Muzika

out into the light

snezana mihajlovic RSS / 15.01.2012. u 21:59

nemam uvod.
za ovo vam i nije potreban.
tridesetak minuta čiste lepote.
i više od toga.
izvolite:

Conductor and BBC presenter Charles Hazlewood is sitting in a room with four highly accomplished musicians. They begin to jam; and Hazlewood grins and starts tinkering with a piano enthusiastically. If you were listening to this, you'd think nothing unusual was happening - yet two of these musicians are in wheelchairs, all are profoundly disabled, and together they form the core of Hazlewood's latest grand projet, the British Paraorchestra.standard.co.uk - londonersdiary

The British Paraorchestra, the UK's first ever orchestra of musicians with a disability, has won a standing ovation for its first performance abroad, at the Bozar Arts Complex in Brussels. So far the orchestra, devised by conductor Charles Hazlewood, consists of only four people but it's hoped that there will be 30-35 players next summer when they play during the opening ceremony of the Paralympics. The current players are Clarence Adoo, a former trumpeter paralysed from the neck down who makes music by blowing down a tube; Lyn Levett, who has cerebral palsy and moves an iPad with her nose; Baluji, who plays the sitar and tabla; and James Rasdon, a blind recorder player.

Vredi potrošiti 13 minuta: Charles Hazlewood and the British Paraorchestra - Music of the Future

I am a conductor, and I'm here today to talk to you about trust. My job depends upon it. There has to be, between me and the orchestra, an unshakable bond of trust, born out of mutual respect, through which we can spin a musical narrative that we all believe in.

 Vredi potrošiti još 19:

 ...

And I remember at the beginning of my career, again and again, on these dismal outings with orchestras, I would be going completely insane on the podium, trying to engender a small scale crescendo really, just a little upsurge in volume. Bugger me, they wouldn't give it to me. I spent a lot of time in those early years weeping silently in dressing rooms. And how futile seemed the words of advice to me from great British veteran conductor Sir Colin Davis who said,

"Conducting, Charles, is like holding a small bird in your hand. If you hold it too tightly, you crush it. If you hold it too loosely, it flies away."

I have to say, in those days, I couldn't really even find the bird.  

...
Now there's a project that I'm initiating at the moment that I'm very excited about and wanted to share with you, because it is all about changing perceptions, and, indeed, building a new level of trust. The youngest of my children was born with cerebral palsy, which as you can imagine, if you don't have an experience of it yourself, is quite a big thing to take on board. But the gift that my gorgeous daughter has given me, aside from her very existence, is that it's opened my eyes to a whole stretch of the community that was hitherto hidden, the community of disabled people. And I found myself looking at the Paralympics and thinking how incredible how technology's been harnessed to prove beyond doubt that disability is no barrier to the highest levels of sporting achievement. Of course there's a grimmer side to that truth, which is that it's actually taken decades for the world at large to come to a position of trust, to really believe that disability and sports can go together in a convincing and interesting fashion.

So I find myself asking: where is music in all of this? You can't tell me that there aren't millions of disabled people, in the U.K. alone, with massive musical potential. So I decided to create a platform for that potential. It's going to be Britain's first ever national disabled orchestra. It's called Paraorchestra.

 
a, šta kažete?

 



Komentari (17)

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

snezana mihajlovic snezana mihajlovic 22:05 15.01.2012

evo ga,

blau.punkt blau.punkt 23:29 15.01.2012

sjajno ti ovo S.


nadasve poučno za one, a ima ih, koji poriču važnost poverenja.

ne samo da poriču važnost, nego tvrde da poverenje NE postoji.


snezana mihajlovic snezana mihajlovic 09:05 16.01.2012

Re: sjajno ti ovo S.

da,
obična reč,
zahteva toliko toga.
a opet, daje sve.

