гост аутор: НУРУДИН

Трагички јунак који је на себе узео све грехе заједнице и чијим се убиством она прочишћава од загађења - ово је један од покушаја теоретичара драме да посредством трагичног јунака објасне ритуално порекло трагедије. Сваки покушај да се на иоле разуман начин (ако уопште има разума) објасне трагична збивања на просторима бивше Југославије, осуђен је на јефтина разводњавања, политиканство и ситнопаланачке интересе у којима се често губе из вида трагични хероји који надрастају и трагична збивања и саму трагедију.
Некада људсколики богови, Судбина, а данас, духом мала али снагом свога политичког бића, моћна божанста одређују ток савремених трагедија. Вођени паланачким духома као једином могућом инспирацијом, „богови" нашега доба својим „муњама" и „громовима" сагоревају све оне који на ма који начин покушавају да надкриле паланку и њен дух. У недостатку визије и идеје, најбоље је уништити све оне који визију поседују - ето тако се рађа ововремена трагедија која, за разлику од грчке трагедије, излаже оно што се истински догодило, и што није могуће по законима вероватности и нужности. Фрустрирајући је сваки покушај да се говори о идеопоклоницима који слепо извршавају наредбе модерних „егидоноша", али зато са еланом говоримо о онима који се „пророчанству" супротстављају, попут Едипа - њих памти историја, и смеши им се вечност, јер чине дела која ће помоћи да добро завлада.
Место дешавања овог пута није Теба, већ Требиње - трагини јунак није Едип,
већ Срђан, трагична кривица није у 'убиству оца', већ у чињеници да се Срђан супротставио четворици војника који су малтретирали његовог суграђанина Алена Главовића. Следећи своју личност, своје хуманистичке идеале, Срђан Алексић чини трагичну кривицу. Штитећи основно људско право на живот, Срђан губи живот - и ту престаје трагедија, и почиње драма апсурда, јер апсурд не лежи ни у Срђану, ни у животу, већ у судару Срђана са животом, оним мучним, „пророкованим" и загађеним. Срђан преузима на себе улогу Човека, у ствари, како рече Срђанов отац Раде, умире вршећи људску дужност, а нама остаје осећање страха и сажаљења после кога би требало да уследи прочишћење. Међутим, поставља се питање: Да ли је катарза уследила?
Софоклеов „Цар Едип" је овенчан; после деветнаест година од убиства Срђана Алексића дошао је дан да се овенча и аутор драме о „ЧОВЕКУ СРЂАНУ АЛЕКСИЋУ" - уручење награде данас, молимо аутора драме да се јави на време како би преузео орден.
EDIT: ОВО НИЈЕ НИКАКАВ ПАНИГИРИК СМРТИ, ово је прича која треба да опомене ДА СВЕ МАЈКЕ НА СВЕТУ РАЂАЈУ СИНОВЕ ДА БИ ЖИВЕЛИ! Ово је драма о великом ЧОВЕКУ који није успео да сачува свој живот - прича која треба да пробуди САЖАЉЕЊЕ - да бисмо пришли другима и боље их разумели, и СТРАХ - да бисмо пришли себи и преиспитали сопствене поступке и виђење ствари, сопствену одговорност.