nista novo. I nije. Za sada samo mozemo da kazemo da zakon radi. Prevedeno na obicni jezik smrtnika to bi znacilo da se na isto prostora svake dve godine moze spakovati duplo vise uredjaja. ako vec sada zivimo u nano tehnologiji, sta nas ceka sutra? Da li ce moj kucni kompjuter stati u moj ram za naocare? Ili cu ga nositi umesto prstena?  

2. Druge po redu bi bile inovacije u oblasti user interfejsa. Danas je bas izasao zanimljiv clanak na BBC-u o digitalnom papiru. Da li ce nam pakovanja praska u buducnosti govoriti o tome kako da peremo ves? Holografske tastature se vec testiraju po firmama u zapadnoj Evropi. Prepoznavanje govora je nesto sa cime vec uveliko zivimo. Novost za mene predstavlja rad na prenosenju mirisa (Ferris Productions) i moj favorit - 3D stampac. Trenutno kosta oko 50K USD, ali cene tehnologije mogu samo da padnu, zar ne? Ne, moj muz mi sigurno nece kupiti 3D stampac za rodjendan. Bar ne ove godine.

3. Mozda ne tehnologija sama po sebi, ali svakako posledica razvoja tehnologije, fenomen sa velikim potenciajlom da uzdrma svet biznisa su Virtualni svetovi. Jos nemate svog avatara u Second Life-u? Mozda ozbiljno propustate svoje najbolje telo ili dobar drustveni zivot. Virtuelni svetovi imaju i po 8 miliona stanovnika. Razmisljate gde bi prosirili svoj biznis, Srbija, Svajcarska ili Second Life? Razmislite jos jednom. Nike i Coca Cola su to vec tamo. Nesto mi govori da oni znaju gde treba ulagati. 

4. Tera arhitectura. Nije u pitanju samo kolicina prostora za isto ili manje para, vec drugaciji pristup arhitekturi. Za pet godina od danas, hardver ce se kupovati kao plocice u kupatilu. Treba mi jos malo, kupim jos malo. I poredjam. Sve se povezuje bez intervencije ljudi. Daklem, ako danas zaradjujete hleb kao server administrator, mozda pozelite da se uskoro preskolujete. 

5. Mashups. Ovo je vec druga godina za redom kako su se mashups visoko kotirale. Na zalost, ja nisam videla neku prakticnu upotrebu do sada. Mogu samo da kazem da deluje sasvim cool da na mom ekranu budu povezani Google Earth, lokalna knjigovodstvena aplikacija i recimo MSN. Licno ne bih ulozila svoje pare na ovu inovaciju. Mada, nikad se ne zna. Stavljam ga na listu svojih sedam velicanstvenih samo zato sto svi ostali Business Strategisti koje znam ne dele moje misljenje. 

6. Video. A-ha. zvuci glupo, posto nije bas novo. Video postoji vec decenijma. E pa ono sto je novo jeste da sada postoje jeftini PC alati kojima mozemo da menjamo video zapise kao sto smo do sada mogli tekst ili slike. Hocu li uskoro da postujem svoj film umesto teksta? Ostaje da se vidi. 

7. Semanticke tehnologije. Ovo je verovatno dugorocnija ambicija. Moje licno misljenje je da moze uzdrmati svet deset puta vise nego sto je to uradio World Wide Web. Umesto da ja sama trazim neki podatak, moja softverska aplikacija ce to raditi umesto mene, zatim taj podatak odmah iskoristiti i odraditi odredjene procese. Aplikacija postaje samo alat, a glavnu moc ima podatak. Ovo vec lici na parnu masinu. Da ulazem u tehnologiju, moje pare bi ovde bile. Cekala bih malo duze da mi se povrate, ali verujem da su kvote fantasticne. 

To bi bilo mojih 7 tehnologija za pratiti. Buducnost je nezahvalno predvidjati. Jedino vidovita Zorka tvrdi da je 100% u pravu. Ja sebi dajem oko 70% sanse da bar pola od gore navedenog zaista uzdrma svet. Ostaje da se vidi.

Atačmenti



Komentari (24)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

wk wk 22:19 06.06.2007

Multicore? Zaboravite na to

Radim u oblasti koja jako zavisi od brzih procesora. Živim za dan kada ću imati 4x brži procesor od ovog kojeg imam sada. A sada imam hyperthread mašinu. Pitate me zašto nemam dual core ili core2 duo mašinu? Pa mogao bih da je imam, stoji jedna besposlena na stolu pored mog, ali je ne koristim jer je ona toliko beznačajno brža od moje da to apsolutno ne vredi dva dana posla instaliranja svih programa i prebacivanja svih mojih podataka.

