Shvatajući da je deo priorode, čoveku nije teško da pomogne kako bi i drugi stanari u njegovom okruženju živeli svoj život, jer nikad se ne zna ko će se u kojem obliku zadesiti u nedokučivoj cikličnosti i burnom toku življenja. Ljudska vrsta sebe smatra najinteligentnijom i sebi je dala za parvo da “ uređuje “ prirodu ne vodeći računa o štetnosti korisnog za druge vrste – od insekata, malih životinja, ptica, riba, trava i sitnog rastinja .. do najupečatljivijih primeraka.
Nekakve vajde ima i od čoveka. Gradeći tople domove sa dimnjacima stvorio je domove za bele rode koje početkom proleća doleću u spostvenoj režiji iz daleke Afrike na vojvođansku ravnicu. Kažu da je ona njihovo najomiljenije stanište u Evropi. Osećajući potencijalnu opasnost od odžaka - i prelazak na druge vidove grejanja za čega je suvišan- rode su počele da se preseljavaju na električne stubove dižući gnezda za potomstvo. Struja je još nepoznanica i za čoveka, a kamoli za rode koje su sve češće stradale od strujnih udara.
Naravno, to su prvo primetili mladi ornitolozi pokrenuvši akciju “ Sigurna gnezda za bele rode", izdižući gnezda van domašaja električne energije. Da bi se ovekovečio život sve ređe, veoma graciozne, atraktivne, u lancu ishrane korisne ptice - simbola vojvođanske ravnice gde živi 1.1oo parova - mr Oliver Fojkar i Dušan Čekić, odlučili su da snime dokumentarno-prirodnjačko- edukativni film “ Bele rode moje ravnice “. Po Podunavlju i pored Tamiša dve godine su čekali pogodno vreme i priliku da "uhvate “ sve detalje života belih roda - od pravljenja gnezda, parenja, nošenja jaja, prvog leta mladunaca.. . Bele rode pare se krajem aprila i to samo osam dana. Ljubavni ritual počinje tako što mužjak dugim crvenim kljunom nežno miluje ženku po glavi i vratu, ponekad malo snažnije, i to ponavlja par puta kako bi odobrovoljio svoju izabranicu. Čin parenja ponavlja se nekoliko puta. Kada ženka izleže jaja ona na njima leži skoro do kraja maja utopljavajući ih raskošno perjanim telom. Za to vreme mužjak se brine o gnezdu, ženki donosi poklone, pokušaj udvaranja, ne bi li se ponovio “ ljubavni čin “, ali kod ženke “ ne pali “ ni maženje i ni paženje . Jedino zadovoljstvo koje mu pruži je klepetanje kljunom.
Obično u gnezdu bude od 4 do 6 jaja i mladunci se pojavluju posle 28 do 31 dana ležanja na jajima , sami se muče da probiju i pronađu izlaz iz ljuske. Neki nažalost ne uspeju. O mladuncima se podjednako brinu oba roditelja, do prvog leta , osamostaljenja…
Bele rode se nastanjuju na ravnim, otvorenim močvarnim predelima, gde ima hrane, kao i u blizini gde živi čovek.Osete njegovu dobrodušnost.
Zar ne podsećaju na ljudska bića ili su to već bila !? Cikličnost i burni tokovi življenja su nepredvidivi.
Dokumnatrni film “ Bele rode moje ravnice “ , pored Srbije, videla je publika u Velikoj Britaniji/ Bristol /, Finskoj / Helsinki/, Slovačkoj, Poljskoj , a ove godine biće prikazan u Japanu i Brazilu. Film je dobio memorijalnu nagradu “Aleksandar – Saša Petrović “ koja se dodeljuje za moderan senzibilitet ekološkog filma.