nikola_kovac nikola_kovac 23:41 15.01.2012

Две ствари

Прво,
Чарлс Хејзлвуд је цар! Гледао сам неке његове документарце које је радио за БиБиСи и у једном о Моцарту ми је постао јасан емотивни покретач за Моцартову "Малу ноћну музику". "Мала ноћна музика" је писана у дуру, што је већ у општој култури постао синоним за радост ("Принцезо јави се, на дурске акорде се паучина хвата", Балашевић). Дурски акорд за серенаду (забављачку музику тог доба), а и уопште за музику тог доба, није нека неуобичајност. Необично је то што је Моцарт "Малу ноћну музику" писао после смрти свог оца. Мислим да сви који памте "Малу ноћну музику" да је памте као веселу. А онда је дошао Чарлс. Не знам шта је он то рекао или урадио. Јесте на кратко одсвирао почетне тактове другог става и у мени је осванула слика човека који губи оца, улеће у декадентну фазу и покушава да преболи или шта већ, разноразним журкама, алкохолом и сл. У овом извођењу који сам линковао се то не чује. Међутим, после Чарлса када седнем да свирам Моцарта, на много места могу да чујем много више од површне радости и голицања слуха.

Друго,
сваки човек који може да произведе било какав звук може да музицира. Тачка.
Улетим једном, сасвим ненадано, међу неку децу и успем да направим хор у три минута. Дам задатак да свако смисли који ће звук да производи и да ми каже; почеће да производи када му дам знак; ако су ми руке скупљене онда сви праве тихе звуке, ако их раширим праве гласне. И то је то. Како је почело, тако су сви били у пуној концентрацији, и на крају били одушевљени. (Резултат је, иначе, алеаторичка техника која је била доминантна у авангарди.) Али, стоји, да нису имали поверења у мене и у игру, могао бих до сутра да им причам и показујем. После су тражили неколико пута, па смо почели да компликујемо, са све контрастима (свако да осмисли по два и промени кад му кажем), са кореографијом и тако... на крају се и измотавали. Друга импровизација је била у рангу уметничких импровизација. Потпуно прикладна за 'озбиљан уметнички програм'.

Хоћу рећи.
Свако, ко може да произведе било какав звук, било чиме, може да музицира. Никакви слухови, ритмови и остале категорије нису неопходне.
dragoljub92 dragoljub92 00:42 16.01.2012

Re: Две ствари

Хоћу рећи.
Свако, ко може да произведе било какав звук, било чиме, може да музицира. Никакви слухови, ритмови и остале категорије нису неопходне.
se ti zezaš i zaozbiljno
BebaOdLonchara BebaOdLonchara 03:30 16.01.2012

Re: Две ствари

Хоћу рећи.
Свако, ко може да произведе било какав звук, било чиме, може да музицира. Никакви слухови, ритмови и остале категорије нису неопходне.

nadam se da se iza tvoga nika ne krije Gatalicin fan ili on lično. :S
dovoljno je da bilo ko od te dece krene da ponavlja šta god da radi, imaš repetitivnos i ritam, stimuvezi. ne kapiram šta pokušavaš da kažeš? nije svako lupanje o šerpe muziciranje, pa čak i ako je organizovano. to su amaterske varijante za širenje dečijeg uma, deo vaspitanja i obrazovanja. zato u naprednijim zemljama sva deca još u osnovnoj školi imaju obavezu da sviraju bar jedan instrument. to mu dođe kao da uče neki strani jezik. slične kurseve drži i Dejvid Mos. kod njega dolaze profesionalci ali i totalni amateri, samo što su ti koncerti na kraju kursa - smešni. :)

to što ta deca rade je proizvodnja zvuka u vremenu. organizovanje zvuka od strane čoveka je muzika koja posle (ili u toku nastajanja) može da se svira. muzika i zvuk nisu isto. postoji muzika koja se svira lupanjem u tikvu ili več nekakav drum (koskos, čuplje drvo...) koja se nije zapisivala, koja se prenosila generazijama, i koja sadrži ritam kao osnovni element. kada imaš ritam, onda imaš i ponavljanje, kao jedan od osnovnih tehnika izgradnje muzičkog dela.
(Резултат је, иначе, алеаторичка техника која је била доминантна у авангарди.)

