Skip navigation.

Labris

Banka hrane

 
Srbija 2020

Neki drugi Cirih i neki drugi filmovi

Svima onima koji tokom posete Cirihu imaju malo više vremena i volje od vožnje brodićem po jezeru, obilaska Frauenmünster-a i sličnih znamenitosti ili pak kupovine u buticima visoke mode u Bahnhofstrasse, preporučila bih da se prošetaju kroz Langstrasse. Ne zato jer je to ciriška ulica greha u kojoj caruju prostitucija i droge i u kojoj se godišnje počini više krivičnih dela nego u celom Bernu. Šetnja kroz tu dugu ulicu od koje se gnuša svaki fin i pošten Švajcarac (neki od njih će vam priznati da se nikada ne bi usudili da se u njoj zateknu sami) će vam pružiti stoprocentno drugačiju sliku od one umivene, sredjene i mirne zemlje o kojoj čitate u NZZ-u i gledate na televiziji. Možda zato što nisam odrasla u ovoj zemlji i što sam strahove da će mi se nešto desiti ostavila u jednoj drugoj, ja se slobodno krećem tom ulicom u kojoj vam se uostalom ništa i ne može desiti jer se sve dešava iza zatvorenih vrata.

U tom takozvanom Langstrasse kvartu, upravo na uglu duge i nove ulice (Langstrasse i Neugasse) nalazi se moj omiljeni Riffraff bioskop. I dok svi oni veliki Cineplex-i tipa Abatona za kojima čezne prosečni posetilac bioskopskih dvorana u meni bude animozitet i osećaj komercijalne hladnoće u kome se poseta bioskopu svodi na šarene reklame i ogromne kese kokica, u Riffraff-u je sve nekako alternativno, prigušeno i uzbudjujuće. Počev od ekipe koja se okuplja u Riffraff baru pa do samih filmova. Sinoć sam sa oduševljenjem odgledala "Život drugih" (na nemačkom: Das Leben der Anderen) i pitala sam se kada će se u Srbiji prikazivati filmovi poput ovog ili "Popularne muzika iz Vitule" (znam da je izdat roman), "Me And You And Everyone We Know" ili "Je ne suis pas là pour être aimé" a ne samo dubokoumna ostvarenja tipa "Ti, ja i Dupree" i "Moja super bivša devojka". Možda na Festu 2007? To bi svakako bilo lepo.


dobro jutro...

arrrghh...tesko budjenje. U magli, tacno preko puta zgrade u kojoj radi, nazirem Langstrasse. U ovom kraju radim skoro vec godinu dana i neponovljiv je...imam par omiljenih restorana, second-hand prodavnica, a likova - Felini ne bi znao koga da odabere. Od prodavnica toplo preporucujem New Asia Shop koji ima sve, od pickled brkova od soma do fanstasticnog red curry-a. Likova -frikova na sve strane...svakodnevna studija zivota. Posebno je dobro u pauzi za rucak svratiti do parka Bäckeranlage (ili tako nekako), moz' se sapletes na pokojeg overdoziranog narkomana, ali je generalno prijatno...zabodes se u travu, grickas sendvic i suncas se. Zivot je kaleidoskop.


marcel proust

milane, o svezi chuvstva i secanja, puti i secanja pohranjenog u chula- vidi: marcel proust - "u potrazi za ischezlim (izgubljenim) vremenom", gde on maestralno ozivljuje svoja secanja sachuvana i onda mnogo kasnije oplodjena okusom i mrisom madlenica (keks koji se jede uz kafu), kaldrme koja svojom neravninom vraca natrag u detinjstvao.
glupo je da ja sada trucam o tome kada kod prousta mozesh o tome sa najvecim zadovoljstvom i uzvishenoscu da chitash; jer chitanje je za tren chin pozniji, suptilniji i uzvisheniji od pisanja samog.


