Skip navigation.

Labris

Banka hrane

 
Srbija 2020

Bojkot!?

Pokusacu ovom prilikom da dokazem da je poziv na bojkot referenduma pogresan potez antiustavne koalicije. Moja teza je da je nemoguce izvesti uspesan bojkot, jer su rezultati bojkota nemerljivi, te je stoga odluka da se bojkotuje referendum strateski pogresna. Ova odluka je takodje stetna po politicku zajednicu jer ugrozava temeljne principe liberalne demokratije.

Za pocetak dozvolite mi da postavim jedno pitanje:

Da li iko zna za iti jedan uspesan bojkot izbora ili referenduma u istoriji planete?

Uspesni bojkoti su uglavnom ekonomski bojkoti. I sama rec bojkot je nastala u Irskoj kada su izvesnog Boycotta toliko bojkotovali, da se na kraju pokupio i vratio u Englesku. Najuspesniji ekonomski bojkot u novijoj istoriji se odigrao u Juznoafrickoj republici osamdesetih godina i imao je odlucujucu ulogu u obaranju apartheida u toj zemlji.

Da vidimo kako stoje stvari sa bojkotom izbora ili referenduma. Ja ne znam ni za jedan primer uspesnog bojkota, a proucavao sam poslednjih godina razlicite metode gradjanske neposlusnosti. Opozicija u Srbiji je i sama pokusala bojkot izbora 1997, ali Milosevic nije pao dok se ta ista opozicija ukljucila u izborni proces 2000. i pored nedemokraticnosti tog izbornog procesa. Pad Milosevica je osiguran pravilnim odgovorom opozicije na izbornu kradju, a ne bojkotom nedemokratskih izbora. Bojkot izbora je izbegavanje politickog sukoba, jer oni koji ucestvuju u izbornom procesu bojkotuju one koji bojkotuju izborni proces, tako da se sukob odlaze ili prenosi na neki drugi nivo.

Mozda cete se iznenaditi, ali postoji jedan primer uspesnog bojkota i upravo taj primer pokazuje koliko je bojkot stetan po politicku zajednicu. Paradoksalno, bojkot je u ovom primeru bio uspesan jer je za cilj imao unistenje jedne politicke zajednice.

Nakon sto su Slovenija i Hrvatska proglasile nezavisnost, vlasti u Bosni i Hercegovini su takodje organizovale referendum o nezavisnosti. Vodje Srpske Demokratske Stranke (SDS) su odlucile da bojkotuju ovaj referendum. Zasto? Nisu oni zeleli da dovedu u pitanje rezultat referenduma. Da su hteli da Bosna kao celina ostane u sastavu SFRJ oni bi ucinili isto sto i unionisticki blok proletos u Crnoj Gori - pozvali bi svoje pristalice da glasaju protiv nezavisnosti. Uostalom taj cilj je bio neostvariv, jer je na tom referendum izaslo oko 65% biraca i glasalo za nezavisnost.

Sta su onda zeleli Karadzic, Plavsiceva, Krajisnik, Koljevic i ostali? Koji je bio cilj bojkota? Oni su zeleli da pitanje nezavisnosti pomere sa politickog i institucionalnog nivoa na ratni nivo, jer su na politickom nivou bili inferiorni, dok su na ratnom bili superiorni. Da bi to postigli morali su da dovedu u pitanje institucije na kojima pociva Bosna kao politicka zajednica, pre svega mehanizam pomocu kojeg se volja biraca prenosi u politicku odluku - referendum.

Kao rezultat ovog bojkota unistena je politicka zajednica u Bosni i Hercegovini i poceo je rat. Ja ne kazem da antiustavna koalicija zeli rat u Srbiji, ko je to tako shvatio ima problem sa neuronskim vezama. Ono sto ja kazem je da bi uspesan bojkot referenduma doveo u pitanje osnovne principe na kojima pociva politicka zajednica u Srbiji. Za razliku od SDS-a koji je imao jasnu strategiju, odluka antiustvane koalicije da bojkotuje referendum nije posledica strateskog planiranja. Verovatno je ova odluka posledica slabosti i nemogucnosti da se udje u politicki sukob u ovom trenutku, te da se politicki sukob odlozi za kasnije, verovatno za izbore. Ali tim jos gore, jer uspeh bojkota moze da ima velike posledice po napore Srbije da uspostavi demokratske mehanizme kao osnov svog politickog sistema, a neko to jednostavno nije uzeo u obzir.

Molim vas da u kometarima koristite argumente i logiku, a ne parole, ako zelite da ovo bude jedna ozbiljna rasprava. Svako ko ovo ne shvata ozbiljno neka ide na neki drugi blog.


trik pitanje

kada se pomera sat?
trebalo bi poslednje nedelje oktobra.
Pitanje: Koliko traje referendum 48 ili 49 sati?