da, i s velikim razlogom je napuštena. samo vrlo kontrolisana aleatorika (kompozitorove sugestije kada i koliko dugo, kojom jačinom, blabla se svira zadati materijal, ali ne striktno ton-po-ton) svirana od strane vrlo iskusnih muzičara koji se bave savremenom muzikom, može te delove (ili čiave kompozicije) da izvede kako je kompozitor(?) zamislio.
a rezultat koji dobijaš dirigujući dečijim horićem koji ispušta kojekakve zvuke je kakofonija, a to nije muzika. tako možeš da pustiš 7 oscilatora i da programiraš kada koji ide na koju frekvenciju, šta modulira, kada se i šta filtrira i opališ neki random - dobiješ isto to, ali to nije muzika i još manje muziciranje.


meni je durska lagana muzika nekako fatalna. posle nje nema nazad. nisam religiozna, ali ako postoji to nebo, mislim da ovo svira tamo non-stop. ono, mirenje sa sudbinom. :)
nije ni čudo što je Godar koristio baš u ovom kratkom filmu tehnikom kontrapunkta.




PS.
Тачка.

bilo je pominjanja tačke na određeni način ovih dana na jednom drugom blogu (ćao, makso), pa da se ne bavimo time još jednom.
nikola_kovac nikola_kovac 10:02 16.01.2012

Re: Две ствари

rezultat koji dobijaš dirigujući dečijim horićem koji ispušta kojekakve zvuke je kakofonija

Није била. Онај 'други покушај' који је био најуспелији је био са све јасном структуром, градацијама, кулминацијама, контрастима. У том тренутку је тежиште импровизације било на диригенту. Зато сам и тражио да ми кажу какав звук праве. И нису сви викали у глас и ускакали кад год, него врло контролисано (на мој знак). Није добијена какофонија, ни изблиза. Жао ми је што то није снимљено бар некако, јер је баш било ефектно и мени је било потпуно откриће. Неке следеће импровизације су прелазиле у измотавање, ал' зато што сам то ја стимулисао (ја се измотавао)... Али та једна је имала посебан емотивни садржај. Не кажем да је била не знам какво уметничко непоновљиво 'једном у историји' дело, али могу замислити да се такво дело може добити ако се темељно, данима и недељама, осмишљава. Нарочито ако имаш и децу/људе који могу да произведу звукове на традиционалним инструментима, па комбинујеш.
se ti zezaš i zaozbiljno

Не се зезам, ни мало.
dragoljub92 dragoljub92 10:08 16.01.2012

Re: Две ствари

лепо речено,мислим та идеја да свака будалетина без ич талентуса може да ствара уметноС ми просто невероватна.то само блазирани ум може да смисли,схвати и прихвати.мада лично мислим да ову теорију -свако може да буде уметник- пласирају типови који имају таленат,таленат је само карта за рецимо биоскоп,можеш да уђеш да гледаш али ти не гарантује да ћеш и да разумеш то што гледаш.даклем та врста је научила да репродукује ,чита ноте,нацрта вазе цвеке пусти камеру и тако то ,савладала теорију и .... ништа ,после толико година учења подсвесно виде да у ствари у себи немају никакав стваралачки потенцијал и да су губили време учећи јер то што су учили не умеју да претворе у креацију.е,сг куј ће каже усраја самесе?него ај ће кажемо куј бре таленат,слух тртемрте тој си нее битно сг ће си лупамо у гочови,ћеси прцкамо сас четкиња и сосбоју па шта испане тосие УМЕТНОС,сас велико С.кад биси блебетала водила овај свет,а све га више преузимају,још би си седели у пећину и јели сирово месо.
важно упозоренје
немо да би ми нетко дирнуо у кандинског,мондриана или оног амера што је сипаја фарбу нуздирекат из кондзеву на платно,то је већ за виши ниво свести нее за јавну употребу.
nikola_kovac nikola_kovac 10:26 16.01.2012

Re: Две ствари

Види драгољубе, ако већ призиваш теорију, ту се може поставити питање - ко је музицирао, деца или ја? А и небитно је...