Posto mi i Vi i NSarski

Posto mi i Vi i NSarski savetujete Prusta procitacu ga ponovo. Prvi i jedini put sam ga citao pre jedno 5-6 godina (malo kasno u zivotu) kad sam zbog elokvencije i znanja jednog kolumniste londonskog Evening Standard-a, George Walden-a, bivseg uspesnog politicara u vladi Margaret Thancher i vidjenog kandidata za buduceg Prime Ministera, a koji je resio da prestane da se bavi politikom, resio da procitam njegovu autobiografiju Lucky George: Memoirs of an Anti-politician. Tu on, izmedju ostalog, prica i o duzim godisnjim odmorima u Francuskoj, kod prijatelja, gde bi ih on onda pitao sta je interesantno napisano u Francuskoj od njegovog prethodnog godisnjeg, na sta bi mu oni ponekad rekli nesto kao: "Nista vredno trosenja vremena, citaj Prusta".
Tema mi je sada interesantna utoliko sto ja izuzetno brzo "zaboravim" ono sto sam procitao. Da bih se secao treba knjigu da procitam po drugi put posle 2-3 dogine pa po treci put posle 10-15 godina.
Ali, ni ne moram da citam, i posto je NSarski spomenuo i nasu asocijativnu memoriju evo sad mi je interesantno da ponovo razmislim o tome i da se setim nekih sitnica.
U nasem mozgu za vecinu "informacija" koje pamtimo postoji vise asocijativnih putanja. Tj pamtimo nesto no ima vise "kljuceva" (ono sto nam kasnije budi secanje) na to nesto i ka tim kljucevima idu razlicite putanje.
Neki od vas (ja sam se sa svim i svacim zamlacivao kao tinejdzer) ce se setiti "tehnika" pamcenja gde, npr, neko moze da vam izdiktira 50-tak predmeta, slucajno izabranih, samo jednom, i vi sve zapamtite. "Tehnika" je u tome da unapred dobro zapamtite 50-tak drugih premeta, zivotinja, ljudi, pojava, sta god. Zamislite da vam je na n-tom mestu "pas". Pa vam prijatelj na tom n-tom mestu kaze "klavir". Vi onda brzo vizuelizujete psa i klavir u nekoj asocijaciji (npr pas na vrhu klavira skakuce levo-desno, mase repom, pa skoci na dirke). Za ovo treba sekund no mozak brzo napravi vise asocijativnih putanja izmedju psa i klavira i vi tako mozete da zapamtite veliki broj predmeta. Tj, neke putanje se odmah izgube no neke ostanu.
Ali sta su kljucevi asocijacije mi uglavnom ne znamo. Kada ja citam knjigu ja brzo "zaboravljam" zato sto moj mozak zestoko radi ono sto mi u IT-ju zovemo "one-way-hashing" od onoga sto procitam. Tj pretvara reci iz knjige u alternativnu formu gde ne postoji "way-back". To je ono gde ne mozemo nesto da opisemo sto smo iskusili ili videli no ako nam se to ponovi mi "sve" prepoznajemo. Znaci, od knjige moj mozak pravi neki informativno-emotivno-eticko-konceptualni "potpis" (signature) i tako zestoko redukuje kolicinu informacija. No, ono sto je hipnoticko u ovom procesu je sto kada knjigu zaboravim i ponovo procitam posle mnogo godina taj "potpis" je slican. Ali nije identican - ti "potpisi" lagano i fino unose male ili velike promene u onome sto mi jesmo, nas intelekt. Razni ljudi dozivljavaju informacije oko njih na razne nacine. Ovaj one-way-hashing skoro u potpunosti zavisi od kombinacije onoga sto u tom trenutku jesmo i sta nam je centar paznje.
Npr, profesionalac ili ljubitelj knjige, filma, slike, pesme u nekoj sceni vidi lepotu upotrebe jezika, kadriranja, svetlosti, varijacije, neke ideje itd pa tako zapamti detalje koje mi prosecni ne vidimo (ja zato relativno kompleksne seme u elektronici ili neke kompleksne softwerske blok dijagrame mogu da memorizujem cesto u nekoliko secundi). Tj, nadprosecni vec imaju na tu njihovu temu mnogo vise znanja pa se tako sa novim citanjem, gledanjem, slusanjem pravi mnogo vise asocijacija.
U IT-ju je u vecini primena obaveza da hashing algoritmi budu "dobri". Tj, izmedju ostalog, ako propustite Prustovo delo kroz hashing funkciju pa dobijete rezultat od samo 128 bajtova ta hashing funkcija mora da bude takva da ne sme da se, cak i uz izuztan trud, nadje neki drugi tekst koji ce proizvesti isti rezultat. Na tome pociva digitalno potpisivanje. Ako imate dobru funkciju neko moze da promeni samo jedno slovo u Prustovom delu, da vam ne kaze o tome, no vi cete znati da je po delu "ceprkano".
Mozak nije toliko dobar. Nema ni potrebe i svrha je poprilicno razlicita. Mozgu se cesto desava da razne situacije imaju isti "hash". Tako mi primenjujemo nauceno na nove situacije a cesto imamo i interesantne emotivne "artefacts" - "deja-vu" na primer.


Ima i jedna ruzna prica

vezana za asocijativnu memoriju.
Najveci prodor u razumevanju uspostavljanja sinaptickih veza je napravio D. Hebb (tzv. hebbian learning mechanism) cetrdesetih godina. (Cuvena je njegova knjiga "Organization of Behavior" iz 1949). Tada je Hebb radio u Kanadi, a njegova istrazivanja je finansirala CIA. Njih je zanimalo kako da najefikasnije od zatvorenika prilikom saslusavanja izvuku informacije. I Hebb se setio: ako zatvorenika stavite u neugodan polozaj duze vreme, on ce za tu neprijatnost optuzivati sebe, a ne svog mucitelja, i doci ce do zakljucka da od njegove volje zavisi da li ce mucenje prestati ili ne. Time se slabi odlucnost. Danas se te tehnike, dodatno usavrsene, primenjuju u svim zatvorima (Abu Graib, Kandahar, Diego Garsija, i ostali kazamati).

Ako postoji "evil mind", to je onda Mr. Hebb, koji se svojim otkricem javno hvalio.