Današnji softver ne ume da iskoristi mašine sa više procesora.

Softver napisan u sledećih 10 godina neće umeti da koristi prednosti više procesora jer ne postoje čak ni osnovni alati koji bi multythreading programiranje iole olalkšali.

Mi imamo kolege u firmi koji umeju da napišu takve aplikacije (verujte, uopšte nije lako) i taj softver je i dalje jako spor. Razlog? Spora memorija. I tu se uopšte ništa ne menja drastično, mnogo više para se ulaže u marketinški korisnije stvari kao što su frekvenca procesora i broj jezgara.

I da ne bude da pričam samo na osnovu jednog slučaja - ovo nije prva najavljena revolucija u proizvodnji procesora.

1) Glavna stvar je 1985 bio 32-bitni procesor. Prošlo je 10 (deset!) godina dok se nije pojavio main-stream operativni sistem (dakle, softver) koji bi to iskoristio.
2) Posle je glavna stvar bila RISC arhitektura. Ali je problem bio taj što je brzina programa jako zavisila od softvera koji bi to znao da iskoristi. Naravno, softver to nije iskoristio. Danas su RISC procesori zaboravljeni.
3) Sa svakom generacijom procesora Intel i ostali ubace barem nekoliko novih instrukcija. Ali ako pogledate koje instrukcije koristi 99% programa koje imate instalirano, otkricete da se po pravilu programi komajaliraju kao da su pravljeni da rade na 80386 računaru - da, onom iz 1985.

jadac jadac 22:54 06.06.2007

Re: Multicore? Zaboravite na to

zasto
Emir Halilovic Emir Halilovic 11:35 07.06.2007

Multicore

Multicore radi i vec ima podosta aplikacija koje ga koriste, citajte malo testove na Internetu pa cete videti. Mozda u oblasti kojom se bavite nema aplikacija koje koriste SMP--u tom slucaju nemate srece.

SMP se vec koristi tamo gde je potreban, tj. tamo gde se isplati upotreba istog. Ako me pitate gde se koristi SMP sada, odmah cu vam odgovoriti--u multimedijalnim aplikacijama, na serverima i u kompjuterskim igrama. Jeste skupo, jeste komplikovano, ali budzeti kojima raspolazu software developeri dozvoljavaju tako nesto.

Cak i ako ne postoji SMP, dual i quad core procesori rasporedjuju postojece procese na razlicita jezgra. Za obicnog korisnika to znaci da moze da ima otvoreno desetak prozora, da slusa MP3 i u isto vreme gleda slike i radi kojesta drugo. Medjutim--imate pravo--programiranje za SMP je komplikovano, ali to vec nije problem Intel-a ili AMD-a.

To sto ste rekli za 32-bita--koliko je bilo potrebno da se napravi 64-bitni OS nakon sto su izasli prvi mass market 64-bitni procesori? 1-2 godine?

Medjutim, ne slazem se sa Oliverom da je multicore nesto revolucionarno, a pogotovu da ima bilo kakve veze sa nanotehnologijom ili minijaturizacijom. Da li ce vas kucni kompjuter stati u ram naocara? Hoce, naravno, ako je ram dovoljno debeo i ako od tog kompjutera ocekujete samo osnovne funkcije. Danasnji trendovi su minijaturizacija (za laptope i handsete/handhelde) i povecanje performansi u okviru razumnih mera u formatu workstation. Ova dva trenda zahtevaju razlicite stvari, tako da vec danas imate potpuno razlicite setove komponenti za prenosne i stacionarne kompjutere.
wk wk 12:17 07.06.2007

Re: Multicore

Emir Halilovic
Multicore radi i vec ima podosta aplikacija koje ga koriste, citajte malo testove na Internetu pa cete videti. Mozda u oblasti kojom se bavite nema aplikacija koje koriste SMP--u tom slucaju nemate srece.

Mozda nisam bio precizan, jer u mojoj oblasti (obrada slike) bas ima aplikacija koje koriste SMP. Ali u mom slucaju to nije nikakva korist zbog sporog pristupa memoriji. Kada bi dva jezgra mogla svako za sebe da pristupa memoriji i da se ne biju sa ostalim, ja bih kupio dvoprocesorski racunar sa po cetiri jezgra. Ali nazalost, slaba vajda od toga. Slazem se da serveri koriste multi procesorske i multi core sisteme odavno, ali i jedno i drugo je jako daleko od onoga sto tipican korisnik radi.

