![]() Gde ste bili u aprilu 1999. godine: Uslov bez koga se ne može PHOTO: FoNet/ZORAN MRĐA |
Glupi projekat Borisa Tadića, sadržan u kvazi politici jeftinog i budalastog slogana I Guča i Egzit, doživeo je krah a ceh političke impotencije će, po običaju, platiti sluđeni i apatični građanin pokorni. Naum da se zbog izgubljenog Kosova ratosiljamo i svega ostalog, doveo je već odavno onemoćalu Srbiju na korak od bankrota. Otuda je ova tužna država, u brutalnoj ali sinhronizovanoj akciji, krenula u novo šišanje ovaca ne bi li makar delimično popunila finansijske rupe neodržive politike. Naša maćeha-država je od ponedeljka, po dobrom starom običaju, iz zasede, zaskočila građane Srbije haračem obrazloženim dugovima prema Infostanu iz aprila 1999. U paralelnoj akciji Tijanić je odaslao par stotina hiljada opomena zbog nepristajanja na finansiranje državno-partijske televizije prepune komercijalnih sekundi. Ne miruje ni Poreska uprava koja robotizovano šalje rešenja o obezbeđenju prinudne naplate poreskih potraživanja, po osnovu neažuriranih podataka i korisnog kolapsa usled prebacivanja na novi softver. U četvrtak nas je zaskočilo sa solidarnim porezom od šest odsto na sve bogatstvo koje premašuje kapitalnih 12.000 dinara. Drugim rečima, budžetski krater, u slučaju naše suverene domovine, preti da se pretvori u budžetsku crnu rupu, koja će progutati sve, počev od građanina beslovesnog i spremnog da ćutke pređe preko državno-finansijskog terora.
A samo do pre mesec dana nije se moglo živeti od državnih stimulacija, bankarskog lihvarskog zavođenja i Dinkićevih sugestija glede uzimanja kredita, bez žiranata, bez lične karte, bez ikakve veze sa mozgom. Nijednom od stručnjaka iz lepeze eksperata Cvetkovićeve nazovi Vlade nije došlo do pameti da se mora zaustaviti višemesečno povećanje javne potrošnje. Tim pre što, zarad socijalnog mira, teret precenjenog dinara opasno nagriza devizne rezerve i pretvara Narodnu banku Srbije (NBS) u najaktivniju i najnaivniju učesnicu na srpskom tržištu. Dok u celom svetu državni službenici gledaju da smanjenjem poreza i kamata ožive posustale privrede, ovdašnje secikese upravo obrnuto, nametom na namet, pokušavaju da prikriju posledice imbecilnog nadgornjavanja u sklopu silnih diplomatskih pobeda u postkosovskom ciklusu, drugi deo.
![]() |
PHOTO: BOŽIDAR PETROVIĆ |
A u dolini spin doktora, zarasloj i prepunoj administrativnih panjeva, baškari se mastodonska državna aparatura sa 25 ministarstava, Skupštinom od besmislenih 250 poslanika, jednim predsednikom Vlade, ruljom besposlenih službenika i hrpom milionskih a friziranih računa na ime putnih troškova i ostalih instrumenata za mužu poreskih obveznika. A gde su Agencije, Direkcije, PR službe, Direktorati, Upravni odbori, Nadzorni odbori, luksuzni vozni parkovi, kartice za reprezentaciju, bilbord kampanje za Kosovo, stranačka infrastruktura? Kako će država ako ne preko građana, poreskih obveznika (ali i glasača bez pameti) finansirati radna mesta, sportske objekte i zaslužene stanove za bivše i sadašnje sportske zvezde, multimilionere koji porez namiruju negde drugde? U Monaku, recimo.
Zato ne pitajte šta Tadić može da učini za vas, već kako vi možete da pomognete Divcu i Đokoviću.
![]() |