#5 UPDATE, Mayweather sve bliže susretu sa Pacquiao-m, Mosley slabije od očekivanog
Skraćeno zagrevanje Sugar Shane-a, zbog inspekcije zavoja - handwraps Mayweather-a koje je obavio njegov glavni trener Richardson (a koji i njemu postavlja zavoje), nije imalo uticaja na njegovu efektivnost i dominaciju u prve dve runde meča. To je ujedno bilo i najbolje što je viđeno od strane Mosley-a, jer se u središnjim rundama posvetio više odbrani, a u završnici totalno zatvorio. Nedovoljno kondiciono pripremljen , i taktički nadigran, pokušavao je da pojedinačnim snažnim udarcima uradi nešto više, ali to protiv vrlo opreznog odbrambenog čarobnjaka Mayweather-a teško može da prođe.
Nije teško biti najbolji ako ste iz klana Mayweather, i ako Vam je otac veliki majstor napada a stric odbrane, objašnjava zadovoljni Floyd Mayweather Jr. neposredno posle meča. Floyd The Money je delovao relaksirano i odmorno posle 12 rundi, u kojima je u 10 bio bolji od Mosley-a.
Stiče se utisak da je neizbežan susret Mayweather vs Pacquiao do kraja godine, ili početkom iduće, jer su iscrpljene sve alternativne mogućnosti koje smo videli do sada. Ostaje da se vidi kako će taj susret biti ugovoren, i po kojim pravilima, a najvažnije je da posrednik bude osoba kome obe strane veruju...
#4 UPDATE, May 1, 2010, Mosley vs Mayweather
WBA Super World Welterweight Title
MGM Grand, Las Vegas, Nevada
Shane Sugar Mosley, 39 yrs, trenutni šampion po WBA verziji 46 -5-0 39 kos, ako izgubi u okršaju sa Floyd Mayweather-om, ostaće bez šampionskog pojasa, ali on neće pripasti ni pobedniku, jer Floyd Money Mayweather, 33 yrs, 40-0-0 25 kos, odbija da plati WBA organizaciji članarinu.
Oba boksera su izuzetno brza i dobro se kreću, vrlo sličnog stila u ringu, a Shane Mosley je u predstojećem susretu vidjen kao agresivniji i udarački nastrojen bokser koji će pokušati da klasičnom tehnikom savlada Mayweather-a. Richardson, glavni trener Mosley-a, veruje da nije moguće pobediti Mayweather-a jednostavnom taktikom, blokom i izvodjenjem nekog specifičnog udarca, već da to treba da bude skup raznih poteza u napadu i odbrani koji će rezultirati pobedom. Nismo čuli detalje, ali se može naslutiti da Mosley pokušava da nadje odgovor na Floyd-ovo kretanje prilikom odbrane, kao i napade koji počinju sa step-in jab-om. Moguće da je Mosley popravio malo i odbranu, jer prilično nisko drži rukavice na efektivnoj distanci, a to može biti fatalna greška protiv Mayweather-a.
Poslednji okršaj Mosley je imao u Januaru 2009 godine protiv indisponiranog Margarita (koji je čak pokušao da stavi nedozvoljene obloge u rukavice da bi ojačao udarac) . Bez obzira na dominaciju u meču, Mosley je prikazao slabije kretanje i manju anticipaciju u klinču. Takav pristup protiv Mayweathera, ili čak Pacquiao-a može da vodi u gotovo siguran poraz.
Floyd Mayweather Jr. ima vrlo dobar odbrambeni stil, kao i dobru tranziciju iz odbrambenog položaja u aktivni napad, i imaće manje problema u odabiru strategije za susret sa Mosley-em, pored toga brz je u prilazu kao i izbegavanju protivničkih napada, vrlo dobar u razmeni udaraca na bližoj i srednjoj distanci, i još ako bi se malo upristojio i ostavio gagsta like stil ...
Floyd, drugi na P4P listi, potiče iz poznatog bokserskog klana Mayweather, i sam je sebe svrstao uz legende boksa - Muhammad Ali-ja i opšte prihvaćeno najvećeg Shugar Ray Robinson-a. Blag smešak i neverica su reakcije sportskih novinara na Floyd-ove opservacije o sopstvenoj veličini. Floyd-u isto tako nije jasno i zašto je Manny Pacquiao proglašen za boksera decenije...