Cak i ako ne postoji SMP, dual i quad core procesori rasporedjuju postojece procese na razlicita jezgra. Za obicnog korisnika to znaci da moze da ima otvoreno desetak prozora, da slusa MP3 i u isto vreme gleda slike i radi kojesta drugo.

Moje misljenje je da to ne radi ni iz daleka dobro koliko bi trebalo. Primer koji me najvise nervira je sto kada se butuje OS, cekate silno vreme da bi racunar poceo da radi, a zapravo procesor je jedva opterecen. Tu upravo ima more procesa, a zasto oni cekaju jedni na druge (ili na koga vec cekaju), ostaje mi nejasno.

U praksi, mislim da je dobro imati 2 jezgra (jer jedna zahtevna ili zaglupljena aplikacija koja uzima 100% procesora vam nece 'ubiti' racunar), ali mislim da je bilo sta vise od toga u ovom trenutku bacen novac.

To sto ste rekli za 32-bita--koliko je bilo potrebno da se napravi 64-bitni OS nakon sto su izasli prvi mass market 64-bitni procesori? 1-2 godine?

Cinjenica je da je to proslo mnogo brze nego u tranziciji sa 16 na 32, ali i dalje nije bilo posebno brzo. Intel je morao da napravi i da zaboravi na ceo jedan procesor pre nego sto su 64 bita "zaziveli". I mislim da opet nismo nista sustinski dobili u toj tranziciji. Moj opsti utisak je da softver debelo kasni za hardverom i da bi sami proizvodjaci hardvera morali bolje da osmisle kako da se iskoristi potencijal njihovog hardvera. Ali posto oni imaju de facto monopolsku poziciju, oni nemaju poseban razlog da to menjaju. Na primer, alati koje izbacuje Intel (mislim na njihov kompajler) su takav krs, da se to ne moze opisati. Mi koristimo taj kompajelr kao nuzno zlo, a sutnuli bismo ga prvom prilikom.

Medjutim, ne slazem se sa Oliverom da je multicore nesto revolucionarno, a pogotovu da ima bilo kakve veze sa nanotehnologijom ili minijaturizacijom. Da li ce vas kucni kompjuter stati u ram naocara? Hoce, naravno, ako je ram dovoljno debeo i ako od tog kompjutera ocekujete samo osnovne funkcije. Danasnji trendovi su minijaturizacija (za laptope i handsete/handhelde) i povecanje performansi u okviru razumnih mera u formatu workstation. Ova dva trenda zahtevaju razlicite stvari, tako da vec danas imate potpuno razlicite setove komponenti za prenosne i stacionarne kompjutere.

Slazem se, naravno.
Olivera Vujnović Olivera Vujnović 14:06 07.06.2007

Tacno je da softver kasni

U tome i lezi ideja da ce nas Multicore tek iznenaditi. Kada ga proprate ostali elementi.
Jos jedan 'sitan' probelm postoji koji treba da se resi: Multicore = manje potrebe energjie, vice frekvencija rada, uglavnom i bolje performanse. Medjutim i vece zagrevanje. Us softver, treba resiti i problem zagrevanja.
wk wk 16:51 07.06.2007

Re: Tacno je da softver kasni

Ne znam zasto mislite da je to tako bitna stvar. SMP - symmetrical multiprocessing je tu vec godinama (cak i decenijama) i multicore je samo jedna od varijanti da se to napravi.

Ako bi se napravio novi softverski model, posto postojeci nije odgovarajuci (o cemu smo pisali Emil Halilovic i ja), to bi bila revolucija. I taj softverski model bi trebalo da bude drasticno razlicit od postojeceg. To bi trebalo da bude neki model koji bi znao da iskoristi i mogucnosti cell procesora i novih GPU-a (koji prakticno, imaju po desetine jezgara tj. shadera). Ali u ovom trenutku, nista ne govori da je nesto tako na vidiku. Postojeci model u principu odradjuje posao.

