Šta možete naučiti gledajući kako se formirao fudbal kao najpopularnija sporedna stvar na svetu i sigurno najpopularniji sport?

Jeffrey K. Rohrs, u svojoj knjizi Audience: Marketing in the Age of Subscribers, Fans and Followers, tvrdi da postoje lekcije modernog marketinga koje možete naučiti iz fudbala. I gle čuda, upravo jedan Amerikac piše u fudbalu.
S obzirom da je odrastao u SAD, Rohrs nije imao pojma o ovom sportu dok mu jednom prilikom takstista u Engleskoj nije ispričao da postoji 7.000 fudbalskih klubova samo u Velikoj Britaniji. Zatim da je sport u toj zemlji ozvaničen 1863., da je čak i soccer engleski naziv, ali najviše ga je zainteresovao kada mu je objasnio princip ispadanja iz lige, što je za njega do tada bilo nezamislivo (gledajuću samo NFL). Kada se vratio u SAD, krenuo je da gleda Fox Soccer i da navija za Totenhem.
Ovo su lekcije:
1. Igra nije ništa novo
FIFA je u stvari iskoristila igru iz trećeg veka pre Hrista (Tsu-Chu) iz koje je nastao moderan fudbal. Slično tome kada pogledamo marketinške kanale danas, primetićete da su oni samo tehnoloski nabudženi word of mouth, koji postoji od nastanka ljudskog govora.
2. Početak je uvek haotičan
Prve verzije fudbala su se igrale u Engleskoj još od 11. veka, ali je poput ragbija, više licio na tuču. Jedan Francuz je rekao “ako je ovo ono što Englezi zovu igra, nemoguće je zamisliti kako izgleda njihova tuča”.
Prve godine interneta bile su poput divljeg zapada, brendovi nisu bili sigurni šta rade, borili su se oko URL-ova, a mnogo dobrih start-up firmi je ugašeno 2000. kada je sve i bilo naduvano (dot.com bubble burst).
3. Da bi se kreirala pravila potrebno je vreme, iskustvo, i konzistentost
Dok se nisu 1863. i 1871. sistematizovali, fudbal i ragbi nisu bili posebni sportovi. Npr. kada bi se kao gost pojavili da igrate fudbal, mogli ste da otkrijete da domaća ekipa igra sa 18 igrača i da je dozvoljeno korišćenje ruke i “udaranja”. I dan danas se pravila menjaju. Pre 2 godine, FIFA je uvela nove tehnologije gol linije.
Da li znate, ali zaista znate, pravila Facebook, Pinterest ili Twitter marketinga? Verovatno imate smisao za to, ali nije kao da postoji zvanični pravilnici koje pratite. Trenutno, kao i fudbalu, domaći timovi (Facebook, Twitter..) pišu pravila. Medjutim, sve više učesnici – brendovi, koriste lično iskustvo kako bi istakli šta je dobro a šta lose oko ukusa, tajminga i privatnosti.
4. Igra putuje sa silama koje pokreću ljude
Razlog zašto je fudbal postao najpopularnija sporedna stvar na svetu leži u dve sile: britanski kolonijalizam i pojava parne lokomotive. Prva sila je omogućila da igra dodje u različite delove planete. Druga sila je omogućila da profesionalni tim iz Mančestera putuje do Londona kako bi se formiralo regionalno, a ne samo lokalno rivalstvo.
Blizanci – sile, koji utiču na marketing su internet i mobilnost. Internet je omogućio mejl, Google, Facebook, Twitter i druge inovacije koje spajaju i inspirišu planetu. Mobilni uredjaji su otišli korak dalje, oslobodivši potrošače desktop kompjutera.
5. Jednostavnost donosi usvajanje, ali ne nužno i pozitivan ROI
Fudbal se širio zato što ga je prihvatala i radna klasa. Pravila su bila jednostavna, a bio je fleksibilan u smislu da je mogao da se igra bilo gde. Jedan je od najeftinijih sportova, pošto je za fudbal potrebna jedino lopta i nešto čime bi se označio gol. Ljudi se nisu povredjivali kao na ragbiju, a pored svega bio je pun veštine i uzbedjenja.
I na kraju, pored sve popularnosti veliki broj fudbalskih klubova širom sveta jedva preživljava. Za Real Madrid i Mančester Junajted novac verovatno nije problem, ali za veliki broj klubova jeste.
Slično je i sa social media marketingom zbog toga što sve deluje jednostavno za korišćenje. Npr. lako je postaviti status brenda na Facebooku ili Twitteru ali najveći broj brendova ne uspeva da napravi pozitivan ROI od društvenih mreža.
Zaključak
Ono čime je autor zaključio ovo poređenje je činjenica da postoji veliki broj različitih fudbala: Američki fudbal, Australijski fudbal, Kanadski fudbal, Ragbi i sl. Igraju se sa drugačijom loptom, pravilima, dresovima, ali cilj je isti: postići više golova od protivnika. Tu je i lekcija za marketing: Igra u kojoj ste najbolji – marketing kanali koji vam donose najbolji ROI – možda nije najpopularnija igra na svetu. Popularnost, ipak, nije bitna. Profitabilnost je bitna.