Ima jedna mala razlika između pomenutih boksera i Floyd Mayweather-a, svi oni su pristupali borbama daleko ozbiljnije i nastojali da dominiraju tokom celog meča. Kod Floyda ima dosta kalkulacija u pristupu i tokom borbe, i čini se da pokušava nekim trikom da reši okršaj radije nego prezentovanjem strategije i konstantnim radom koji vodi ka dominaciji u ringu. Predpostavljam da ćemo dosta od toga videti i u predstojećoj borbi sa Mosley-em, step-in jab, za koji Floyd kaže da je puniji od Mosley-evog, kao i trčanje po ringu u cilju izbegavanja protivničkog napada. Pobedama nad Jose Luis Castillo-m, Ricky Hatton-om, i ostarelim Oscar De La Hoya-om, Floyd je postavio osnovu za dobru boksersku karijeru, a za uspešan nastavak je potrebno daleko više...
Trenutne mogućnosti, Time Bandit ratings
Pacquiao vs Mayweather 10 : 8
Pacquiao vs Mosley 10 : 7
Mayweather vs Mosley 10 : 8
#3 UPDATE, Sjajni Sergio Martinez, posle drame u 12 rundi, novi je šampion u middleweight kategoriji po verzijama WBO i WBC
Kelly Pavlik 36 (32) 2 (0) 0, nije uspeo da zadrži titulu šampiona u middleweight kategoriji po verzijama WBO i WBC, bolji od njega sinoć (17-April-2010) u Atlantic City -ju je bio agilni levoruki Sergio Martinez 45 (24) 2 (1) 2.
Na promotivnom pre-match snimaku vidljiv je Martinezov (35yrs) fanatičan prilaz pripremama i naporan rad na brzom kretanju unutar efektivne distance i izbegavanju protivničkih udaraca. Nasuprot njemu Pavlik (28yrs) nije unapredio odbranu, već se pouzdao u sopstvene odlične udaračke sposobnosti.
Tokom meča se pokazalo da Pavlik ipak treba da ima izbalansirani napad-odbrana pristup protiv agilnijih boksera, u ovom slučaju Martinez-a, ako želi da zadrži šampionsku titulu i koliko toliko normalni lični opis tokom borbe.
Bez obzira na nokdaun u kome se našao Martinez, u 8-moj rundi, Pavlik je bio slabiji bokser, naročito u završnici, što je i primetno po bodovanju sudija 115-111, 115-112, i 116-111.
#2 UPDATE, Pacquiao's matchup Mayweather or Mosley
Mayweather, kao i manje sigurni Mosley, u mogućem okršaju mogu da očekuju veliki broj udaraca, preko stotinu po rundi, i to po rukama i celom središnjem delu tela, kao i glavi ako nije dobro zaštićena, a koje upućuje levoruka udaračka mašina Manny Pacquiao. Drugačiji pristup, a probao ga je Cotto, sa razmenom udaraca na kraćoj distanci, takođe protivu Pacquiao-a teško može da radi jer zadaje znatno više udaraca sa većom preciznošću i iz svih mogućih uglova.
Clottey je donekle pomogao u razumevanju trenutnih Pacquiao-vih bokserskih mogućnosti, jer je silom prilika otkrio jedinu moguću šansu u duelu sa njim. Pokazalo se da veliki broj udaraca koji je izveo Pacquiao nisu pogodili planirani cilj, i u krajnjem zbiru to je bilo dvostruko više od protivničkih uspešnih udaraca, (Pacquiao oko 210, Clottey 108) a ipak nedovoljno da ozbiljnije ugrozi Clottey-a.
Problem za Pacquiao-a je bio tranzicija iz bliže distance i klinča ka srednjoj distanci. Tokom tranzicije stizali su ga udarci protivnika, prvenstveno jab-a, a bilo je i nešto upper-cut. Ti udarci su pogađali cilj, jer Pacquiao se nije prebacivao u odbrambeni mod, nego je na toj poludistanci čekao otvaranje protivnika i šansu za bolji prilazak. Njegov trener je savetovao jednostavnu kombinaciju, jab pa cross za ulazak, zatim polukorak nazad - tranzicija ili set-up, pa napad - right i završno sa snažnim hook-om. Taj set-up nije radio baš najbolje, jer se Clottey posle jab-a i upper-cut ili straight-a opet potpuno zatvarao. Čini se da je i takav pristup bio dosta rizičan po Paquiao-a, ali to je posao šampiona da rizikuju i na kraju budu bolji od izazivača.