Ako se takav revolucionarni model u programiranju i bude pojavio, hardver ce se pojaviti da bi ga podrzao. SMP i multicore nisu tolika revolucija da bi inicirali revolucionarne promene u softveru. Dokazano nisu, jer postoje vec dovoljno dugo a do revolucije nije doslo.
Zverilla Zverilla 14:49 08.06.2007

Re: Multicore? Zaboravite na to

-risc je ispod haube cisc.a u svim novim x86 kompatibilnim procesorima.

- ovo za kompajliranje takodje nije tacno. uz odgovarajuci kompajler, uz odgovarajuca podesvanja istog (za odredjenu procesorsku arhitekturu) mozes dobiti osetna (manje ili vise) ubrzanja za isti source kod.
wk wk 22:15 10.06.2007

Re: Multicore? Zaboravite na to

risc je ispod haube cisc

Da, cisc procesori izvrsavaju mikrokod koji izvrsava proste (risc) instrukcije. Ali to je kompletno obrnuto kako je risc zamisljen da radi. Tamo je ideja bila da ce kompajler biti optimizovan za direktno pisanje risc koda. Sto se kasnije radi optimizacija, to manje ona ima uspeha. To je i osnovni razlog zasto SMP ne daje rezultate na obicnom kodu. Klasicno napisan kod je jako tesko optimizovati za SMP; kod treba unapred da bude napisan tako da ga kompajler moze rasporediti po jezgrima, a to je jako tesko uraditi ako se programira na nacin koji mi trenutno radimo.

Sta si mislio pod "ovo za kompajliranje takodje nije tacno"?
Zli Zli 23:19 06.06.2007

A ni onaj deo o vituelnim svetovima nije baš najtačniji...

Odakle cifra od osam miliona korisnika Second Life-a? Najveći MMORPG je World of Warcraft, sa preko osam i po miliona, dok je krajem 2006. SL imao nešto manje od 2.000.000 registrovanih, a oko 690.000 relativno aktivnih korisnika, sa oko 10.000 ljudi tamo u svakom trenutku, što kada se uzme u obzir broj korisnika interneta i nije nešto naročito. Od kada za registrovanje više nije bila potreba kreditna kartica, već samo email adresa, broj se povećao na 6.000.000, ali su najveći deo toga novi računi starih korisnika.

Fina analiza SL-a, doduše šest meseci stara, nalazi se ovde. Evo par pasusa:

At a guess, Second Life churn measured in the ordinary way is in excess of 85%, with a surge of new users being driven in by the amount of press the service is getting. The wider the Recently Logged In reporting window is, the bigger the bulge of recently-arrived-but-never-to-return users that gets counted in the overall numbers.

I suspect Second Life is largely a "Try Me" virus, where reports of a strange and wonderful new thing draw the masses to log in and try it, but whose ability to retain anything but a fraction of those users is limited. The pattern of a Try Me virus is a rapid spread of first time users, most of whom drop out quickly, with most of the dropouts becoming immune to later use. Pointcast was a Try Me virus, as was LambdaMOO, the experiment that Second Life most closely resembles.


Olivera Vujnović Olivera Vujnović 07:21 07.06.2007

Fenomen Second Life

je u tome da ljudi zaradjuju realne pare u virtuelnom svetu. To jeste novina. Zarada je uvek veliki pokretac promena. Naravno, ostaje da se vidi.
Emir Halilovic Emir Halilovic 11:47 07.06.2007

Re: Fenomen Second Life

Second Life mora da evoluira kako bi postao blizi onome sto je opisao Neal Stephenson u romanu Snow Crash. Upotrebna vrednost virtualne sredine mora da se poveca, a Linden Software za to nema kapaciteta. Iskreno receno, pretpostavljam i da je WoW ekonomija veca od SL-a, SL samo cilja na drugaciju publiku pa dobija vise publiciteta u mainstream medijima.

Mene zanima da li ce u buducnosti postojati dihotomija izmedju realnog i virtualnog, ili ce virtualni svet postai overlay realnog. Prva mogucnost je zastrasujuca (=The Matrix) druga dosta zanimljiva.

Olivera Vujnović Olivera Vujnović 13:53 07.06.2007

Razlika izmedju WOW i SL

U odnosu na business (business = pravljenje para) jeste u tome sto WoW radi po principu pretplate. ljudi mesecno placaju da bi igrali igricu. Fenome SL jeste sto ljudi sami mogu da otvaraju svoje business-e i da Lindenske dolare prebacuju u prave dolare.

daklem, princip je malo drugaciji, svi mogu da se obogate, ili bar da probaju da zarade neke pare. Stoge se veruje da moze vise da utice na nacine na koji postavljamo business-e nego druge on-line igre.