Ruzan primer, nisam

Ruzan primer, nisam znao.
Pretpostavljam da u blazoj formi, no u sirem smislu, pa tako verovatno i sa mnogo vecim posledicama, poneki spin doktori, media eksperti i uopste "inzenjeri" javnog mnjenja koriste nase "common-memories" (experiences; sta god da bi mogao da bude term) da bi ih probudili kroz vesto pripremljeni (asocijativni) sadrzaj.
Sa druge strane, mi se opiremo tako sto tragamo za dobrim uciteljima ili referencama.
Svuda neki konflikt, izazov; svi nesto veslamo uzvodno. Idemo uz "Sly wind from the north" (istok, jug, zapad - koji god). Neko stane za zivota, neko nikad i svi dajemo svoj skromni doprinos napredku.


Svakako,

a rodonacelnik "spina" je cuveni E. Bernays, nekakav rodjak Frojda, cije se propagandne tehnike koriste i danas. Bio je zasluzan za ukljucenje SAD u Prvi Svetski rat, sirenje pusenja medju zenama, a njegove tehnike su koristili i Nacisti. Jednom sam citao poslednji intervju sa njim (umro 1995 sa 104 godina) - on ljude vidi prosto kao neuralni medijum kojim se moze manipulisati. Comski ga cesto pominje kad govori o manufacture of consent.

Edward Bernays - mega evil mind.


... lang lebe der kino ...

... u potpunosti delim tvoj stav u vezi kina. ja trenutno zivim u wiesbadenu, nekada mondenskom letovalishtu, zapravo banji... u gradu koji je imao tu srecu da ne bude sravnjen sa zemljom (uzgred, ne mogu ovde prenebregnem (?) chinjenicu da je vecina nemachkih gradova nemilosrdno bombardovana tek onda kada vishe nije bilo stvarne potrebe - dakle, war was over). amerikanci su, naime, hteli ovde, u wiesbadenu, da postave headquaters, pa su sa tim u skladu poshtedeli ovaj, i danas arhitektonski divan grad. izmedju ostalih prelepih zgrada u njemu se nalazi i kino-caligari - koji je, iako ogroman i svetlucav, pozlacen i sa crvenim sedishtima, upravo onaj kino u koji ti i ja volimo da odlazimo.
btw, ne budimo prestrogi. u kenjingradu imamo kinoteku, u kojoj sam proveo vecinu adolescentsckih dana i u chijem sam mraku uspeshno preziveo srbiju. udubljen i ratrzan izmedju loshih kopija, gladi, pochetka, kraja i izlaska u hladnocu zagushljive kosovske obozavao sam ovo mesto kao hram duha, sanctuary (utochishte) chiji su filmovi na moje misli delovali kao melem, opasan dodushe, sa dve oshtrice (neshto nalik opijumu); jedna je blazila boli srpskog adolescenta u najmrachnijim godinama sunovrata "rodne grude" nemocne da i malo prkosi gravitaciji osurovnjenog sveta oko nje, i visila je tako, jadno, odrichuci se chak i brusthaltera (ili raspleta, kako je tiranin od plastelina to sasvim pravilno primetio), dok je mu druga, ona oshtrija strana, chilo trovala mashtu i sve ga vishe gurala u ugao osame i potiskivanja stvarnosti onog sirovog, maglovitog, jednom rechju- srpskog sveta oko mene. ja je neko drugi - kaze mladi rembo.
onda je, opet neko drugi, pobegao iz trubije glavom bez obzira (shto ce reci ilegalno) jer nakon njenog dobrotvornog bombardovanja "rodna sisa" konachno nije imala da ponudi nishta do pogubnog poroda gluposti oplodjene ludilom.

oprostite mi ovu "malu" digresiju.
nametnula mi se. valjda zbog kinoteke.


za sashku :-)

i ovako virtuelno kasnim, jer sam kao i uvek u guzvi i ne stizem da pogledam blogove...
pa, napisala sam o kojoj je galeriji rec: zove se hauser & wirth. otvaranje izlozbe je bilo odlicno i izlozba je takodje dobra. rodney graham je car. bas mi se dopao.
a btw, u tom löwenbräu areal-u su i sl. galerije: kunsthalle, peter kilchman, bob van orsouw, eva presenhuber, philips de pury & luxembourg, migros museum, daros, naravno hauser & wirth i mozda sam nekog zaboravila... ali vredi obici... kilchman, migros, bob van orsouw, eva presenhuber i hauser & wirth su otvorili nove izlozbe u petak i vredi pogledati.
pozdrav i mozda se vidimo uskoro i van ovog virtuelnog sveta...

--------------------------------------------------------------
"Light travels faster than sound that's why some people appear bright until you hear them speak"
Albert Einstein


džakarta

Majo, da li si ikada imala problema zbog svog prezimena?


Hvala na reportazi iz Svicarske

"ulica od koje se gnuša svaki fin i pošten Švajcarac"... Oni (fini i posteni Svajcarci) idu u Amsterdam. Tamo je to mnogo jeftinije.