Promoteri često vide mogućnosti i potencijal (prihode) okršaja svojih boksera na drugačiji način od javnosti i stručnjaka iz bokserskih asocijacija. Zbog toga nije lako ugovoriti borbu koju bi javnost želela najpre da vidi - Pacquiao vs Mayweather. U izbegavanju ovog meča, promoteri su pronašli Clottey-a za Pacquiao-a, a Mosley-ja za Mayweathera. Pobednik iz predstojećeg Mayweather vs Mosley susreta 1 Maja u Las Vegas-u će prvi imati prilike da se do kraja godine sretne sa Manny Pacquiao-m.
#1 Update - WBO world champion welterweight bout, Pacquiao vs Clottey
Po proceni glavnog trenera Pacquiao-a, Roacha-a, Clottey-ev zatvoreni gard bi trebao biti otvoren u završnim rundama - oko osme. To se nije desilo jer se Clottey branio tokom čitavog meča i izbegavao rizične poteze koji ga mogu otvoriti i omogućiti Pacquiao-u da plasira brze i tačne udarce.
Pacquiao je plasirao daleko više udaraca, oko 1230, i bio znatno aktivniji nasuprot Clottey-jevih skromnih 399. ali ni jedan bokser nije uspeo da snažnim udarcima ozbiljnije ugrozi oponenta.
Nekoliko solidnih udaraca je Clottey uspeo da plasira u drugoj i trećoj rundi ali bez većeg efekta na Pacquiao-a koji je završio vrlo snažno 3 rundu. Još jednom je Clottey pokušao da promenjenom taktikom ugrozi Pacuiao-a u 5 rundi ali je ubrzo odustao jer je shvatio da to slabije radi od očekivanog i da ga izlaže većem riziku.
Pacquiao je ubrzavao tempo do 8 runde u kojoj je naneo dosta udarac Clottey-u koji nije ni pokušavao da parira. Pokušavao je sa 1&2 i zatim na polukoraku nazad straight pa left hook, ali je Clottey i dalje stajao solidno i uspevao da izblokira udarce koji bi ga ugrozili. Pacquiao je ipak rizikovao sa polukorakom unazad, jer tranzicija u odbranbeni mod tada nije tako jednostavna i izložila ga je Clottey-evim udarcima - jab-u i upper cut-u. Taj pristup, prvenstveno brzo kretanje na maloj površini a koje ga ipak drži na efikasnoj distanci prema protivniku, je Pacquiao usavršio za ovaj meč. Predpostavlja se da će isto i uz dodatak Manila Ice hook-a biti viđeno u njegovim sledećim borbama protiv Mayweather-a ili Mosley-a.
Meč je trajao celih 12 rundi zbog Clottey-eve preterane defanzivne taktike. Na kraju su sudije ocenile da je Pacquiao bio bolji u svih 12 rundi (12:12, u poenima 120-108, 119-109, 119-109).
###############

Najbolje rangirani bokser u svim kategorijama, po sistemu Pound for Pound Ring Magazina, Manny Pacquiao sa učinkom od 50:3:2, 38 KOs (pobeda, poraz, nerešeno, nokauti) bori se protiv Joshua Clottey-a 35:3:0, 20KOs, 13-tog Marta u Arlington-u na Cowboy Stadium-u, TX.

Pacquiao, šampion u Welterweight kategoriji u verziji World Boxing Ogranization (WBO) je već duže vreme viđen za okršaj sa zvezdom u usponu Maywhater Jr. 40:0:0 25KOs, ali za taj biznis još je rano jer se smatra da će odlaganje ovakvog meča za koji vlada veliko interesovanje doneti samo više prihoda.
Manny ima odlične pripreme za predstojeću borbu, a taktiku je osmislio, po mnogima iz sveta boksa, najveći stručnjak za boks današnjice - Freddie Roach. U malom bokserskom gym-u Wild Card Boxing Club, vlasništvo braće Roach, nalazi se Pacquiao-v kamp za pripremu. Kao i tokom borbi Manny pokazuje izuzetnu fokusiranost na treninzima. Uglavnom radi na brzini i snazi, kao i neutralisanju ili smanjenju posledica mogućih protivnikovih jakih udaraca prvenstveno u telo. Clottey nema agresivnost Cotto-a, već stabilnu i vrlo zatvorenu poziciju, a koju bi Manny trebalo da ukloni i napravi mesta za svoje brze i tačne udarce iz svih mogućih položaja i uglova.