Kao i uvek, naglasavam da je 'gledanje u buducnost' uvek ispunjeno skepticizmom i uvek nas nesto iznenadi.
zarkov zarkov 01:12 07.06.2007

internet ga jeste promenio

mislim, svet biznisa a i svet uopste. A Virtuelni Svetovi su postojali davno pre SLa i WoWa, jos 98. Cybertown je imao vise od 800000 korisnika ali su sve velike firme (M$, Adobe, IBM itd.) sve vreme sabotirale tu tehnologiju, jer je bazirana na otvorenom standardu. Uostalom, i mi u Srbiji smo imali virtuelne svetove jos u proslom veku, Slobodantown 2004. je bio link of the day na About.comu u Avgustu 2000...dok nam je gazda jos bio na vlasti:)

Slobodantown 2004.
http://www.geocities.com/ndimension_yu/
Alexandar Alexandar 02:05 07.06.2007

Semantičke tehnologije

U vezi tačke 7: video sam neke screenshot-ove aplikacije pod nazivom Google Writer. Videćemo kako će to da izgleda uskoro...

p.s. standardna web aplikacija za pisanje je Google Docs.
d j o l e d j o l e 10:21 07.06.2007

3D stampac?

Da li je 3D stampac nesto kao holografski monitor u 3 dimenzije, ili fizicki stampa nesto u 3D-u?
Emir Halilovic Emir Halilovic 11:48 07.06.2007

Re: 3D stampac?

Fizicki, proizvodi objekte. Od plastike, na primer.
Atomski mrav Atomski mrav 11:57 07.06.2007

Re: 3D stampac?

Wow... još malo pa ćemo imati replikatore kao u Zvezdanim stazama... :)
d j o l e d j o l e 12:03 07.06.2007

Re: 12:48 07.06.2007

[bad joke on]

Pa to vec postoji duzi niz godina - CNC strug.

[bad joke off]
Olivera Vujnović Olivera Vujnović 14:22 07.06.2007

Mislis teleportere?

Kazu da su naucnici uspeli da teleportuju malecno zrno na razdaljinu od jedan metar. Ja cekam da to postane bas pravo, kau u Blejkovoj Sedmorci.
Atomski mrav Atomski mrav 11:42 07.06.2007

Terakota?

Ipak mi je najzanimljivija tvoja teza o "Tera arhitekturi" - da li je to "Tera" kao npr. terabajt ili je možda "Terra" - pošto se pominju neke pločice za kupatilo (pa nešto kao terakota)? Slažem se da će se hardver možda i kupovati poput pločica za kupatilo, a da će ga bilo ko moći instalirati, to baš ne verujem. Uostalom, ja se ne bakćem postavljanjem pločica u kupatilu iako sam ih zaista kupio bez ikakvih problema :) Tera arhitekturu ne možemo videti ni u SF filmovima...

Što se Second Life-a tiče, čini mi se da će B92 blog polako postati neka varijatna Second Life-a (ali ne u komercijalnom smislu).

Olivera Vujnović Olivera Vujnović 14:24 07.06.2007

B92 blog postaje pravo mesto dokaza da ce nasa deca biti 'digital natives'

Mi smo, za to malo stari.
Zli Zli 19:08 07.06.2007

Re: Terakota?

Što se Second Life-a tiče, čini mi se da će B92 blog polako postati neka varijatna Second Life-a (ali ne u komercijalnom smislu).

Upravo tako, i ne samo B92 blog, već blogovi uopšte. Ako se govori o novim načinima zarađivanja novca, čini mi se da je novac koji se vrti oko guglovog AdSense reklamiranja na blogovima neuporedivo veći od onog u SL-u. A opet, svi mogu da probaju, i da se obogate :)

Ne bih zanemario ni ljude koji, doduše ilegalno, zarađuju na WoW-u. Odavde:
This six-minute video is a teaser for an upcoming documentary that examines the practice of hiring low-cost Chinese labor to farm virtual goods for sale in richer nations. It's the new new sweatshop.

Kolos sa rodoslovom Kolos sa rodoslovom 17:49 07.06.2007

Sta donosi sutra?

Olivera Vujnović Olivera Vujnović 09:55 08.06.2007

Fantasticno !!!

Sasvim se slazem da ce intervejs biti drmajuci faktor !

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana