Skip navigation.

Labris

Banka hrane

 
Srbija 2020

Nacionalni investicioni plan

Srbija će ove godine, po prvi put, ostvariti višak privatizacionih prihoda od preko 1,3 milijarde EUR. Postavlja se pitanje kako upotrebiti taj novac, a da gradjani i privreda od toga imaju koristi.

Tokom prethodnih godina tranzicije, prihodi od privatizacije su korišćeni za pokriće državnog “minusa” - budžetskog deficita. Medjutim, u poslednje dve godine, zahvaljujući štednji države i sprovedenim reformama ostvaren je suficit u budžetu Srbije, tako da sada privatizacioni prihodi mogu biti upotrebljeni i za javne investicije. Ovim investicijama bi se u dužem vremenskom periodu obezbedio rast zaposlenosti i održivi privredni razvoj. Zbog toga sam svojevremeno predlozio, a Vlada je prihvatila, projekat Nacionalnog investicionog plana za period od 2006. do 2011.

Prema mom predlogu, prioritet bi imali projekti iz sedam sektora – iz oblasti obrazovanja, projekti modernizacije zdravstvenog sistema i zaštite životne sredine, iz oblasti izgradnje saobraćajne infrastrukture, projekti kojima se na direktan ili indirektan način podstiče privredni razvoj (podsticajne mere za zapošljavanje i preduzetništvo, investicije u energetici, poljoprivredi, vodoprivredi, nauci i turizmu), projekti iz oblasti stanogradnje, projekti kojima se poboljšava opšti standard gradjana (sport, kultura, socijalna zaštita), kao i oni koji se odnose na unapredjenje rada državne uprave (sudstva, policije, vojske i državne administracije).

Ovo je prilika da pozovem sve zainteresovane pojedince, kompanije, predstavnike lokalne samouprave i državnih organa da nam pošalju svoje ideje i sugestije i pomognu državi u realizaciji ovako značajnog projekta, kako za Srbiju, tako i za svakog gradjanina.

Srdačno vaš,

Mlađan Dinkić