Хајде да се вратимо на тему. Чарлс говори о људима који су талентовани и баве се или су се бавили музиком, а нису у потпуној физичкој могућности какву имају неки други музичари. И ја сам одушевљен концептом његовог оркестра.
BebaOdLonchara BebaOdLonchara 12:17 16.01.2012

Re: Две ствари

ко је музицирао, деца или ја? А и небитно је...

naravno da je bitno. nakon tvog objašnjenja jasno je da si ti muzicirao, tačno si znao šta radiš. sve te gradacije, kulminacije, struktura...to kontrolišeš ti. kao da pišeš partituru koju posle oni na taj isti način izvode. tako su mogli da posedaju na motore i turiraju na znak, kao što sam jednom gledala u Budimpešti. samo, to je na nivou eksperimenta, ta vrsta vica je davno ispričana baš u toj avangardi sredine xx veka. to nije muziciranje. vrlo je ambiciozna tvoja izjava da
сваки човек који може да произведе било какав звук може да музицира. Тачка.

i s tim u vezi
Свако, ко може да произведе било какав звук, било чиме, може да музицира. Никакви слухови, ритмови и остале категорије нису неопходне.

da nije bilo tebe sa sluhom, osećajem za ritam i muzičku strukturu, mogli bi oni da se dernjaju ili šapuću do prekosutra.
nikola_kovac nikola_kovac 12:26 16.01.2012

Re: Две ствари

da nije bilo tebe sa sluhom, osećajem za ritam i muzičku strukturu, mogli bi oni da se dernjaju ili šapuću do prekosutra

То стоји, али су и даље они музицирали (учествовали у прављењу музике) и мислим да то треба истицати.

И пошто је Чарлс Хејзлвуд феноменалан музичар, верујем да његов пара-оркестар може много да постигне - у музичком смислу.
snezana mihajlovic snezana mihajlovic 14:10 16.01.2012

Re: Две ствари

čisto da dodam:

With Paraorchestra we want to create the same opportunities for gifted disabled musicians that the Paralympic movement provides for disabled athletes. Our vision is to create opportunities to perform and excel, showing that disability need not be a bar to the highest levels of creative and musical achievement.

:)
Ivana Knežević Ivana Knežević 01:12 16.01.2012

Abling

Divno je ovo, Snezana. Snaga podrske i poverenja je nemerljiva. Puno toga mora da se stekne za takav jedan pocetak, ali kakva ambicija... Ponese.

Disabled is being dealt a bad hand in life; disabling is what many abled people practise on themselves most od their lives. They get rather good at it.

Abling takes a lot of heart.

Malo skrecem, ali pod utiskom sam nekih impresija od prethodne veceri.
Ovo je stvarno cista vitalnost.
snezana mihajlovic snezana mihajlovic 09:03 16.01.2012

Re: Abling

Abling takes a lot of heart.

sasvim tačno
i sasvim bez skretanja.

juče pročitala:
(i savršeno se uklapa u... sve)

When any relationship is characterized by difference, particularly a disparity in power, there remains a tendency to model it on the parent-child-relationship. Even protectiveness and benevolence toward the poor, toward minorities, and especially toward women have involved equating them with children.

~Mary Catherine Bateson

Ivana Knežević Ivana Knežević 04:08 17.01.2012

Re: Abling

snezana mihajlovic
(i savršeno se uklapa u... sve)
When any relationship is characterized by difference, particularly a disparity in power, there remains a tendency to model it on the parent-child-relationship. Even protectiveness and benevolence toward the poor, toward minorities, and especially toward women have involved equating them with children.
~Mary Catherine Bateson


Da, upravo tako - kaze kako jeste.

Respect.
trener92 trener92 01:16 16.01.2012

Hvala


Charles Hazlewood Fenomenalan čovek!



nikola_kovac

Хоћу рећи.
Свако, ко може да произведе било какав звук, било чиме, може да музицира. Никакви слухови, ритмови и остале категорије нису неопходне.





bocvena bocvena 11:16 16.01.2012

Divno!

Ovakve ideje greju dušu i srce.

Arhiva

   

Kategorije aktivne u poslednjih 7 dana