Pored ringa
De La Hoya, Hatton, i Cotto su se našli na kratkom uzlaznom putu Pacquiao-a, a predsojeća borba sa Clottey-em bi trebala da bude samo uspešni nastavak toga niza.
“ Manny treba da bude spektakularan u toj borbi”, smatra trener Roach, “On je sebi postavio visoke ciljeve. Mojim bokserima, tokom borbe, ako su dobri, kažem samo napred i završi sa protivnikom. Kada se Manny drugi put borio sa Barrera-om pitao sam ga zašto ga nisi nokautirao, a Manny kaže nisam hteo da razočaram momka. Da, to je fino, ali od toga se ne živi… A protiv Oscara (Del La Hoya) rekao sam mu: Evo došao si do zadnje runde, a tvoj posao je da ga nokautiraš, što je on tada i učinio…”
Vrlo dobar prikaz mogućnosti oba boksera može se naći na web stranicama The bible of boxing – The Ring Magazine, www.RingTV.com. Uz dozvolu autora i urednika Mr. Fishera, prenosim člank u celini, a bez prevoda koji bi umanjio specifičnost i tačnost ove kraće analize.
Malo objašnjenje oko težine boksera u prvom pasusu - 1. SIZE
Uobičajeno se bokseri mere (slično važi i za MMA) rano pre podne. Za one koji pokušavaju da boksuju u nižoj kategoriji, pomenuti primer Oscara De La Hoya-e, je prilika da posle višednevnog gladovanja i odstranjivanja vode iz organizma zadovolje kriterijume težine. Kasnije uveče, kada se u toku dana dobro napoje i uzmu hranu većina njih je teža i do deset procenata od izmerene jutarnje težine. U nekim verzijama se težina meri i neposredno pred meč, a dozvoljeno uvećanje težine u odnosu na jutarnje merenje je 10 lbs (oko 4.5kg). Zbog toga "Oscar came foolishly too light ", jer se prilično ugojio do večeri ali na kraju ni to nije pomoglo da izbegne Pacquiao-ve precizne udarce...
5 reasons Pacquiao-Clottey is competitive ... and 5 it isn't
By Doug Fischer and Michael Rosenthal
RingTV.com Co-Editors Doug Fischer and Michael Rosenthal have different takes on the Manny Pacquiao-Joshua Clottey fight on March 13 at Cowboys Stadium in Arlington, Texas. Fischer thinks it will be a competitive fight, Rosenthal doesn’t.
Here are Fischer’s five reasons the fight will be competitive and Rosenthal’s five reasons it wont.
WILL BE COMPETITIVE
1. SIZE: Clottey is a natural welterweight. Pacquiao has delivered in his two welterweight outings, but it should be noted that Oscar De La Hoya foolishly came in too light and Cotto is not a large 147 pounder. Clottey, who stands around 5-foot-8, is not a tall welterweight but he’s very compact with dense muscle. The Ghanaian, who fights comfortably and effectively at junior middleweight, has not weighed in the junior welterweight range since he was 19 years old. It wouldn’t be a shock to insiders if Clottey weighed a rock-solid 160 pounds on fight night for Pacquiao.
2. DEFENSE: When Clottey covers up behind his high guard, his opponents might as well be fighting a bowling ball. He tucks his chin behind his gloves, offering only the top of his bald head as a potentially dangerous target, while his forearms and elbows almost completely cover his stomach and frontal rib area. Clottey, who seldom drops his hands, also does a good job of leaning away from punches. Few fighters love a shootout as much as Pacquiao because the dynamic southpaw does his best work against aggressive opponents. Clottey’s hit-and-cover-up tactics may frustrate the Filipino, who will have a difficult time landing clean punches to the bigger man’s chin and body.
3. DURABILITY: Even if Pacquiao is able to penetrate Clottey’s high guard, the welterweight contender has the last line of defense for any fighter lucky enough to have this attribute: a rock-solid chin. Although Clottey, who has never been stopped in a professional bout, was dropped by a stiff jab from Cotto in the first round of their bout (the only time he‘s ever been down), he has never appeared to be seriously hurt in a fight. Both Cotto and Zab Judah are known for their power but neither fighter could hurt or discourage Clottey, even when they landed clean shots. Antonio Margarito set an all-time CompuBox record of 1,675 total punches thrown in a 12-round bout against Clottey and never came close to hurting the Ghanaian.
4. BODY PUNCHING: Every hardcore fan knows about Clottey’s quick jab and his textbook left uppercut, but he also has a crippling left to the body with which he’s able to punctuate one-two combinations or sneak in after he lands his uppercut. Clottey’s left to the body is hard and accurate enough to have stopped junior middleweight opponents and it was a key punch in giving both Cotto and Margarito fits in their tough 12-round outings with him. Pacquiao proved to have world-class welterweight whiskers during his showdown with Cotto, but how well does he take a genuine 147 pounder’s punch to the body?
5. UNDERRATED FOOTWORK: Clottey’s not known for his lateral or in-and-out movement because he’s not a stick-and-move specialist but his foot placement (balance) and footwork is better than many fans realize. Clottey’s footwork is subtle but effective. He is very good at taking half a step out of his opponent’s range while blocking in-coming punches with his gloves and then stepping back in range to catch them off guard. Clottey is also good at pivoting to the side of his opponents when in close and catching them with punches at an angle. Like his fists, his feet are deceptively quick; not as quick as Pacquiao’s but perhaps fast and nimble enough to trouble the 4-to-1 odds favorite.
WON'T BE COMPETITIVE
1. TALENT: Sometimes we overanalyze matchups, asking and then trying to answer myriad questions in our minds. Who’s bigger? Who has a better chin? Who’s in better condition? Who’s in a better state of mind? Who has more big-fight experience? Who has a better trainer? These and many more are legitimate questions. However, one question supersedes all others: Who is better? The answer is obvious in the case of Pacquiao vs. Clottey. The Filipino has evolved into a near-perfect fighting machine – skilled, fast, powerful, resilient, experienced, well-prepared, you name it. Clottey is very good, nothing more. This fight will not be close.
2. TRAINERS: The difference here couldn’t be more stark. Pacquiao works with the leading trainer in the world , Freddie Roach, with whom he has developed a zen-like rapport. Roach sculpted a very good, but raw slab of Filipino marble into a work of art. Clottey is being trained by Pacquiao’s former cut man, Lenny De Jesus, who also has some training experience. Godwin Kotay normally works with Clottey but couldn’t get a visa to enter the U.S., reportedly leaving Clottey very upset. Roach and De Jesus won’t be fighting but guidance in preparation and in the corner during the fight can be the difference between success and failure.
3. SPEED: Pacquiao’s opponents seem to have the same reaction after they fight him: “Man, this guy is fast.” His blazing-quick punches also come from all sorts of crazy angles, which makes him all the more baffling. And his foot speed might be more impressive than his hand speed. Pacquiao darts in, punches and darts out before his opponents have a chance to react. Clottey said he’ll be able to hit Pacquiao enough to slow him down – as he did against quick-handed Zab Judah -- but I don’t think he can do it this time. Pacquiao’s ability to land fast, hard punches and avoid Clottey’s counters because of his mobility will be the key to the fight.
4. WORK RATE: One criticism of Clottey is that he doesn’t throw enough punches, which he attributed to the fact he’s a welterweight and not a smaller fighter. Welterweights, he said, must focus more on quality than quantity when punching. That isn’t going to cut it on March 13. Even if Clottey frustrates Pacquiao to some degree with his defensive skills and lands some counters, he will get outworked and lose a one-sided decision or get stopped late anyway. Clottey would have to change his approach to boxing to match Pacquiao’s pace, which isn’t going to happen. Clottey’s only chance to win is to hurt Pacquiao and then take him out. That isn’t going to happen, either.
5. POWER: We’re told that Clottey is the bigger and stronger man, which might be true. Still, Pacquiao is the big puncher in this matchup. You saw what happened when he nailed Miguel Cotto for the first time; Cotto retreated the rest of the fight. Clottey has a better chin than Cotto, meaning he might be able to withstand a good shot or two. However, he will be able to take only so many before he breaks down and Pacquiao finishes the job. One of two things will happen after Clottey feels Pacquiao’s power: He will try to fight back and get knocked out in the middle to late-middle rounds or he will follow Cotto’s lead and go into survival mode. Either way, Clottey loses.
